Siukum Balala Siukum Balala
2779
BLOG

Florencja czy Barczewo ? Twój wybór

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

image

Kto chce niech jedzie do Florencji, Rzymu, Paryża, niech tam podziwia cuda, które wyszły spod dłut najznamienitszych rzeźbiarzy. Ja nie muszę tam, ja w tym celu mogę pojechać do Barczewa... i zawsze tam wpadam jeśli po drodze i jeśli terminarz urlopowy niezbyt napięty. 

Bo jest w Barczewie rzecz bardzo interesująca, skarb prawdziwy, mało komu jednak znany. W barczewskim kościele Franciszkanów znajduje się najcenniejszy, wykonany z marmuru, renesansowy nagrobek na Warmii.

image

Epitafium przed konserwacją ( 2015 ) 

Majstersztyk autorstwa Abrahama i Willema van den Blocke . Willem van de Blocke wykonał min. nagrobek Jana III Wazy ( ojca Zygmunta ) oraz ołtarz główny w zamojskiej kolegiacie jak i nagrobek Krzysztofa Batorego księcia Siedmiogrodu, brata Stefana. Współpraca z Batorymi musiała być niezwykle intratna, bo barczewski nagrobek to kolejne zlecenie od Batorych. Tym razem od Andrzeja Batorego, bratanka Stefana. Nagrobek upamiętnia Andrzeja i Baltazara Batorych, z których pierwszy był warmińskim biskupem w latach 1589 - 1599. Niestety nagrobek wykonany przez mistrza Willema i syna Abrahama stoi pusty, bowiem Andrzej spiesząc po siedmiogrodzką koronę usieczon został, a i Baltazara zamordowano pięć lat wcześniej, również w trakcie zabiegów o władztwo nad Siedmiogrodem. Nie warto zbytnio spieszyć się po ziemską koronę, bo może ona okazać się cierniową. 

image

Historia skromnego barczewskiego kościółka skrytego z boku więziennej bramy to rok 1364 i sprowadzenie przez biskupa Jana Styprocka Franciszkanów, którzy w latach 1380 - 1390 erygują świątynię i zabudowania klasztorne. Klasztor i kościół zostaje zniszczony podczas licznych wojen toczonych na Warmii, jednak w czasach biskupiego władztwa Szymona Rudnickiego ( to ten biskup od Świętej Lipki ) zostaje przebudowany i otrzymuje przepiękną barokową ornamentykę, która zachowała się do dziś.

image

Niestety w czasie reformacji klasztor pustoszeje i zakonnicy - tym razem Bernardyni - powrócą do Barczewa dopiero w roku 1594, za sprawą wspomnianego biskupa Andrzeja Batorego, który szykując sobie przepyszny - godny biskupa - pochówek funduje przy kościele kaplicę św. Antoniego, a w niej najwspanialsze na Warmii renesansowe epitafium. Kres pobytu Bernardynów w Barczewie to rok 1810 i wydanie przez Prusaków dekretu kasacyjnego na mocy którego likwiduje się wspólnoty zakonne na terenie Prus.

image

W pomieszczenich klasztoru rozpoczyna się historia największego więzienia w Prusach. Cele klasztorne zostają przerobione na cele o innym przeznaczeniu. Powrót prawowitych właścicieli nastąpi dopiero w 1982 roku, a siedem lat później przy kościele Franciszkanów zostanie erygowana parafia pw. Św. Andrzeja Apostoła. Tym sposobem patron księcia Siedmiogrodu powrócił do Barczewa, by mieć pieczę nad kościołem, kaplicą Św. Antoniego i niezwykłym, tak cennym epitafium. Patron sprawuje się należycie, bowiem wokół kościoła trwają prace ratunkowe. Kościół Franciszkanów wzniesiony na terenie bagiennym, w rozlewiskach rzeki Pisy, zaczął się rozjeżdżać, więc palowanie gruntu jest ze wszech miar niezbędne. Wewnątrz kaplicy prace konserwcyjne, które akurat uniemożliwiły mi obejrzenie elitafium. Szkodzi nic - jak mawiał szef kelnerów w " Zaklętych rewirach " Po zakończeniu prac - przewidzianych na koniec lipca - kaplica i epitafium powrócą do dawnej świetności, zaś kościół Franciszkanów będzie trwał kolejnych 650 lat. Ludzie lepsi, gorsi oraz łotry przychodzą i odchodzą, a kościoły trwają i trwać mają. A dla łotrów jak znalazł po sąsiedzku całkiem przyzwoity obiekt penitencjarny z kościołem pw. Świętego Dyzmy, patrona złoczyńców, któremu Zbawiciel przyobiecał na krzyżu " Zaprawdę, powiadam ci : Dziś ze Mną będziesz w raju. Łk. 23,43 "

... trzeba tylko bardzo się starać ( przypis mój, nie Ewangelisty ) Wybór zatem należy do Ciebie czytelniku. Barczewo czy Florencja ? 

image


image

Rokokowa ambona ( XVIII w ) 

image


image


image

Kościół parafialny w Barczewie 

image

ZK Barczewo






Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości