205 obserwujących
2119 notek
3716k odsłon
  987   0

Katedra w Palermo


image

Katedra w Palermo to po Pałacu Normanów i Cappelli Palatina, po katedrze Monreale i katedrze w Cefalu, kolejna księga z której " czytać " można burzliwą i skomplikowaną historię miasta. W miejscu katedry istniało miejsce kultu już w czasach pierwszych chrześcijan. Konsekrakcji katedry w obecnym miejscu dokonał - przybyły z Normanami - angielski biskup Walter Ophamil w roku 1185. Walter Ophamil był nauczycielem dzieci normańskiego władcy Sycylii, Wilhelma I. Jeszcze wcześniej w tym miejscu istniała bazylika wzniesiona przez władających Sycylią "Konstantynopolitańczykiewiczów "

image

Tych przepędzili z Sycylii Arabowie przerabiając bazylikę na meczet. Z władztwem muzułmanów na wyspie wiąże się również rugowanie chrześcijan z ich miejsc kultu w rezultacie czego Palermo staje się miastem z największą ilością meczetów w świecie arabskim. Kronikarze doliczyli się w Palermo ponad 300 meczetów. Z tym okresem historii związane jest również wypędzenie chrześcijańskiego biskupa z Palermo i erygowanie diecezji w pobliskim Monreale i to stąd to zadziwiające, tak bliskie sąsiedztwo aż dwóch wspaniałych katedr.

image

Ponieważ Sycylię dość często nawiedzały trzęsienia ziemi powodujace zniszczenia, więc katedra będzie z wytrwałością i konsekwencją podnoszona z gruzów, a wraz z odbudową warstwa po warstwie nakładać się będą mody i style panujące w konkretnym okresie historii. Stąd to wszystko. Przed głównym wejściem, przy placu katedralnym możemy poczytać inskrypcje w języku arabskim ( jeśli ktoś zna ) To ślad po meczecie. Moja znajomość liter zatrzymała się na grażdance i bukwach greckich. Dalej ni w ząb. Z arabskich inskrypcji nic nie wyczytałem. Im dalej w katedrę tym więcej stylów nam się nakłada.


image

Napotkamy ślady rządów Bizancjum i Normanów, mamy renesans i ślady po Katalończykach i Aragończykach, mamy naleciałości z czasów panowania hiszpańskich Habsburgów i " młota " na muzułmanów Karola V Habsburga. Mamy sporo sycylijskiego baroku. Ostatniej dużej przebudowy dokonano na przełomie XVIII i XIX wieku. Ponieważ katedra pełniła również funkcję fortyfikacyjną mamy jej połączenia z Pałacem Normanów i pałacem biskupim Wcześniej katedrze przybyła kopuła i narożne dzwonnice. Ponad 1000 lat działania rozmaitych majstrów, stylów i technik. 

image


image

Wewnątrz najbardziej interesująca i bogata kaplica dedykowana NMP, ze srebrnym ołtarzem i przecudnej urody, mosiężnymi, kutymi wrotami. Kaplica nazywana jest również kaplicą Świętej Rozalii, patronki miasta. W kaplicy znajduje się srebrny 600 kg sarkofag z relikwiami świętej.

image

W ogóle Palermo było dość mocno obstawione świętymi, bowiem posiada ponad 12 oficjalnych, świętych patronów. Wszyscy reprezentowani i umieszczeni w katedrze. Warta uwagi jest również Kaplica Świętych Relikwii z relikwiami innej patronki miasta, Świętej Krystyny oraz relikwiami Świętego Jana Chrzciciela.

image

Kaplica Świetych Relikwii. W centralnym miejscu relikwie Świętej Krystyny 

W podziemiach katedry groby normańskich władców Sycylii. I najważniejszy, ostatni akord burzliwej, tragicznej historii Sycylii i Palermo - grób ostatniej ofiary tej historii - błogosławionego ojca Giuseppe " Pino " Puglisi zamordowanego przez Cosa Nostra 15 września 1993 roku. 

To tyle materiału do przemyśleń na niedzielę. 

image

image

Plac katedralny 

imageLubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości