178 obserwujących
1930 notek
3138k odsłon
1894 odsłony

Gdzie Stalin chodził piechotą

Wykop Skomentuj116

image

Gruzja. Skromna restauracja, skromny portret wodza i skromne kwiaty

Polscy admiratorzy tow. Józefa Wissarionowicza Stalina uważają, że był on człowiekiem skromnym. Wręcz ascetą. Dodatkowo uznaje się go za wyzwoliciela, a pewna pani, określana przez portale plotkarskie mianem " pisarka " twierdzi, że tow. Stalin był również demokratą, ponieważ w czasach stalinowskich było klawe życie.

image

Gori. Muzeum Stalina. Na pierwszym planie, za kolumnadą, replika domu tow. Stalina. 

image

Gori

Nie to co obecny zamordyzm, że oddychać nie ma czym. Wystarczy wejść na Fejsa Grety Thunberg by się o tym przekonać. Takie postawienie sprawy powoduje u mnie szok poznawczy, bo akurat czytam książkę autorstwa Jörga Baberowskiego " Stalin. Terror absolutny " i  nie zgadza mi się wiele rzeczy, które zgadzają się Czarzastemu i Nurowskiej. Był skromny czy nie ? był wyzwolicielem, czy nie ? był ascetą nie czerpiącym  z życia, a dającym ludziom szczęście i dobrobyt, czy nie był  ?

image
Łazienka tow. Stalina

Postanowiłem zbadać tę sprawę, za przedmiot badań biorąc sobie wychodki tow. Stalina. Proszę się nie naśmiewać z mojej metody  badawczej. To dość popularna metoda pośród archeologów? Pierwsze co robią, kiedy zaczynają ryć wokół jakiegoś zamczyska, to zlokalizowanie gdaniska, czyli średniowiecznego wychodka. To jest niezwykle cenne źródło informacji. Zaprzyjaźniony botanik zidentyfikuje znalezione ziarna i ziarenka, więc sporo będziemy wiedzieć o diecie dawnych mieszkańców zamczyska. Inny kolega archeologa, zoolog na podstawie kosteczek rozmaitych powie nam czyje mięso dominowało w ich diecie, a znaleziony guzik pochodzący z dalekiej Italii powie nam o zakresie wymiany handlowej itd, itp. Znalezione przedmioty powiedzą nam nawet o obyczajach dość frywolnych, bowiem jakieś dwie dekady temu w gdańskiej, średniowiecznej latrynie odnaleziono średniowieczne dildo. Ech te średniowieczne damy. A mówią dziś o tych seksualnie wycofanych kobietach, że zachowują się jak kobiety  średniowiecza. Bzdura.


image

Toaleta służby Stalina
Inspekcja klozetów tow. Stalina w jego salonce, stojącej w muzeum w Gori, może zaświadczać, że był on człowiekiem nadzwyczaj skromnym, bowiem jego klozet w porównaniu z klozetem ochrony jest niewielki, wręcz nocniczek. Natomiast klozet ochrony to prawdziwa komnata.

image

Skromna chatka w Gori, w której skromny szewc Wissarion Dżugaszwili wynajmował jedną izbę. 

Nie wiem na ile wpływ na to miał fakt, że ochroniarz Stalina, gen. Własik był chłop na schwał, a sam tow. Stalin  to ledwie 164 cm, był tylko dwa centymetry wyższy od Leszka Millera. Mimo tego nasz socjaldemokrata, naszego chowu,  zaszedł dalej, bo aż do Brukseli, a Stalin tylko do Berlina. Czasem branie kredytów w zachodniej  walucie, we wschodnich bankach, bywa biznesowo - polityczną trampoliną. Widziałem naprawdę sporo salonek, w tym salonkę Elżbiety II, przebogatą salonkę królowej Wiktorii z wanną, a także salonkę Jerzego V. Cóż tam za  przepych, jaki standard wyposażenia, jakie rzemiosło, jaka finezyjna "wykończeniówka " jak mawiał mój zaprzyjaźniony stolarz.
image

Łazienka ochroniarzy

Zachwyt od rana do wieczora. Salonka tow. Stalina to przy tym barakowóz brygady melioracyjnej. Wniosek jaki się nam mimowolnie nasuwa po obejrzeniu wszystkich salonek, może być tylko jeden : tow. Stalin był człowiekiem nad wyraz skromnym, był ascetą. Jego sedes był spartański.

image

Water closet tow. Stalina

Niestety większość zjawisk, to nie są zjawiska samoistniejące, zwykle istnieją ze swoim przeciwieństwem, dwubiegunowość rządzi naszym światem. Bieda istnieje z bogactwem, czerń z bielą, a zło z dobrem idzie w parze. Wszystko jest względne. Względna jest również asceza tow. Stalina.

image

Salonka tow. Stalina w Gori

image
Zważywszy na ilość water closetów funkcjonujących w krajach wyzysku i drapieżnego kapitalizmu z ilością latryn i kloacznych dołów w krajach realnego socjalizmu, trzeba wysnuć wniosek kolejny : przepych królewskich salonek w kraju dobrobytu, nie razi tak, nie jest aż takim kontrastem jak kontrast salonki ascety Stalina, w zestawieniu z powszechną nędzą, opresją i zbrodnią Kraju Rad.

image

Brytyjskie toalety dworcowe z XIX wieku. Standard nie znany w Kraju Rad, nawet w stołecznym niegdyś Petersburgu.

Stalin zdecydowanie nie był ascetą, ani demokratą, ani wyzwolicielem. Choć Nurowskim  i Czarzastym może się wydawać, że był. Jednak, by taki wniosek wysnuć trzeba spojrzeć szerzej, szerzej, aż  poza granicę własnego kołchozu.

image

Salonka Jerzego V

imageSypialnia królowej Elżbiety II w królewskiej salonce

imageSalonka królowej Adelajdy, żony Williama IV. Rok 1840

imageSalonka królowej Wiktorii

imageBardzo long szezlong królowej Wiktorii

image

Wagon restauracyjny ( nie radziecki )

image

W salonce tow. Stalina

image

image

Kuchnia tow. Stalina. Proszę zwrócić uwagę na lodówkę znajdującą się pod blatem. Postępowi byli. Jednym z pierwszych, w Kraju Rad,  posiadaczy amerykanskiej lodówki był tow. Kirow. Niestety upodobanie do kapitalistycznych nowinek przepłacił życiem. 


image

Przedział kierownika pociągu


image


image

Przedział ochrony

image

Gabinet tow. Stalina

image

Jadalnia

image

Dynamo Stalina

image

Salonka Stalina, po dodaniu drugiego poszycia, po kompletnym opancerzeniu z  dodaniem  pancernych szyb zwiększyła masę do 85 ton, zatem dodanie takich wózków było konieczne. Współczesny, znany nam wagon z " Ceglorza " waży ok. 40 ton.

image

Zwykła kuszetka z kraju wyzysku mas pracujących miast i wsiWykop Skomentuj116
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura