7 obserwujących
217 notek
374k odsłony
  3569   0

WBH odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski

Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski.
Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski.

Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Wśród dotychczas niepublikowanych dokumentów wojskowych i politycznych, m.in. Planu Operacyjnego LWP z 1964 r.

"Dokumenty, które stanowią o przeszłości muszą zostać upublicznione. Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski" - powiedział Błaszczak, którego słowa służby prasowe MON zrelacjonowały na Twitterze.

Przykładem takiego dokumentu jest Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 roku. Pomimo ataków ze strony różnych środowisk, Wojskowe Biuro Historyczne będzie pokazywało opinii publicznej prawdę o PRL - podkreślił Błaszczak.

Minister dodał też, że Wojskowe Biuro Historyczne w ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione odkrywa zapomniane, zagubione i ukryte dokumenty, które przyczyniają się do ujawniania prawdy historycznej.


Wśród zaprezentowanych ministrowi przez dyrektora WBH Sławomira Cenckiewicza dokumentów wojskowych był m.in. pierwszy Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 r. opracowany w Moskwie. Był on wzorem dla późniejszych planów - opracowywanych aż do 1989 r. - zakładających udział zależnego od Sowietów LWP w wielkiej strategicznej operacji zaczepnej Sił Zbrojnych ZSRS i państw Układu Warszawskiego na zachodnim teatrze działań wojennych.

Innym zaprezentowanym dokumentem wojskowym były np. węzłowe założenia obronne PRL z 1973 r., będące pierwszą próbą skodyfikowania tzw. doktryny wojennej w PRL. Zakładały one zakrojoną na wielką skalę wojnę termojądrową w Europie. Wśród dokumentów wojskowych znalazł się również wykaz obiektów na terytorium PRL, które miały być potencjalnym celem uderzeń jądrowych w razie pełnowymiarowej wojny jądrowej w Europie.

Z dokumentów politycznych szef MON mógł zapoznać się np. z wystąpieniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej MON 6 czerwca 1989 r., w którym zakreślił on plan działania władz po przegranych wyborach parlamentarnych. Z wystąpienia wynika, że gen. Jaruzelski nie zakładał rezygnacji z władzy, a stwierdzał, że konieczne jest włączenie opozycji do systemu sprawowania władzy. Dla miłośników historii interesujące może być też sprawozdanie z wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w lutym 1990 r. w USA, podczas której szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Georgem Bushem.

Z częścią zaprezentowanych dokumentów można zapoznać się na stronie internetowej Wojskowego Biura Historycznego i w jego mediach społecznościowych, a także w mediach społecznościowych resortu obrony.

KJ

Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura