Fundacja Tokarczuk wylicytuje książki z akcji #OdeslijOldzeKsiazke. Aukcja na rzecz LGBTQ

Zniszczona książka. Fot. Facebook/Fundacja Olgi Tokarczuk
Zniszczona książka. Fot. Facebook/Fundacja Olgi Tokarczuk
Wiadomo już, kiedy i gdzie będzie można kupić książki Olgi Tokarczuk, które zostały zniszczone i odesłane autorce w ramach akcji #OdeslijOldzeKsiazke. Trafią na aukcję charytatywną, z której dochód zostanie przeznaczony na fundację reprezentującą osoby LGBTQ+.

Aukcja okaleczonych książek Olgi Tokarczuk

“Aukcja okaleczonych książek Olgi Tokarczuk" odbędzie się 12 października i będzie wydarzeniem inaugurującym Bruno Schulz. Festiwal 2021. Książki będzie można kupić wyłącznie online, a licytacje poprowadzą Mariusz Szczygieł i Irek Grin.

Polecamy:

Kontrowersyjny wywiad dla „Corriere della Sera"

W czerwcu br. w wywiadzie polskiej noblistki dla „Corriere della Sera” pojawiły się wątki dotyczące Białorusi i Polski, ograniczania praw kobiet i nagonki na środowiska LGBTQ+.

W opinii pisarki społeczność międzynarodowa podjęła za mało działań, aby wesprzeć opozycjonistów protestujących przeciwko reżimowi Łukaszenki. Według Olgi Tokarczuk „zbyt mało działań jest podejmowanych również wobec Polski”. 

– To, co się dzieje w Polsce, jest groźne – powiedziała w wywiadzie Tokarczuk. Nawiązała w ten sposób do podpisanego przez siebie apelu intelektualistów do Ursuli von der Leyen w obronie represjonowanej w Polsce społeczności LGBT. – Trwa dziki atak na osoby i społeczność LGBT, a różne gminy pozwalają sobie nawet na określanie się „strefami wolnymi od LGBT”. To jest wbrew duchowi Unii Europejskiej i przede wszystkim stanowi zaprzeczenie praw człowieka – mówiła Tokarczuk.

Akcja #OdeslijOldzeKsiazke

Ta rozmowa wywołała mnóstwo kontrowersji. Na Twitterze szybko pojawił się hashtag #OdeslijOldzeKsiazke. Chodziło o to, by okazać pogardę autorce, która "szkaluje Polskę w zagranicznych mediach". Czytaj więcej.


"Czerwcowy wywiad Olgi Tokarczuk dla „Corriere della Sera” w wyniku kłamliwej manipulacji, nagłośnionej jako zrównanie przez Tokarczuk sytuacji w Polsce z sytuacją na Białorusi, spowodował „wielką narodową akcję odsyłania książek” noblistce. Naród okazał się około trzydziestoosobową, w większości anonimową grupą ludzi, którzy zdecydowali się nie tylko odesłać książki autorce, lecz także barbarzyńsko je zniszczyć" - napisała na Facebooku Fundacja Olgi Tokarczuk, prezentując zdjęcia zniszczonych tomów. 

Aukcja wesprze osoby LGBTQ+

Jak czytamy, dochód z licytacji zostanie przeznaczony na "działania statutowe fundacji ze szczególnym uwzględnieniem § 7 ust. 6 statutu, który stanowi o „działalności upowszechniającej ochronę i rozwój wolności i praw człowieka związanej w szczególności z ochroną i promowaniem wolności słowa, swobodnej wymiany myśli i idei oraz równego traktowania, jak również przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na m.in. tożsamość, orientację seksualną i płeć”.

Oznacza to, że, środki zebrane podczas licytacji zostaną przekazane fundacji związanej z prawami osób LGBTQ+. Fundacja Olgi Tokarczuk zapowiadała to już w czerwcu, ale wtedy nie podano szczegółów na temat możliwości zakupu "okaleczonych" książek noblistki. 

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj134 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura