169 obserwujących
1834 notki
2891k odsłon
1451 odsłon

Przylądek Canaveral Europy ( 2 )

Wykop Skomentuj65

image

Belem Pomnik Odkrywców. Henryk Żeglarz, klęczy książe Fernando, brat. Czwarty od prawej Gil Eanes. 


Infante Dom Henrique, czwarte dziecko i trzeci syn Jana I Dobrego ( zwanego tak przez Portugalczyków, a przez Kastylijczyków Janem Bękartem ) i Filipy Lancasterównej wielkich widoków na koronę Portugalii nie miał. Jednak ten niespokojny potomek Lancasterów jakieś wyjście dla swojej energicznej natury znaleźć musiał. Małżeństwo rodziców Henryka Żeglarza też było interesujące i też być może zasługuje na osobną notkę, ale może nie teraz. Małżeństwo zawarte w podzięce za pomoc Anglików w pokonaniu Kastylii w walce o tron portugalski to chyba najtrwalszy polityczny mariaż w historii Europy. Dodatkowo Jan I jest jednym z niewielu europejskich władców z nieprawego łoża, innym znamienitym i ważnym bękartem Europy, choć nie królem, był Juan de Austria, o nim jednak w trzeciej notce poświęconej przylądkowi Canaveral Europy. Alians zawarty między Anglią i Portugalią jest najstarszym obowiązującym do dziś traktatem międzypaństwowym. Skutkiem tego traktatu Anglia i Portugalia nigdy nie walczyly przeciw sobie, ani nie były stroną - uczestnikiem konfliktu między Anglią, a państwem trzecim. Innym drobiazgiem tego aliansu są np. angielskie skrzynki pocztowe w Lizbonie, a także park im. Edwarda VII, najbardziej reprezentacyjny park Lizbony.

image

Oczywiście dla nas misiów największą korzyścią tego aliansu jest marketingowy sukces fortyfikowanego wina Porto, przez długi czas uważanego za doskonały środek na problemy gastryczne. Niestety przekonać współczesne kobiety o właściwościach leczniczych tego trunku jest niezwykle trudno. Małżonka moja po opuszczeniu przez nas Villa Nova de Gaia, nie odzywała się do mnie przez dwa dni. Dobre i to, zmusić kobietę do milczenia przez dwa dni mało kto i co potrafi. A Porto potrafi.

image

Porto, rzeka Douro, kobieta i beczki z portwajnem. Wybór należy do ciebie. 

Jednak nie o Porto ta notka, o Porto już było, wróćmy więc do Jana Żeglarza. Rozumna polityka Jana I Dobrego sprawiła, że bracia nie walczyli przeciw sobie o koronę Portugalii, a ukierunkowani przez ojca ruszyli na podbój oceanów. Bo Portugalia przyparta do Atlantyku od zachodu, wzięta w kleszcze przez wrogą Kastylię i muzułmańską - jeszcze - Andaluzję od wschodu, kierunek ekspansji mogła mieć tylko jeden. I to najzdolniejszy syn Jana I Dobrego, Henryk Żeglarz sprawił, że niewielki kraj na południowym - zachodzie Europy, kraj o niewielkim potencjale ekonomicznym i ludnościowym stał się imperium rozciągającym swoje władztwo od Brazylii po Indie.

image

Pierwszym ruchem jeszcze w czasach Jana Dobrego było zdobycie Ceuty na afrykańskim brzegu i przejęcie kontroli nad handlem wzdłuż północnych brzegów Afryki. Poźniejsze działania Henryka Żeglarza będą rozwinięciem polityki państwowej zapoczątkowanej przez Jana I Dobrego.

image

Cieśnina gibraltarska 

Eksploracja zachodnich brzegów Afryki, żeglowanie coraz bardziej na południe celem znalezienia drogi morskiej do Indii i wyeliminowanie muzułmańskiego pośrednika w handlu korzennym, nie było ze strony Henryka Żeglarza działaniami chaotycznymi, to był w dzisiejszym rozumieniu program podobny do realizowanego przez Amerykanów programu podboju kosmosu. Z nieporównywalnie większym ryzykiem i z nieporównywalnie większą ilością niewiadomych, choć odbywany w warunkach ziemskiej grawitacji z dostępem do bryzy i miłych dla żeglarzy pasatów. Jakie to było ryzyko ? Ferdynand Magellan wyruszający w rejs do Wysp Korzennych z 260 osobową załogą i pięcioma statkami nie wróci nigdy do Europy. Powróci jeden statek i 18 ledwie żywych śmiałków. Pierwszym krokiem powziętym przez Henryka Żeglarza będzie powołanie do życia nie tylko lizbońskiego uniwersytetu, ale być może ważniejszej z punktu widzenia interesów Portugalii, a w konsekwencji i Europy, szkoły nawigatorów w Sagres, bliska cypla Swiętego Wincentego, najbardziej na zachód wysuniętego półwyspu Europy.

image


image


image

Szkoła nawigatorów w Sagres 

W szkole w Sagres, zatrudniającej kartografów, wyposażonej w mapy zdobywane na dworach Europy i w przyrządy nawigacyjne odbywało się szkolenie przyszłych zdobywców oceanów. Wszystkie, profesjonalnie prowadzone działania Henryka Żeglarza musiały zakończyć się sukcesem. Zatem " tajmlajn " - jak mawiają Angielczycy - portugalskich podbojów wyglądał następująco :

1415 - zdobycie Ceuty z bezpośrednim udziałem w ekspedycji Henryka Żeglarza.

1419 i 1427 odkrycie najpierw Madery, a później archipelagu Azorów. Odkrycie Madery to ciekawa sprawa, to przykład jak wydarzenia z przeszłości mogą wpływać na teraźniejszość. Gdyby nie odkryto Madery trzecią siłą w polskim parlamencie byłaby dziś Nowoczesna.pl i sondaż wyborczy na październik AD 2019 wyglądałby następująco : koalicja PO + nowoczesna.pl - 64 % oddanych głosów. Niestety Maderę odkryto w 1419 na zgubę Grzegorza Schetyny i jego nie mniej egzotycznych, politycznych układanek.

Wykop Skomentuj65
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości