13 obserwujących
112 notek
227k odsłon
  139   0

70 dni inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

24 kwietnia wojska Federacji Rosyjskiej w sile 180 tys. żołnierzy wkroczyły na Ukrainę. Zaatakowały naszego sąsiada z lądu, morza i powietrza. Większość analityków uważała, że wojska rosyjskie zajmą stolicę Ukrainy w ciągu kilku dni.

Po dwóch dniach od początku inwazji wojska agresora znalazły się w pobliżu północnych dzielnic stolicy Ukrainy. Dotarły też do przedmieść miast obwodowych na północy i wschodzie Ukrainy: Czernihowa, Sumy i Charkowa. Od strony Krymu zbliżyły się do Melitopola i Chersonia.


image

W kolejnych dniach zaciekłe walki toczyły się o podkijowskie miejscowości: Bucza, Irpień i Hostomel. Szczególnie zaciekłe walki toczyły się w Hostomelu, gdzie znajduje się lokalne lotnisko, a na froncie południowym wojskom rosyjskim udało się zająć znaczny obszar w bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Krym.

image

5 marca Rosjanom udało się zdobyć miasto obwodowe Cherson, a 7 - Melitopol. Zacięte walki nadal toczyły się wokół Kijowa. Wojska rosyjskie za wszelką cenę usiłowały okrążyć miasto. Po miesiącu od inwazji wojskom rosyjskim udało się zdobyć część terenów na północy, wschodzie i na południu Ukrainy.

image

Tydzień później Rosjanie, ponosząc ciężkie straty w sprzęcie i w ludziach, zaczęli wycofywać spod Kijowa, i większość sił skierowali na Donbas i Ługańsk.

image

W kolejnych dniach wojskom ukraińskim udało się wyprzeć agresora z rejonu Czernihowa i Sumy na północy kraju.

image

Pomiędzy 50, a 66 dniem od początku inwazji Rosjanie próbowali okrążyć wojska ukraińskie na Łuku Donbaskim, ale bez rezultatu. W rejonie Iziuma udało im się przełamać linie obrony ukraińskich wojsk i zająć kilka wiosek na zachód od miasta, ale jak pokazują dwie ostatnie mapki, linia frontu w ciągu tygodnia praktycznie się nie zmieniła. Jest niemal pewne, że do 9 maja (Dzień Zwycięstwa) Rosjanom nie uda się zając obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.

image

image

Obecnie (70 dzień inwazji) zacięte walki toczą się w rejonie miast Izium i Słowiańsk. Wojska ukraińskie skutecznie odpierają ataki wroga, niszcząc spore ilości sprzętu i dziesiątkując batalionowe grupy bojowe walczące na tym obszarze.

image

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 24,5 tys. żołnierzy, 1077 czołgów, 2610 pojazdów opancerzonych i 491 systemów artyleryjskich, a także 194 samoloty i 155 śmigłowców - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W uzupełnieniu, w ostatnich 24 godzinach wojska ukraińskie zniszczyły: 15 czołgów, 43 bojowe wozy piechoty, 1 wyrzutnię przeciwlotniczą, 1 wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową, 24 pojazdy, 16 systemów artyleryjskich, 12 dronów i 3 pociski manewrujące. Wojska ukraińskie w tym czasie wyeliminowały z walki 300 żołnierzy wroga.

image

Źródło:

1. Ukraine War Map https://mobile.twitter.com/war_mapper

2. A map of the approximate situation on the ground in Ukraine as of 00:00 UTC 01/05/22. https://twitter.com/War_Mapper/status/1520554444177481732

3. Wojna w Ukrainie. 4 maja, 70. dzień inwazji [NA ŻYWO]    https://wyborcza.pl/relacje/14,126862,28407352.html

4. https://www.o2.pl/informacje/ukrainscy-snajperzy-pokazali-sile-wideo-z-frontu-obieglo-swiat-6765164814265120a


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka