175 obserwujących
1868 notek
2975k odsłon
2370 odsłon

Kto ma Modlin ten ma Polskę...

Wykop Skomentuj46

image

Kasyno oficerskie 

Zatem do samego końca będzie trwała rozbudowa twierdzy, ostatnia w latach 1912 - 1914 już w obliczu nieuchronnego konfliktu ze znacznie groźniejszym wrogiem niż polscy powstańcy, bo z potężniejącymi coraz bardziej kajzerowskimi Niemcami. Wszystko po to by nadążyć za rozwojem techniki oblężniczej, za coraz większymi kalibrami dział i coraz większym ich zasięgiem.

image

Piekarnia i elewator 

Wybudowany przed I wojną wieniec fortów wokół starej twierdzy miał za zadanie trzymanie w bezpiecznej odległości coraz potężniejszej artylerii. Wszystko po to by było jak zawsze, czyli w obliczu zmieniającej się nieustannie techniki wojskowej, w obliczu zmianiających się doktryn wojennych, twierdza nie przydała się Rosjanom na nic, bo po 6 dniach skapitulowała przed pogromcą twierdzy w Antwerpii, niemieckim generałem Hansem Hartwigiem von Beselerem.

image

Niemcy wkraczają do Modlina 

A po odzyskaniu niepodległości przez Polskę przytrafią się jeszcze twierdzy dwa heroiczne epizody, jeden podczas wojny z bolszewikami, kiedy siły stacjonujące w twierdzy Modlin, uniemożliwiły bolszewikom powtórne wykonanie tzw. manewru Paskiewicza, czyli obejścia Warszawy od północy i wyjście na tyły wojsk broniących stolicy od wschodu. Drugi to heroiczna obrona we wrześniu 1939. Broniącą podejścia do Warszawy oraz mostów na Wiśle i Narwi twierdzę podda gen. Wiktor Thommee dopiero dzień po kapitulacji stolicy. Obrona tak zaciekła i heroiczna, że w jakimś niemieckim dzienniku bojowym znalazł się zapis "... walki prowadzimy przy użyciu ciężkiej artylerii i bombowców nurkujących. Pierwszy raz obserwujemy niszczycielskie działanie naszych nurkowców i nie możemy zrozumieć dlaczego polska załoga potrafi oprzeć się takiej nawale ognia "

image

Modliński cmentarz 

image

To wydarzy się jednak 21 lat po przejęciu Modlina przez odrodzone Wojsko Polskie.

Wcześniej rozegrały się tu najważniejsze wydarzenia z polskiej XX wiecznej historii. Wszystko co ważne u zarania odzyskania niepodległości, wszystko co znamy z podręczników historii wydarzyło się w twierdzy Modlin. Tu wykuwała się II Rzeczpospolita i jej mit założycielski. Po wydaniu odezwy z 5 listopada 1916 roku, mocą której miało powstać Królestwo Polskie, w Modlinie zakwaterowana zostaje najważniejsza - chyba już wówczas historyczna - jednostka nowopowstającego polskiego wojska, czyli I Pułk Piechoty Legionów, wraz z kompanią saperów i kompanią techniczną. Przybycie Legionów do Modlina nie miało na celu załóżenie klubu sportowego CWKS Legia, choć i to się tam wydarzyło w 1916 roku, a mecz wyjazdowy z Cracovią, w obecności Józefa Piłsudskiego i Śmigłego - Rydza, przerżnęli legioniści 5:1.

Latem 1917 roku Niemcy żądają od legionistów złożenia przysięgi na wierność kajzerowi. Tak zaczął się kryzys przysięgowy i późniejsze internowanie legionistów w Szczypiornie, Beniaminowie... i znowu internowanie w Szczypiornie nie miało na celu wymyślenie " szczypiorniaka " czyli piłki ręcznej, tylko zupełnie co innego. Z tego wzięła się II Rzeczpospolita. Po wojnie z bolszewikami, po okrzepnięciu odrodzonej Polski zachowuje Modlin status najważniejszych polskich koszar.

image

image

W końcu mało jest w Polsce miejsc, mogących pomieścić w czasie mobilizacji 20 tysięcy żołnierzy, bo tyle mogło kwaterować w najdłuższym w Europie, bo liczącym sobie 2200 m, budynku modlińskich koszar.

image


image

Modlin staje się ośrodkiem szkoleniowym, a także siedzibą nowopowstałej Marynarki Wojennej, do czasu uzyskania dostępu do morza. Działa również pierwsza w Polsce Szkoła Morska,. W stoczni rzecznej na Wiśle zostaną zwodowane dwa trałowce typu " Jaskółka " a dawny spichlerz na " szwedzkiej wyspie " będzie centralną składnicą Marynarki Wojennej.

Działa również w Modlinie w latach 1919 - 1926 Szkoła Kadetów. Elitarna szkoła kształcąca przyszłych oficerów, do której rekrutowano głównie dzieci poległych na polu chwały, oraz kawalerow orderu Virtuti Militari. Kwaterują również w twierdzy w różnych okresach bataliony saperskie, batalion kolejowy, a na początku lat 30 - tych w Modlinie zostaje zorganizowane Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych.

image

Brama Kadetów. W nieistniejących dziś dwóch kondygnacjach nad bramą mieściła się Szkoła Kadetów. 

Tak w bardzo dużym skrócie wygląda historia twierdzy Modlin, którą w telegraficznym skrócie odwiedziłem w drodze z Helu do Warszawy.

Oczywiście przy pisaniu notki korzystałem z materiało nabytych w Muzeum Twierdzy Modlin, w tym z bardzo dobrej, obszernej monografii " Twierdza Modlin " autorstwa Piotra Oleńczaka. Polecam osobom zainteresowanym tematyką fortyfikacji.

image

Wieża Tatarska 

image

Postrzelana Wieża Tatarska 

Durnie rządzący obecnie Europą próbują realizować utopijne pomysły, które polegają na próbie stapiania w społecznym tyglu rozmaitych kultur, religii, obyczajów i rozmaitych tradycji. Rezultatem ma być nowy człowiek, nowocześniejszy, rozumniejszy, bardziej otwarty na wyzwania przed jakimi ma wkrótce stanąć świat. Próby takie są oczywiście skazane na niepowodzenie z powodów dla każdego rozsądnego człowieka oczywistych, ale niech próbują. Car - batiuszka, choć przez niektórych uważany za " krugomduraka " aż tak głupi nie był. On wiedział, że polączyć ognia z wodą się nie da i próby takiego łączenia zawsze kończą się konfliktami.

Dlatego też carscy rekruci - muzułmanie pochodzący z Kaukazu byli w twierdzy Modlin zakwaterowani osobno i nikomu nie przyszedł do głowy pomysł na żołnierską integrację, czy ekumeniczne nabożeństwa. Co to to nie, aż tak głupi car - batiuszka nie był. Dlatego muzułmanie mieli swoje kwatery w tzw. Tatarskiej Wieży.


Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości