7 obserwujących
178 notek
320k odsłon
399 odsłon

76. rocznica Powstania Warszawskiego: PGE uczci energetyków z Elektrowni Powiśle

Elektrownia Powiśle w Warszawie.
Elektrownia Powiśle w Warszawie.
Wykop Skomentuj18

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski zaprasza 1 sierpnia na koncert i multimedialny pokaz na terenie dawnej elektrowni Powiśle w Warszawie.

W tym roku, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, PGE chce podkreślić rolę energetyków w powstańczym zrywie z 1944 r., a szczególnie sześćdziesięciu trzech pracowników elektrowni Powiśle, którzy tworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. - Dzięki ich heroicznej postawie utrzymano dostawy energii elektrycznej dla Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu. Już dzisiaj zapraszam na 1 sierpnia na uroczystość złożenia wieńców połączoną z koncertem i pokazem multimedialnym na terenie dawnej elektrowni Powiśle - informuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Od 2016 r. PGE jest partnerem strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym czasie Muzeum odwiedziło 3 miliony gości, a pod patronatem PGE odbyło się ponad 100 koncertów oraz blisko tysiąc warsztatów i lekcji dla ponad 130 tysięcy uczniów.


image


- Muzeum Powstania Warszawskiego to unikalne miejsce na mapie świata, pielęgnujące pamięć o bohaterstwie naszych rodaków podczas II wojny światowej. Czujemy się zobowiązani do wspierania miejsc i instytucji, które upowszechniają wiedzę o tragicznych i ważnych wydarzeniach z polskiej historii – mówi prezes Dąbrowski.

W tym roku w ramach partnerstwa PGE objęło patronat nad autorskim programem MPW „Rodzinne spotkania z historią”. Jego celem jest wspólne, rodzinne zwiedzanie muzeum i udział w zajęciach w formie interaktywnej gry.


Jan Ołdakowski, Wojciech Dąbrowski
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i prezes zarządu Grupy PGE Wojciech Dąbrowski. Fot. PGE

- Dzięki pomocy Grupy PGE realizujemy szereg znaczących przedsięwzięć, na czele z sierpniowymi uroczystościami – mówi dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski. - PGE pomaga nam realizować naszą misję i cel, dbając o to by wartości, którymi kierowali się Powstańcy walczący o wolną Polskę i jej stolicę, tworzyły międzypokoleniową więź. Cieszymy się, że pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią, kontynuujemy współpracę a tegoroczne uroczystości również zorganizujemy razem – mówi dyrektor Ołdakowski. 

Tablice Pamięci

W związku z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego PGE zachęca do skorzystania z aplikacji „Tablice Pamięci”. Aplikacja zawiera mapę z lokalizacjami 167 tablic upamiętniających publiczne egzekucje wykonywane w Warszawie na ludności cywilnej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Charakterystyczne tablice znajdujące się w różnych miejscach w Warszawie zaprojektował w 1949 r. artysta rzeźbiarz Karol Tchorek.


Powstanie Warszawskie, tablice Tchorka
Jedna ze 167 Tablic Pamięci proj. Karola Tchorka w Warszawie.

Od 1 sierpnia przez 63 dni w tablice będą oznaczone białoczerwoną flagą. Dzięki temu będzie można łatwiej zapoznać się z historią miejsc związanych z powstańczymi walkami. Dodatkowo aplikacja została poszerzona o relacje świadków tamtych wydarzeń. 

Aplikacja „Tablice Pamięci” jest dostępna za darmo w Google Play i AppStore. Powstała w ramach projektu realizowanego przez PGE wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i pod patronatem wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Projekt ma na celu umieszczenie przy tablicach dodatkowej informacji w języku polskim i angielskim.


Linki do aplikacji:

Google Play

AppStore


Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 r. dzięki inicjatywie i zaangażowaniu prezydenta Warszawy, późniejszego prezydenta Polski, śp. Lecha Kaczyńskiego. Nowoczesna prezentacja wydarzeń 1944 r. przyciąga rocznie pół miliona gości z kraju i całego świata.

W tym roku z powodu pandemii Muzeum było przez kilka miesięcy zamknięte dla zwiedzających. Otwarto je ponownie 3 czerwca. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego będą organizowane z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

BG


Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną.Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura