186 obserwujących
2010 notek
3362k odsłony
1942 odsłony

Monreale

Wykop Skomentuj69

image

Cóż tu można przy niedzieli, z otwartą gębą napisać ? Pisanie z otwartą gębą przy niedzieli do rzeczy łatwych nie należy. Jednak po wdrapaniu się na Monte Caputo nie sposób gęby nie rozdziawić. 

Takiej syntezy sztuki bizantyjskiej, arabskiej i normańskiej nie napotkamy nigdzie na świecie. Może jeszcze w katedrze w Cefalu, w Palazzo dei Normani i w Kaplicy Palatyńskiej w Palermo? Wszystkie trzy obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, in gruppi.

image

Katedra w Cefalu 

image

Pałac Normanów w Palermo 

image

Trudno uwierzyć, że budowle powstawały w czasach kiedy u nas budowano ledwie skromne, romańskie świątynie. Jakim jednak mistrzom chciałoby się peregrynować na daleką, niegościnną północ kiedy na Sycylii władztwo Normanów było u szczytu potęgi, a normański król Wilhelm II był wdzięcznym, choć wymagającym inwestorem i zakochanym w sztuce kosmopolitą.

image

Gdziebyś się w Europie nie obrócił tam napotkasz ślady ich władztwa : w architekturze i języku, a Triskelion napotkamy zarówno na fladze Sycylii jak i na tablicach rejestracyjnych Wyspy Man. Bo Normanowie byli prawdziwymi kosmopolitami, żeglarzami i wojownikami. W rezultacie tego rozmiłowania w sztuce mamy perłę średniowiecznej architektury, apogeum ówczesnych możliwości w sztuce sakralnej. Rzecz stworzoną przez majstrów z Prowansji, Grecji, Wenecji, Persji, Azji i Północnej Afryki. 

image


image


image

Pelermo z Monte Caputo 

No  i jak tu gęby nie rozdziawić widząc przed sobą coś podobnego, a za plecami najżyźniejszą dolinę Sycylii - Złotą Muszlę. Oczywiście nie bądźmy naiwini, katedra w Monreale nie była owocem zwykłej miłości do sztuki i pobożności. Była ważnym elementem gruntowania władzy Normanów na Sycylii, po trzystuletnich rządach muzułmańskich Maurów. 

Pozostaję - mimo wszystko - z rozdziawioną gębą. 

image


image

Monreale 

image


image


image

" Zwykłe" belkowanie 

image


image


image


image


image

Dawny klasztor Benedyktynów, obecnie siedziba władz miejskich 

imageWykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości