Siukum Balala Siukum Balala
2525
BLOG

Życie w trójkącie

Siukum Balala Siukum Balala Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 77

image


Gdyby niemiecki nazizm zatriumfował to wszyscy nieprzystosowani do świata, który obiecywano nam stworzyć, żyliby w świecie trójkątnym. W takim świecie jak Konzentrationslager Sachsenhausen. Bo obóz pod Oranienburgiem - uroczym brandenburskim miasteczku - założono na planie figury idealnej, czyli na planie trójkąta równobocznego.

image

Zdjęcie lotnicze obozu Sachsenhausen

Dlaczego trójkąt ? Bo trójkąt, poza tym, że pozwalał na lepszy ostrzał, pozwalał również na zmniejszenie personelu wartowniczego o 25 % Idealny niewielki obóz na planie trójkąta wymagał jedynie 3 wież wartowniczych, obóz na planie prostokąta o jedną wieżę więcej. Obóz w Sachsenhausen posiadał po 4 wieże na każdym boku, razem 9, gdyby zbudowano go na planie prostokąta, tych wież musiałoby być 12. Ekonomia głupcze ! Takie rozwiązanie pozwalałoby w przyszłym, idealnym germańskim  świecie na przyjmowanie do szkoły służb wartowniczych SS w Trawnikach, aż o 25 %  mniej młodych Ukraińców. Koszty głupcze ! Wielkie sprawy wymagają wielkich nakładów finansowych. A z pustego nawet Himmler nie naleje. 

image
Brama główna

Dlaczego ja uważam, że świat, który zamierzano zbudować byłby trójkątny ? 

Bo obóz w Sachsenhausen był oczkiem w głowie Reichsführera SS, był obozem wzorcowym. Założony w 1936 roku miał być poligonem doświadczalnym tworzonego właśnie systemu kacetów, a potem obozów zagłady. Tu szkolono personel, tu tworzono procedury, tu szukano rozwiązań jak ten system udoskonalić, zoptymalizować. Wszyscy " wielcy i sławni " świata obozów - min. Rudolf Höss - zaliczyło tą jedyną w swoim rodzaju alma mater. W Oranienburgu zainstalował się również, zorganizowany przez Theodora Eicke, Inspektorat Obozów Koncentracyjnych, swoiste korpo, które nadzorowało i odpowiadało za funkcjonowanie wszystkich niemieckich obozów w okupowanej Europie.

image

Oranienburg. Inspektorat obozów koncentracyjnych 

image

Szkoła SS 

Tu doskonalono metody zabijania, tu inżynierowie i chemicy niemieccy z Instytutu Technologicznego SS przy KL Sachsenhausen, na podwoziu samochodu Opel  Blitz skonstruowali  mobilną komorę gazową, której używano min. przy likwidacji obozu w Chełmnie n/ Nerem. Tu eksperymentowano z lekami, tu szukano skutecznych metod leczenia poparzonych  iperytem.


image

Miejsce straceń 

image

Stoły sekcyjne 

image

Centralny magazyn zwłok 

image

Centralna obieralnia ziemniaków 

image


image


Łączna liczba więźniów obozu w latach 1936 - 1945 to ok. 200 tysięcy. Wśród więźniów znaleźli się również krakowscy profesorowie aresztowani w ramach Sonderaktion Krakau. Jednak najważniejszym, polskim więźniem KL Sachsenhausen był dowódca Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki "Grot" zamordowany z rozkazu Himmlera po wybuchu Powstania warszawskiego. Rowecki przebywał w obozie specjalnym " Zellenbau " podległym bezpośrednio Gestapo. W tym " obozie w obozie "  przetrzymywano prominentne osoby i polityków europejskich, z którymi Niemcy wiązali pewne plany lub traktowali jako zakładników. 


image


image


image


W Sachsenhausen funkcjonowało też pewne bardzo specyficzne komando, komando bardzo solidnych fachowców, takich fachowców - fałszerzy, że Bank of England do dziś doliczyć się nie może ile to fałszywych funtów szterlingów wpuścił im do systemu bankowego kanclerz Niemiec Adolf Hitler. Niemcy nie lubią  i nie robią  fuszerki. Dziedzina jest bez znaczenia. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura