echo24 echo24
1617
BLOG

Czemu zarówno PIS, jak PO, tak wściekle atakują Prezydenta?

echo24 echo24 Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 75


Zastanawiała mnie furia, z jaką niektórzy politycy zarówno partii rządzącej jak i opozycji zaatakowali ostatnio prezydenta Andrzeja Dudę?

I szczęśliwym trafem trafiłem dzisiaj przypadkowo na bardzo interesujący i moim zdaniem godny polecenia artykuł pt. „Prezydent wywróci prezydencki stolik? Referendum nabiera rumieńców” autorstwa Piotra Trudnowskiego, który jest redaktorem naczelnym portalu Jagielloński24.pl oraz członkiem zarządu krakowskiego Klubu Jagiellońskiego.

Dla zachęty zacytuję początek tej ciekawej analizy:

Prezydencki minister odpowiedzialny za referendum konstytucyjne zapowiedział właśnie, że Andrzej Duda chce podjąć sprawy absolutnie kluczowe z perspektywy sanacji polskiego życia publicznego. Proponując instytucjonalizację mechanizmów budowania ponadpartyjnego porozumienia i wzmacniając rolę obywateli prezydent może zmienić zasady gry rządzące polską polityką i wywrócić partyjniacki stolik.

Referendum konsultacyjne dotyczące zmiany Konstytucji RP zapowiedziane 3 maja przez prezydenta Andrzeja Dudę mogło budzić dotąd mieszane uczucia. Deklaracje poruszania w nim np. kwestii gwarancji socjalnych mogły sugerować, że celem tej inicjatywy jest po prostu zbudowanie społecznego zaplecza głowy państwa.

We wczorajszym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP i minister odpowiedzialny za zapowiedziane na stulecie niepodległości referendum, właściwie pierwszy raz przedstawił prezydenckie postulaty, które mogą naprawdę dogłębnie zmienić polską politykę. Nie bez satysfakcji stwierdzamy, że to pomysły, o których konsekwentnie piszemy na łamach naszego portalu i, szerzej, w środowisku Klubu Jagiellońskiego.

Większość kwalifikowana, czyli porozumienie zamiast partyjniactwa
Po pierwsze, w rozmowie pada wprost postulat wprowadzenia do polskiego systemu prawnego ustaw organicznych – czyli takich, które do zmiany wymagają większości kwalifikowanej. Chodzi o to, by w najważniejszych sprawach ta czy inna partia lub koalicja rządząca nie mogła samodzielnie podejmować decyzji dysponując karną, acz niewielką większością posłów. Wprowadzenie ustaw organicznych – w zapowiedzi prezydenckiego ministra tych, które dotyczą konstytucyjnego katalogu praw i wolności – będzie wymagało znalezienia poparcia również po stronie opozycji…”, koniec cytatu.

Przeczytajcie Państwo koniecznie cały artykuł pana Piotra Trudnowskiego – vide: http://jagiellonski24.pl/2017/09/01/prezydent-wywroci-partyjniacki-stolik-referendum-nabiera-rumiencow/, a znajdziecie odpowiedź na pytanie postawione w tytule notki.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Czytaj także: „Bohaterowie są zmęczeni” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/460264,bohaterowie-sa-zmeczeni

W wolnej chwili proszę przeczytać moją notkę pt. "Przeziór" - vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/800112,przezior



echo24
O mnie echo24

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka