catrw catrw
158
BLOG

Gospodarka Chin zwalnia…

catrw catrw Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Gospodarka Chin zwalnia…

Eksport Chin spadł o 14,5 procent w ciągu tego roku, import o 12,4 procent.


imagePrzesyłki zagraniczne spadły w ubiegłym miesiącu o 14,5 proc. w ujęciu dolarowym w porównaniu z rokiem poprzednim - najgorszy spadek od lutego 2020 r. - podczas gdy import skurczył się o 12,4 proc. - podała we wtorek administracja celna.

To co prawda pozostawiło nadwyżkę handlową w wysokości 80,6 miliarda dolarów za miesiąc. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga prognozowali, że eksport spadnie o 13,2%, podczas gdy import skurczy się o 5,6%.

Dostawy do USA spadły w lipcu o 23,1%, zgodnie z danymi celnymi. Eksport na inne rynki, w tym do Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, ASEAN, UE, Brazylii i Australii, również spadł o dwucyfrowy procent.

Chiny ukrywają niektóre przesyłki, aby uniknąć amerykańskich ceł, kierując handel przez inne kraje, dlatego może być trochę lepiej?

Tak więc dostawy do USA mogą być nieco większe niż podano.

Ale jeśli dzieje się to w dużym stopniu, dane handlowe wkrótce pojawią się gdzie indziej.

Zachodnie firmy tracą entuzjazm do robienia interesów z Chinami. Amerykańska Izba Handlowa w Chinach poinformowała w marcu, że tylko 45% badanych firm uznało Chiny za priorytet inwestycyjny w pierwszej trójce, co jest najniższą liczbą w 25-letniej historii raportu. Nowe badanie przeprowadzone przez Izbę Handlową Unii Europejskiej w Chinach pokazuje, że międzynarodowe korporacje przenoszą inwestycje i azjatyckie siedziby główne poza ChRL.

Trend ten prawdopodobnie przyspieszy, ponieważ firmy mają trudności ze znalezieniem ubezpieczenia od ryzyka politycznego związanego z prowadzeniem działalności w Chinach.

Ubezpieczenie od ryzyka politycznego, które zabezpiecza firmy przed politycznie motywowanymi katastrofami, od wywłaszczenia po wojnę, jest siłą napędową zglobalizowanej gospodarki. W ubiegłym roku 68% dużych korporacji kupiło ubezpieczenia od ryzyka politycznego, w porównaniu z 25% w 2019 r., wynika z raportu WTW, brokera ubezpieczeniowego.

Z powodu zagrożeń rośnie popyt na tego typu usługi…

Ubezpieczyciele przestali prowadzić działalność w Rosji kilka miesięcy temu, a w Chinach są przerażeni wydarzeniami, od nalotów na zachodnie firmy konsultingowe po groźby wobec Tajwanu. Dwa lata temu, po tym, jak chińskie media państwowe ogłosiły gry wideo "duchowym opium", akcje chińskiego giganta rozrywkowego Tencent szybko spadły o ponad 10%. Nawet firmy spożywcze i odzieżowe, które zostały uznane za stosunkowo bezpieczne od ryzyka politycznego, nie mogą być teraz pewne, że otrzymają takie pokrycie.

Spośród około 60 ubezpieczycieli, którzy oferują ubezpieczenie od ryzyka politycznego, tylko czterech lub pięciu nadal oferuje je w Chinach. Polisy, które nadal są oferowane, prawdopodobnie nie przekroczyłyby 50 milionów dolarów, w porównaniu z około 2 miliardami dolarów kilka lat temu. Większość dużych firm prowadzących działalność w Chinach ma aktywa znacznie przekraczające 50 milionów dolarów.

Niemiecki rząd również zmienia swoją strategię wobec Chin. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zmniejszył gwarancje inwestycyjne dla chińskich operacji niemieckich firm o ponad 5 miliardów dolarów, a minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chce zagwarantować więcej niemieckich inwestycji gdzie indziej.

Niektóre firmy planujące utrzymanie działalności w Chinach mogą już mieć ubezpieczenie od ryzyka politycznego, które trwa przez kolejne kilka lat. Inni mogą próbować się ubezpieczyć, choć oznacza to podejmowanie ryzyka, które nawet ubezpieczyciele uważają za zbyt duże. Reszta musi opuścić kraj. Może to dotyczyć nawet dużych firm, które chcą zostać.


image


Rok 2022 przejdzie do historii jako pierwszy od czasów rewolucji kulturalnej, w którym Chiny rozwijają się wolniej od USA. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne organizacje międzynarodowe w ostatnich publikowanych projekcjach obniżają prognozy wzrostu PKB Chin.

Należy podkreślić, że Polska rozwija się w tym roku szybciej od Chin.

Spowolnienie w Chinach będzie miało wpływ także na perspektywy wzrostu w gospodarce światowej, głównie za pośrednictwem kanału importowego. Chiny importują ponad połowę światowej produkcji stali, miedzi, węgla, niklu i cementu....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka