89 obserwujących
1280 notek
1346k odsłon
2852 odsłony

Papież Franciszek popiera małżeństwa cywilne dla osób LGBT

Wykop Skomentuj154

Jak podają światowe agencje prasowe, świeckie jak AP i katolickie jak Catholic News Agency, papież Franciszek wypowiedział się w kwestii związków homoseksualnych i praw osób LGBT w dokumentalnym filmie "Francesco", który miał premierę dzisiaj, w środę 21 października.

Papież stwierdził wprost, bez zwyczajowych stylistycznych ozdóbek, charakterystycznych dla wypowiedzi hierarchów Kościoła Katolickiego, że:


Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do (założenia) rodziny. Nikt nie powinien być wyrzucany ani nieszczęśliwy z tego powodu.


oraz


Musimy stworzyć prawo o związkach cywilnych. W ten sposób otrzymają prawną ochronę. Popieram to.


(“Homosexuals have a right to be a part of the family. They’re children of God and have a right to a family. Nobody should be thrown out, or be made miserable because of it,”

“What we have to create is a civil union law. That way they are legally covered,” the pope said. “I stood up for that.”)

Autorem filmu jest Evgeny Afineevsky, urodzony w Związku Sowieckim reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, przez wiele lat działający w Izraelu, obecnie w USA. Jego debiutem fabularnym była komedia "Aj Waj, mój syn jest gejem", jest jednak głównie  autorem filmów dokumentalnych.

W filmie możemy śledzić papieża Franciszka zarówno w Watykanie jak i w trakcie pielgrzymek. W swoich wypowiedziach Franciszek porusza tematy imigracji, uchodźstwa, biedy, nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim, miejsca kobiet w społeczeństwie i Kościele, stosunku Kościoła do osób LGBT.

PS. W wypowiedzi papieża Franciszka pojawia się jeszcze jedna sprawa. Oczywiście, że papież nie występuje przeciwko oficjalnej doktrynie i nie otwiera drzwi osobom LGBT do sakramentalnych małżeństw. Ale do tej pory Kościół nie uznawał małżeństw cywilnych, papież zresztą też nie mówi o małżeństwach, tylko o legalnych związkach cywilnych. Ale nawet takie sformułowanie oznacza zmiękczenie stanowiska kościelnego względem małżeństw cywilnych i de facto uznanie ich za pełnoprawne.

PS2. Dzień w którym katolicka Polska dostała diarrhoea z powodu kilku zdań wypowiedzianych przez papieża o tym, że wszyscy mają prawo do założenia rodziny.


Zobacz galerię zdjęć:

W drodze do Łowicza
Wykop Skomentuj154
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo