To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1114 notek
736k odsłon
  1395   11

Opowieść o upadku rządu Jana Olszewskiego - repetitio est mater studiorum

Aneks do opowieści o upadku rządu Jana Olszewskiego – Non omnis moriar...

 Problem odwołania, to nie tylko sprawa (próba) pierwszej lustracji tzw. sprawy teczek. Choć niewątpliwie wykonanie uchwały sejmu w tej kwestii przez ministra Antoniego Macierewicza przyspieszyło ten proces. Większym zagrożeniem dla tych, co pociągali i pociągają za sznurki stanowiła jednak próba zakręcenia przez Olszewskiego kurków, którymi wyciekał polski majątek.

W pierwszych tygodniach urzędowania rząd Olszewskiego podał, przygotowany pod kierownictwem szefa MSW Antoniego Macierewicza, raport o stanie bezpieczeństwa państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem podziemia gospodarczego w Polsce, powiązanego ze służbami specjalnymi. Przedstawiono sprawy związane z organizowaniem stałych kanałów przerzutu broni, narkotyków, dzieł sztuki, śmieci ekologicznych, walut, sprzętu elektronicznego, surowców przemysłowych, organizowania obrotu pieniężno – towarowego poza kontrolą podatkową państwa, lokowania na terytorium Polski laboratoriów produkujących narkotyki, fałszujących pieniądze i dokumenty, produkujących towary objęte prawami autorskimi. Pranie brudnych pieniędzy poprzez wprowadzenie ich do polskiego systemu finansowego, a następnie transferowanie poza Polskę. Zwrócono w raporcie także uwagę na przypadki uzależnienia finansowego osób publicznych oraz działania wobec tych osób, noszące znamiona szantażu.

Rząd Olszewskiego, biorąc pod uwagę zjawiska patologiczne występujące w procesie prywatyzacyjnym podjął prace nad uporządkowaniem kompetencji ministerstw gospodarczych. Kolejnym działaniem rządu Olszewskiego w sprawie zakręcania kurków było powołanie Generalnego Inspektoratu Celnego, w celu ukrócenia przemytu. Sukcesy GIC uderzyły w nielegalny przemyt papierosów, który obejmował przed rokiem 1992 około 90 proc. importowanych papierosów. Starano się ukrócić nielegalny import alkoholi. Rząd chciał wprowadzić 1 lipca 1992 roku banderolowanie wyrobów alkoholowych. Po obaleniu rządu Olszewskiego premier Suchocka przesunęła je na sierpień 1993 roku. Z banderolowaniem wiązał się projekt rządu Olszewskiego o ochronie obrotu gospodarczego, mówiący o odpowiedzialności karnej (grzywny i więzienie) za fałszowanie banderoli i przemyt. Rząd Olszewskiego uniemożliwił wbrew wielu ośrodkom politycznym w Polsce, w tym prezydenta Lecha Wałęsy powstanie czarnych dziur gospodarczych, jakimi miały być polsko – rosyjskie joint – venture w bazach wykreślonych z traktatu z Rosją po słynnym szyfrogramie. Z baz między innymi wywożono do Rosji samolotami transportowymi, kradzione w Polsce i na Zachodzie samochody i elektronikę oraz sprzedawano paliwo poza kontrolą podatkową państwa.

Proceder handlu paliwem przez firmy nie płacące podatku dochodowego miały ukrócić wprowadzone koncesje (lista koncesji była jawna i publikowana). W okresie krótkiego rządu Olszewskiego sprzedana produkcja polskich rafinerii wzrosła o 43 proc., co w warunkach recesji było ewenementem na skalę światową. Po raz pierwszy od trzech lat okazało się, ze płacenie podatków jest opłacalne. Pierwsze aresztowania aferzystów nastąpiły w czasie funkcjonowania rządu mecenasa Olszewskiego np. afera rublowa, Progress, Katana Vaxpol, Ekodex. Po 4 czerwca aresztowanych zwolniono za bardzo niskie kaucje. Także prokuratura przygotowała kilka postępowań w tzw. aferze węglowej.

Rozpoczęto próby stworzenia sprawnego systemu kontroli bankowej. Za szczególne osiągnięcie rządu można uznać znalezienie sposobu na rozwiązywanie problemów, związanych ze sztucznie zadłużonymi przedsiębiorstwami. Między innymi Stoczni Szczecińskiej. Przygotowano projekt powołania Funduszu Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rząd Olszewskiego zmienił w społeczeństwie stosunek do rodzimych gangsterów, wcześniej uważanych za filantropów, rząd ten nazwał ich po imieniu.

Odwołanie rządu Olszewskiego, to nie była zwykła gra o stołki , to była gra o Polskę – Czyja ta Polska będzie ! Zachowanie premiera Jana Olszewskiego i ministra Antoniego Macierewicza było publicznym pokazem, czym jest cnota polityczna. Cnota tak konieczna dla istnienia społeczeństwa obywatelskiego, ludzie cnotliwi zasługują na naszą pochwałę, nawet jeśli ponoszą porażkę.

.......

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka