202 obserwujących
2101 notek
3666k odsłon
  1316   0

Jak to z "Czajką" było? (2)

Marksizm od początku dążył, dąży i dążyć będzie do zbudowania społeczeństwa bezklasowego ( czyt. tępej ludzkiej masy łatwej w zarządzaniu ) 

Ktokolwiek zapoznał się w Wikipedii z hasłem " gen " ten wie, że zbudowanie takiego społeczeństwa jest na razie niemożliwe. Póki geny determinują nasze życie, sprawiają że pośród homo sapiens są geniusze i idioci ze zbudowaniem takiego społeczeństwa należy jeszcze poczekać i wszelkie plany odłożyć na bok. Choć próby są czynione. Jedna z prób podjętych na bardzo dużą skalę, z wielkim rozmachem przez Kraj Rad zakończyła się kompletną klapą. Stworzono społeczeństwo podzielone na klasy jakich świat nie widział. 

image

Na klasy, podklasy, klasy średnie niższe, klasy średnie wyższe, klasy wyższe i najwyższe. Społeczeństwo sowieckie było ze wszystkich mi znanych najbardziej zbiurokratyzowane i w sposób niewyobrażalny podzielone na najrozmaitsze klasy. Nawet strąceni w niebyt łagrów mieli swoją arystokrację i plebejuszy.

imageNawet taka dziedzina jak pogrzeby - z uwagi na likwidację ceremoniałów religijnych - była sklasyfikowana, zadekretowana i nic nie mogło być dziełem przypadku. Komu jaki sztandar, jakie podstawki pod medale, kto ma przemawiać, czy obecność aktywu komsomolskiego przysługuje czy nie przysługuje ? czy szanowny towarzysz i jego zgodne z ideałami komunizmu życie zasłużyło na udział w pogrzebie członka komitetu miejskiego partii czy nie zasłużyło ? Czy autobus zakładowy do przewozu żałobników przysługuje czy nie ? To było regulowane bardzo precyzyjnymi przepisami.

image

Natknąłem się w literaturze łagiernej na przykład biurokracji związanej z klasyfikowaniem śniegu. Klas śniegu było sześć, kto pamięta zimę ten wie, że swieży puszek jest inny, śnieg podczas odwilży jest inny, śnieg ma różną wielkość śnieżynek, każdy śnieg waży inaczej. To wszystko musiało być sklasyfikowane i pomierzone. Bo ustrój sprawiedliwości społecznej stawiał jednak pewne wymagania. Łagiernik odśnieżający drogę do obozu ze śniegu typu "puszek A1 " nie mógł przecież dostać tej samej porcji pajki co pracujący ze śniegiem typy " mokry B6 " bo to byłoby niesprawiedliwe. A ustrój był przecież, jak wyżej napisane, ustrojem sprawiedliwości społecznej. 

W takiej Ameryce był przykładowo " bardak " oni się na śniegu nie znali i każdy pracujący przy śniegu mokrym, suchym, grubym, czy puszystym kupował sobie hamburgera, albo i dwa. Niesprawiedliwe to było. 

Tu marksiści mogą mi zwrócić uwagę, że i w sanacyjnej Polsce też było niesprawiedliwie. Każdy bezrobotny w Warszawie wypatrywał śniegu - jak kania ddżu - bo śnieg oznaczał robotę i złotówkę dziennie płaconą przez  prezydenta Starzyńskiego, przy odśnieżaniu. Bez względu na typ śniegu - 1 zł. Niesprawiedliwie. Pocieszające jednak jest to, że w sanacyjnej Warszawie nie rozstrzeliwano za niesprzątniety śnieg w Alejach Ujazdowskich. O Berezie nie wspominając. 

Pomyśleć można, że tylko najwyższa klasa w społeczeństwie radzieckim była prawdziwie wolna. 

image

Wszyscy ci za szybami aut i specsklepów członkowie Politbiura, członkowie Komitetu Centralnego, najwyżsi działacze gospodarczy i najwyższej rangi wojskowi. To też błędny osąd. Oni również byli sklasyfikowani. Członkowi Politbiura : konkretny typ auta, precyzyjnie określony typ mieszkania, gosposia albo jedna albo dwie. Ogrodnik w stopniu porucznika NKWD, przysłany przez tow. Ławrientija Berię. Dacza typu 1, 2 lub 3 w konkretnej lokalizacji itp. itd. Córka Kaganowicza wspomina w pamiętnikach, że po usunięciu ojca ze składu Politbiura musieli opuścić służbowe mieszkanie zabierając jedynie rzeczy osobiste. Wyposażenie mieszkania było własnością państwa. Rodzinne, obszerne i wygodne auto również. Emeryt Kaganowicz spisujący pamiętnik, jeżdżacy metrem do państwowego archiwum musiał składać wniosek do moskiewskiego komitetu partii o przydzielenie specjalnego, bezpłatnego biletu na metro, bo miał bardzo niską emeryturę. Nawet wielki Łazar Kaganowicz nadzorujący, w ciągu jednego weekendu, egzekucję 3000 tysięcy obywateli Iwanowa, nie było człowiekiem wolnym.

image

Kto zatem w ZSRR był człowiekiem wolnym ? Konstruktorzy samochodów w fabryce ZiS ? Też nie. Część biura konstrukcyjnego, zakładów ZiS, w liczbie 14 osób, w ramach tzw. śledztwa żydowskich sabotażystów po prostu rozstrzelano. Kraj Rad był społeczeństwem jak najbardziej klasowym, był XX wieczną formą państwowego niewolnictwa. 

image

Tak o to doszliśmy do samochodu GAZ - 13, czyli tytułowej " Czajki " 

Temat jednak dokończę jutro bo dzień się budzi i pora wyjść budować jeden z najbardziej niesprawiedliwych ustrojów w historii ludzkości. Z tym, że na razie nie wymyślono niczego lepszego. A marksizm jest dla mnie niezbyt atrakcyjny z uwagi na nieuchronne tworzenie łagrów, dla ludzi którzy nie wierzą w społeczeństwo bezklasowe. 

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka