Stary Wiarus Stary Wiarus
1586
BLOG

Jak rozwiązać Paradoks Brzezińskiego

Stary Wiarus Stary Wiarus USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 33

Pan Mark Brzeziński padł ofiarą tzw. 'paradoksu rogacza', sformułowanego przez Eubulidesa z Miletu (gr. Εὑβουλίδης), greckiego filozofa z IV wieku przed naszą erą.


Paradoks rogacza brzmi: "To czego nie zgubiłeś jest twoje. Ale nie zgubiłeś rogów, zatem masz również rogi."


W przypadku pana Marka Brzezińskiego i prawa III RP:


"Czego się nie zrzekłeś, posiadasz. Ale nie zrzekłeś się obywatelstwa polskiego, więc posiadasz obywatelstwo polskie."


Zapewniam wszystkich miłośnikow gumowego prawa, słabego dla silnych i silnego dla słabych, że paradoks rogacza w zastosowaniu do casus Brzeziński nie ma dobrego rozwiązania.

Pan Mark Brzeziński zderzył się z solidnym jak skała gibraltarska złogiem prawnym z epoki PRL.


Dzięki ustawodawcom PRL i idiotom w ławach poselskich III RP kontynuującym ich myśl legislacyjną, status prawny obywatelstwa polskiego Marka Brzezińskiego jest w tej chwili domknięty tak solidnie, że nie ma w nim luki, która mogłaby uratować twarz RP.


Praworządne rozwiązanie tej kwestii wymagałoby zmiany Konstytucji lub uznania bieżącej ustawy o obywatelstwie polskim z 2009 roku za niezgodną z Konstytucją. Albo publicznego przyznania, że polskie prawo jest funta kłaków nie warte. Pod tym linkiem tłumaczę dlaczego.

https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/1138446,dlaczego-mark-brzezinski-nie-moze-zostac-ambasadorem-usa-w-polsce


Są niemniej dwa rozwiązania, jedno mniej, drugie bardziej radykalne, które w całości lub w części twarz Rzeczypospolitej ratują, oraz całkowicie lub w części chronią Polaków przed oficjalnym uznaniem przez Stany Zjednoczone za bandę durniów.


1. Rozwiązanie miękkie:
Upraszczamy stalinowsko-bizantyjski rytuał rezygnacji z obywatelstwa polskiego(zob. https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/16970,polegly-na-walach)

do standardu amerykańskiego,  o jakim poucza instrukcja wydrukowana w każdym amerykańskim paszporcie.

– Obywatel polski stawia się przed konsulem RP w dowolnej polskiej placówce dyplomatycznej lub konsularnej.

– Osoba taka okazuje konsulowi dowód posiadania innego niż polskie obywatelstwa (np. paszport obcego państwa lub certyfikat naturalizacji w obcym państwie) - ponieważ istnieją konwencje międzynarodowe zakazujące kreowania bezpanstwowców.

– Osoba taka wysłuchuje oficjalnego pouczenia konsula, że rezygnacja z obywatelstwa polskiego  nie wpływa na istniejące zobowiązania cywilnoprawne i/lub skarbowe wobec polskiego skarbu państwa i/lub polskich osób prawnych lub fizycznych – tj. rezygnacja z obywatelstwa nie likwiduje długów skarbowych ani cywilnych ani nie wstrzymuje wykonalności wyroków polskich sądów.

– Osoba podpisuje przed konsulem dwa dokumenty: (1) Oświadczenie woli o rezygnacji z obywatelstwa polskiego i (2) Tekst otrzymanego pouczenia, zaopatrzony w klauzulę o przyjęciu go do wiadomości z pełną świadomością możliwych konsekwencji prawnych.

– Osoba zwraca konsulowi polski paszport i/lub dowód osobisty, o ile takie posiada, jakkolwiek nie jest to nieodzowne, ponieważ pouczenie zawiera klauzulę, że polski dokument paszportowy lub tożsamości w posiadaniu byłego obywatela staje się nieważny od daty oświadczenia woli.

– Osoba wychodzi na ulicę, już bez obywatelstwa polskiego, za to z kopiami dwóch podpisanych przez chwilą dokumentów. Konsul przesyła oryginały dokumentów do Warszawy, w celu poczynienia przez odpowiednie władze właściwych zmian w rejestrach cywilnych.

 

2. Rozwiązanie twarde:


Kończymy w ogóle z podwójnym lub wielokrotnym obywatelstwem, zastępując art 3 Ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, Dz.U.2012; poz. 161:


Art. 3.
1. Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.


2. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.


artykułem 11 Ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego, Dz.U. 1920 nr 7 poz. 44.


Art.11:
Utrata obywatelstwa polskiego następuje:
1. przez nabycie obcego obywatelstwa;
2. przez przyjęcie urzędu publicznego lub wstąpienie do służby wojskowej w państwie obcym bez zgody rządu polskiego.


I już. Obywatele polscy będący także obywatelami innego państwa otrzymują dwa lata na dokonanie wyboru pomiędzy obywatelstwem polskim i innym, na podstawie np. takich postanowień przejściowych.

https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/935942,izrael-retaliacja









emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka