194 obserwujących
2073 notki
3534k odsłony
  1732   1

Słabniemy ?

image

Królowa w katedrze manchesterskiej w 2007 roku 

Drugi Wielki Czwartek z rzędu i po raz drugi niesłychane złamanie tradycji nie notowane od czasów Edwarda I. Poszukuje w sieci informacji o dzisiejszym wielkoczwartkowym nabożeństwie, najważniejszym chyba nabożeństwie w kościele anglikańskim i nie znajduje żadnej informacji. Poza jedną : Maundy monies otrzyma w tym roku zaledwie czterech, ( zamiast 95 ) najbardziej zasłużonych członków wspólnoty parafialnej przy Opactwie westminsterskim. Sakiewki zostały pobłogosławione w Kaplicy Królewskiej Pałacu Świętego Jakuba i wysłane do beneficjentów. Dobrze, że choć tyle, a nie na przykład wirtualnie na twitterowym koncie królowej. Znak czasów. Po raz drugi od ponad 700 lat królowa, bądź osoba ją zastępująca nie pojawi się w którejś z angielskich katedr ? Czyżby Maundy Thursday miał całkowicie zniknąć z kalendarza ? Szokujące, jak na brytyjskie zwyczaje. 

image

Wielki Czwartek, dziś w większości Kościołów chrześcijańskich lekcja pokory dla kościelnych hierarchów i możnych naszego świata. Mandatum - obmywanie nóg ubogim. 

Tradycji obmywania nóg ubogim zaniechano w Anglii za czasów Jakuba II, bardzo pieczołowicie kultywuje się jednak inny chrześcijański obowiązek, czyli wspieranie ubogich jałmużną. Zwyczaj wprowadzony przez Edwarda I obrósł niezwykle skomplikowanym ceremoniałem. Maundy to jeden z wielu " łacińskich rezydentów " w angielskim słowniku, słychać jeszcze pobrzmiewające w tym słowie łacińskie " mandatum " - polecenie. 

Maundy Thursday to dzień niezwykle podniosły, królowa podczas specjalnej mszy, zwanej Royal Maundy Service, wręczała poddanym jałmużnę. Królowa do swego " mandatum " podchodziła z ogromną powagą, ponieważ od początku panowania nie opuściła, żadnego wielkoczwartkowego nabożeństwa. Aż do czasów pandemii 

Do lat 70- tych Maundy service odbywał się w Opactwie westminsterskim, teraz co roku odbywa się w innej diecezji, a tylko raz na 10 lat w Londynie. W 2019 roku Maundy service odbył się - z uwagi na wiek królowej - w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. W 2007 roku, w  mszy celebrowanej  w katedrze manchesterskiej, miałem przyjemność uczestniczyć.

Na mszę dla biednych to jeszcze zaproszą, ale żeby tak na jakiś bal do Windsoru to już nie. Koszty przeprowadzenia imprezy z powodów nie związanych wcale z inflacją są z roku na rok wyższe, ponieważ " ubogich " musi być dokładnie tyle ile lat liczy sobie królowa. W tym roku powinno być 95 kobiet i 95 mężczyzn wybranych spośród wszystkich członków wspólnoty diecezjalnej odwiedzanej przez królową.

Datki wręcza się w dwóch skórzanych sakiewkach, jednej białej symbolizującej duchową czystość, druga czerwona to symbol męki na krzyżu. Mieszki przewiązane są skórzanym, zielonym rzemykiem, kolor zielony jak wiemy jest symbolem nadziei. Pieniądze w czerwonym mieszku to normalne obiegowe pieniądze przy wręczaniu, których królowa zastrzega, że to pieniądze na zakup odzieży i jedzenia. W sakiewce białej są specjalne monety bite z okazji Maundy Thursday, zwane Maundy coins. W ubiegłym roku, w mieszku, znalazła się okolicznościowa moneta wybita z okazji 200 lecia urodzin królowej Wiktorii. Monet w białej sakiewce musi być tyle ile lat liczy sobie królowa, w tym roku " stuknie " królowej 95 więc srebrnych pensów ma być 95. Niestety w tym roku było jak wyżej napisałem. 95 srebrnych pensów otrzymały cztery osoby znane z nazwiska. Kościelny z Opactwa Westminsterskiego, pierwsza kobieta kościelna służąca w opactwie od 1982 roku, aktywana członkini wspólnoty i jeden mężczyzna służący do mszy w opactwie od ponad 40 lat, naczelny jałmużnik królowej. 

image

Oczekiwanie na przyjazd królowej 

Wiemy, że są monety warte swoich pieniędzy, wiemy że są monety warte troszkę mniej, są również monety za które nie dalibyśmy złamanego grosza, jednak Maundy coins mają wartość całkiem przyzwoitą bo kolekcjonerska wartość mieszka to ok. 500 funtów. Biedni dostają rownież okolicznościowe dyplomy. W czasie nabożeństwa królowej towarzyszy 6 Yeomanów, czyli historycznych gwardzistów królowej, wywodzących się z wolnego chłopstwa. Dodatkowo w asyście królowej kroczy czwórka małych dzieci: dwie dziewczynki i dwóch chłopców, wybranych spośród tych dzieci, które w swoim krótkim życiu dokonały czegoś niezwykłego. W czasie Maundy Thursday w Manchesterze, jedna z dziewczynek towarzysząca królowej, prowadząc samodzielnie kwestę na rzecz chorej matki, zebrała 8 tysięcy funtów. Takie różne, ważne społecznie cele załatwiało przed pandemią to anglikańskie Maundy Thursday.

Czy koronawirus zabije w tym roku i tą piękną, podniosłą uroczystość ? 

Jednym ze śladów po dawnym obmywaniu nóg jest tradycja czyszczenia butów wiernym - przez księży - połączona oczywiście z kwestą na rzecz parafii. Zwyczajowo w moim mieście czyszczenie butów odbywało się na głównej ulicy, bądź pod ratuszem. Pewnie i tego dziś zaniechano. Słabniemy. Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka