To i owo
Przez poznanie do poznania...
30 obserwujących
812 notek
441k odsłon
  257   0

Cud? - Jan Grabowski popiera definicję popieraną przez RP


https://adoptihra.com/supporting-ihra/


Ponad 350 nauczycieli akademickich podpisało list popierający IHRA.

W liście zauważono, że współczesny antysemityzm wyróżnia syjonizm i próbuje rozgraniczyć syjonizm od judaizmu.Ponad 350 naukowców, profesjonalistów i intelektualistów z całego świata podpisało list popierający definicję antysemityzmu opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).


W liście, który podpisali profesor informatyki UCLA Judea Pearl, profesor historii Holokaustu Uniwersytetu w Ottawie Jan Grabowski i profesor Uniwersytetu McGill Gil Troy, stwierdzono, że chociaż wszyscy uczeni mają różne poglądy polityczne, wszyscy oni uważają, że definicja IHRA jest "nieocenionym narzędziem" w zwalczaniu wzrostu antysemityzmu na świecie.


"Ten nowy antysemityzm ma swoje korzenie w szkodliwej mieszance klasycznego, nowoczesnego rasowego, islamskiego i sowieckiego antysyjonistycznego antysemityzmu" - stwierdzono w liście. "Wskazuje on na państwo żydowskie jako wyjątkowo demoniczne, zasługujące na bojkot i potępienie. W świecie pełnym państw i ruchów narodowych, wzywa do demontażu i ostatecznie brutalnego zniszczenia Państwa Izrael. Ten antysemityzm usprawiedliwia prześladowanie, wykluczenie i ostracyzm Izraelczyków i Żydów na całym świecie. Kontynuuje on wielowiekowe tradycje bojkotowania, odrzucania i wypierania się Żydów."


W liście zauważono, że współczesny antysemityzm wyodrębnia syjonizm i próbuje rozgraniczyć syjonizm od judaizmu. "Wielu z naszych rodziców i dziadków uciekło przed prześladowaniami w Europie oraz w świecie arabskim i muzułmańskim z powodu swojej żydowskiej tożsamości" - stwierdzono w liście. "Państwo Izrael zapewniło Żydom na całym świecie ojczyznę, miejsce do rozwoju naszej unikalnej kultury i zdolność do ochrony przed zewnętrznymi zagrożeniami. Dlatego wezwania do demontażu państwa żydowskiego nie mogą być rozumiane jako nic innego, jak atak na żydowską historię, tożsamość i bezpieczeństwo."


Uczeni dodali, że ci, którzy twierdzą, że IHRA wycisza krytykę Izraela, angażują się w "słomkowy (miałki)" argument i że IHRA specjalnie celuje w retorykę, która delegitymizuje i zagraża istnieniu Izraela.


"Nienawiść skierowana przeciwko Izraelowi, gdy pozostaje niekontrolowana, sączy się i celuje w społeczności żydowskie w diasporze, które w dużej mierze identyfikują się z państwem Izrael i wspierają je w istocie, niekoniecznie z taką czy inną polityką" - stwierdzono w liście. "Te antyizraelskie teorie spiskowe i fałszywe oskarżenia napędzały prześladowania, napaści, a nawet morderstwa Żydów w Ameryce Północnej i Europie. Z niedowierzaniem przyjmujemy sugestię, że przyjęcie definicji IHRA i zobowiązanie do wykorzenienia antysemityzmu jest w jakiś sposób sprzeczne z szerszą walką z rasizmem i uciskiem."


Międzynarodowy prawnik zajmujący się prawami człowieka Arsen Ostrovsky, który jest również przewodniczącym i dyrektorem generalnym Międzynarodowego Forum Prawnego, które poparło list, powiedział w oświadczeniu: "W czasie, gdy mamy do czynienia z wysypem alternatywnych definicji antysemityzmu, w jawnej próbie rozwodnienia i osłabienia walki z tą najstarszą i najbardziej trwałą z nienawiści, jak również jej współczesnym przejawem w ataku na syjonizm i państwo Izrael, inspirujące jest widzieć tak wielu naukowców i intelektualistów z całego świata, zjednoczonych za roboczą definicją IHRA jako niezbędnym narzędziem w identyfikacji i zwalczaniu antysemityzmu. "


Pięć osób ocalałych z Holokaustu również niedawno podpisało list popierający definicję IHRA, stwierdzając: "Definicja antysemityzmu IHRA jest większościowym konsensusem globalnej społeczności żydowskiej i podobnie jak każda inna grupa, która kiedykolwiek spotkała się z prześladowaniami, mamy wszelkie prawo do nazywania uprzedzeń i nienawiści, z którymi się spotykamy. To prawo należy do nas."
...Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka