13 obserwujących
108 notek
224k odsłony
  490   0

NIE dla elektrowni atomowych w Polsce - notka polemiczna

2 lutego 2021 roku rząd Mateusza Morawieckiego, bez konsultacji ze społeczeństwem, podjął uchwałę "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.". Jednym z najważnieszych jej elementów jest plan budowy w Polsce czterech elektrowni atomowych (dwie na Pomorzu: w Lubiatowie-Kopalina i w Żarnowcu, jedna - na północ od Konina i jedna w pobliżu Bełchatowa). Łącznie ma powstać sześć bloków jądrowych o mocy całkowitej 6 000 - 9 000 MW. Pierwszy z nich miałby zostać uruchomiony w 2033 roku.

Czy w Polsce powinny być zbudowane elektrownie atomową? Argumenty za i przeciw. Za przemawia zeroemisyjność dwutlenku węgla takiej elektrowni, przeciw - koszty budowy, koszty wytworzenia energii elektrycznej, bardzo wysokie koszty likwidacji takiej elektrowni oraz problem ze składowaniem opadów radioaktywnych.

Koszty budowy i koszty wytworzenia energii elektrycznej

W tym miejscu przywołam odpowiedź prof. Władysława Mielczarskiego na opinię polemiczną SEP odnośnie artykułu zamieszczonego w dn. 6 lipca 2009 r. w "Rzeczpospolitej" w sprawie energetyki jądrowej: "Swoje modele i dane do nich opieramy na wielu źródłach, w tym międzynarodowych agencji ratingowych jak np. Moody's, która wskazuje, ze obecnie koszt wybudowania 1MW mocy w elektrowni atomowej to ponad 7 milionów USD. Takie dane są przyjmowane w analizach dla inwestorów.

Przy 7 milionach USD/MW i spłacie kredytu w typowym okresie, koszt kapitałowy energii z elektrowni atomowych to około 370zl/MWh. Dodające do tego koszt eksploatacji na poziomie 150zł/MWh (dane Moodys) oraz koszt paliwa tylko 10USD na 1MWh otrzymujemy około 550zł/MWh energii elektrycznej z elektrowni atomowej. Nie są tutaj wliczane dodatkowe koszty zewnętrzne.

Jeśli ktoś chce polemizować to proszę polemizować z tymi wyliczeniami i przedstawić własne uzasadnione dane. W pełni podtrzymuje swoje twierdzenie, podane Rzeczpospolitej, że obecnie energia zelektrowni atomowych będzie kosztowała minimum od 500-600zł za 1 MWh i rezerwuję sobie prawo do polemiki w Energetyce".

Przypomnę, że koszty wytworzenia 1 MWh energii elektrycznej w nowoczesnej elektrowni węglowej nie przekraczają 25 euro (112 zł).

Neutralność klimatyczna - samobójcza polityka Komisji Europejskiej UE

W grudniu 2020 roku kraje członkowskie UE zobowiązały się do redukcji do 2050 roku 3 000 mln ton CO2 (3GtCO2). Dla porównania Chiny rocznie emitują 10, USA - 5,4, a Indie - 2,6 GtCO2 i wcale nie kwapią się z zamykaniem elektrowni węglowych, wprost przeciwnie, otwierają co nuż nowe bloki bazujące na spalaniu tego surowca energetycznego. Przykładowo Japonia do roku 2016 oddała do użytku 9 nowych elektrowni węglowych, a w budowie i w fazie projektowania jest 35 kolejnych. Również Chiny nie zamierzają rezygnować z produkcji energii elektrycznej z węgla. W ostatnich latach wybudowały elektrownie węglowe o mocy 150 tyś. MWe. Wszystkie elektrownie węglowe w Unii Europejskiej mają podobną moc, a Niemcy od 2008 do 2018 roku zbudowały pięć nowych elektrowni opalanych węglem o łącznej mocy 10 000 MWe.

Czy przyjdzie opamietanie wśród elit brukselskich? Szczerze wątpię.


Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka