13 obserwujących
96 notek
205k odsłon
998 odsłon

Kiedy złamano pancerną brzozę oraz kto wykonał jako pierwszy jej fotografie? - cz.2

Wykop Skomentuj81

Przypomnę, że kilka lat po katastrofie dr Maciej Lasek na rządowej stronie faktysmolensk.gov.pl zamieścił zdjęcia uszkodzonych rzekomo przez TU-154 drzew i krzewów od brzozy rosnącej 1100 metrów od progu pasa lotniska w Smoleńsku aż do zachodniej strony ul Kutuzowa. Zdjęcia te umieścił w katalogu zatytułowanym "Przeszkody terenowe". Miniaturki tych zdjęć oraz ich oryginały można obejrzeć - linki poniżej:

http://komputeriks.pl/Przeszkody-miniaturki.jpg

http://faktysmolensk.niezniknelo.com/dokumentacja-zdjeciowa/articles/przeszkody.html

Zdjęcia zostały wykonane trzema aparatami: aparatem komórkowym (brak symbolu przy indeksie zdjęcia), Nikonem D80 (symbol "DSC") oraz jak twierdzi bloger Karlus kompaktem firmy Panasonic Lumix DMC F728 o 18 krotnym zoomie optycznym (ogniskowa obiektywu 27-486 mm - eqv. pełnej klatki FF), oznaczone symbolem "P". W katalogu :przeszkody terenowe jest tylko jedno zdjęcie tzw. "pancernej brzozy" wykonane tym aparatem (rozdzielczość 3648 x 2736).

Dr Lasek utworzył dodatkowy katalog i zatytułował go "Fatalna brzoza" sugerując, że była ona sprawcą całego nieszczęścia - rozbicia się rządowej maszyny kilkaset metrów na lewo od pasa lotniska Smoleńsku. Miniaturki zdjęć z tego katalogu można zobaczyć poniżej:   http://komputeriks.pl/Fatalna-brzoza.jpg

image

Wszystkie zdjęcia brzozy i jej przełomu, z wyjątkiem jednego, wykonano aparatem o symbolu "P": P1010484, P1010485 i P1010486 (rozdzielczość 3638 x 2736), a tylko jedno - lustrzanką Nikon D80 - DSC0030 (rozdzielczość 3872 x 2592).

W tym katalogu zainteresowałem się właśnie zdjęciem DSC_0030 (w czerwonej obwódce). Wchodząc we "Właściwości" oraz zakładkę "Szczegóły" możemy się dowiedzieć, że zdjęcie to zostało wykonane przy przesłonie f/5,6, czasie ekspozycji 1/1250 sek. i ogniskowej 170 mm.   http://komputeriks.pl/Fatalna-brzoza.jpg

image

Bloger Tiger65 wszedł do pliku EXIF zdjęcia  http://faktysmolensk.niezniknelo.com/files/foto/fot1/DSC_0030.JPG  Skan danych z tego pliku zamieszczam poniżej. http://komputeriks.pl/EXIF_0030.jpg

I co się okazuje, to zdjęcie wykonano rzekomo 11 kwietnia 2010 roku o godz. 14:34 lustrzanką Nikon D80 (rozdzielczość 3638 x 2736- parametry: przesłona f/5,6, czas ekspozycji 1/1250 sek. ogniskowa 170 mm i ISO 1600, a na korpus aparatu założono obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED. Zdjęcie zostało wykonane przy ogniskowej obiektywu 170 mm (eqv. 255 mm dla FF).

Czy to zdjęcie zostało wykonane za pomocą obiektywu o maksymalnej ogniskowej 200 mm (eqv 255 mm dla FF)? Szczerze wątpię. Śmiem twierdzić, że w dniach 11 i 12 kwietnia członkowie KBWL LP nie dysponowali takim obiektywem, a zakupu jego dokonano wiele tygodni po katastrofie. Prokuratura może to sprawdzić na podstawie faktury jego zakupu.

Co oznacza skrót EXIF? Exchangeable Image File Format - wymienny format pliku zdjęcia. Czy łatwo zmodyfikować dane w tym pliku? Odpowiedź jest twierdząca; Co należy zrobić, żeby zmodyfikować datę wykonania zdjęcia? W pierwszej kolejności zmienia się datę systemową na komputerze, następnie zaznacza się wszystkie interesujące nas zdjęcia, Potem prawy klawisz myszy na którymkolwiek z zaznaczonych zdjęć i wcisk się przycisk "Właściwości" i zakładkę "Szczegóły" i zmieniamy pozycję w "Data wykonania" Wciskamy Ok. i w tym momencie data modyfikacji zmienia nam się na datę ustawioną w systemie (komputerze). W dalszej kolejności kopiujemy zdjęcia i wklejamy je do innego katalogu - w tym momencie mamy zmienioną datę utworzenia.

Wracam do pytania, kiedy złamano brzozę na działce dr Bodina? W dniu 10 kwietnia 2010 r. w godzinach pomiędzy 15:05 a 20:12  dwóch funkcjonariuszy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej sporzadziło PROTOKÓŁ OGLĘDZIN MIEJSCA ZDARZENIA ...."Dalej w kierunku północno-zachodnim znajduje się opuszczona działka przyzagrodowa o wymiarach 30x55 metrów. (...) Na obszarze tej działki znajdują się chaotycznie rozmieszczone stosy śmieci gospodarczych (opony samochodowe, butelki, papier i inne). Na tej działce w kierunku południowo – zachodnim znajduje się szopa o wymiarach 4x2 metra. Szopa jest pochylona w lewą stronę, na dachu szopy znajduje się metalowy fragment samolotu i odłamki drzew. W końcowej, zachodniej części działki przyzagrodowej znajduje się brzoza o średnicy w podstawie około 80 cm. Brzoza stoi w odległości około 15 metrów w kierunku wschodnim od wspomnianej szopy. Na wysokości około jednego metra WIERZCHOŁEK BRZOZY JEST OBŁAMANY. W górnej, obłamanej części brzozy są zaczepione metalowe fragmenty samolotu. Na gałęziach tej brzozy "wiszą" metalowe fragmenty samolotu. W promieniu około 1—12 metrów od brzozy, na ziemi są porozrzucane LICZNE METALOWE FRAGMENTY SAMOLOTU o różnej wielkości"

Jednocześnie na stronie 
http://faktysmolensk.niezniknelo.com/dokumentacja-zdjeciowa/articles/przeszkody.html znajduje się zdjęcie wykonane dzień po katastrofie o godz. 15:25  lustrzanką Nikon D80. http://komputeriks.pl/Gubienki-brzoza.jpg  image

Na zdjęciu tym widzimy po jego powiększeniu fragment przełamanej brzozy na działce dr Bodina. Stąd wniosek, że drzewo zostało złamane w nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 r. Kto i w jaki sposób złamał to drzewo, pozostaje sprawą otwartą.

A tak przy okazji, dlaczego nie sfotografowano z bliska brzozy znajdującej się przed BNDB i mając rzekomo dwa teleobiektywy, jej wierzchołka? To drzewo jest nie mniej ważne, jak pancerna brzoza na działce dr Bodina.

http://komputeriks.pl/brzoza1100m-1.jpg


Wykop Skomentuj81
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka