229 obserwujących
2305 notek
4109k odsłon
  2416   13

Donald nieuku ! Przypominamy


image


image

Dworek Wybickich w Będominie 

Hymn - jeden z elementów suwerennego państwa.

Niby drobny dodatek do suwerenności, ale czy można go lekceważyć ? 

image

Dąb Wybickiego 

Czy można sobie wyobrazić uroczystości państwowe, wojskowe, ważne wydarzenia w naszej historii, międzynarodowe imprezy sportowe bez Mazurka Dąbrowskiego ? Czy bez tej dumy, która nas w takich momentach przepełnia, bylibyśmy w pełni sobą ? To są sprawy bardzo poważne i pomijać ich nie sposób... i były one ważne dla naszych rodaków, naszych przodków. 

image


image


Roku 1747 dnia 29 września urodziłem się we wsi dziedzicznej zwanej Bendomin w województwie pomorskim 5 mil od Gdańska leżącej. Ojciec mój był Piotr Wybicki, sądowy ziemski i mirachowski, a matka Konstancja z Lnińskich. 

(...) 

Familia nasza osiadła i ciągle mieszkała w województwie pomorskim(...) bo za Zygmunta Augusta, gdy niegdyś pan Wyben z Danii jako wojskowy wszedł był w służbę polską, za dzieła swe wojenne i indygenat i dobra na Pomorzu uzyskał. 

(...) 

Z czasem przodkowie nasi idąc za zwyczajem polskim, aby się przezwisko na ski kończyło nazwali się Wybicki

(...) 

Ród nasz nigdy nie był bardzo bogaty. 

image

Dziś w rodzinnym dworku tego niezbyt bogatego rodu mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Miejsce z wspaniale odtworzoną atmosferą polskiego, szlacheckiego dworku. Miejsce pozwalające na niemal dwugodzinną wędrówkę po naszej historii. Ze szczególnym uwzględnieniem naszych zrywów narodowych, powstań i walk o to by Polska mogła powrócić do suwerennego bytu. 

image


image

Czarna bizuteria popowstaniowa 

image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


imageDonos na karczmarza Brzozowskiego ze wsi Kleszczew w powiecie chełmskim, za śpiewanie polskiej piśni patriotycznej " Jeszcze Polska nie zginęła " Lubię to! Skomentuj111 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura