Stary Wiarus Stary Wiarus
1483
BLOG

Czy Donald wsypie Radka?

Stary Wiarus Stary Wiarus Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Donald Tusk trafił na okładkę "Newsweeka". Wywiad z nim przeprowadzili Tomasz Sekielski i Renata Grochal. Lider PO mówi w nim, że PiS to zło, które musi stracić władzę, wyhodowało wiele "kreatur", a jeśli tylko wróci do władzy, to ujawni wszystkie powiązania polityków z Rosją. Wsypie Radka Sikorskiego?

image


Znając talenty Donalda Tuska w wyzbywaniu się konkurentów, należy pochylić się nad pytaniem: czy Donald w razie odzyskania władzy, lub w razie przyciśnięcia przez komisję ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce, wyrzuci z sań Radka Sikorskiego?


W pierwszym wypadku jako zbyteczny balast, w drugim z elementarnych przyczyn samozachowawczych.

Nie sposób nie zauważyć, że w latach 2007-2015 Donald Tusk przezornie delegował na Radka większość decyzji zmieniających kurs polskiej polityki zagranicznej z atlantyckiego na promoskiewski , sam zaś specjalizował się  głównie w harataniu w gałę i znikaniu z widoku publicznego w razie kryzysu.


To nie Donald, tylko Radek zapraszał Rosję do NATO.


To nie Donald, tylko Radek negocjował z Waszyngtonem w sprawie tarczy antyrakietowej sygnalizując głęboki brak entuzjazmu dla projektu, co w końcu doprowadziło do odstąpienia przez USA od zbudowania tarczy w Polsce, ogłoszonego 17 września 2009 roku.


To nie Donald, tylko Radek, we wprost fantastycznej koincydencji czasowej, bo 7 lutego 2010 – dwa miesiące przed Smoleńskiem i dwa dni po telefonie Putina do Tuska zapraszającym tego ostatniego do Katynia na 7 kwietnia 2010 roku, który był bezpośrednią przyczyną rozdzielenia planowanych katyńskich wizyt prezydenta i premiera

(NB. – Wizyty rozdzielono, gdyż Lech Kaczyński nie mogł polecieć do Katynia z Donaldem Tuskiem 7 kwietnia, ponieważ nie został zaproszony, więc poleciał trzy dni później),

napisał w "Süddeutsche Zeitung" w artykule zatytułowanym „Układ Wschód-Zachód”:

 

”Perspektywa ściślejszej współpracy NATO z Rosją jest bardzo obiecująca. Przy rozszerzaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego Rosji nie powinno się z góry wykluczać, ponieważ członkostwo Rosji może przywrócić stabilizację i bezpieczeństwo w regionie, w którym prawie nie istnieje jedno i drugie. … Z Rosją mamy wspólne interesy, a prawdziwe partnerstwo rozwija się dopiero we współpracy na co dzień. … Pragniemy, aby Rosja była bezpieczna i potrzebujemy Rosji z silnym poczuciem własnej wartości, ale musi ona być także obliczalna”

https://www.dw.com/pl/echa-polskie-w-prasie-niemieckiej-pi%C4%85tek-5-lutego-2010-roku/a-5217967


10 kwietnia 2010 roku, to nie Donald, lecz Radek wyskakuje w niecałe 30 minut po katastrofie smoleńskiej z zadziwiająco szczegółową wiedzą ('...zaczepił o drzewo i spadł... wina pilotów... wszyscy zginęli...') niewiele dbając o uzasadnienie skąd o tym wie niemal natychmiast, gdy w Warszawie nikt inny jeszcze nie wie, co się właściwie stało w Smoleńsku i czy ktoś przeżył.

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,11454172,jezus-maria-rozmowy-msz-z-sikorskim-tuz-po-rozbiciu-tupolewa.html


Dwa lata później Radek powie, że wiedział od Jarosława Bratkiewicza, wówczas dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ, ojca resetu polsko-rosyjskiego i późniejszej szarej eminencji MSZ RP do 2021 roku, absolwenta MGIMO.


https://i.pl/jaroslaw-bratkiewicz-ojciec-resetu-z-rosja-cichy-urzednik-podwladny-sikorskiego/ar/c1-16998513


Odnosząc się też do pytania zadanego przez prezesa PiS, skąd niedługo po katastrofie wiedział, że zawinił pilot polskiego Tupolewa, Radek przekonywał, że "każdy z nas był w "sytuacji nagłego zdarzenia" i formułowania "na szybko" pierwszych hipotez. - Jeżeli ja słyszę, że otrzymaliśmy informacje z wieży, że samolot zawadził o drzewo i spadł, to odgaduję, że ktoś ten samolot sprowadził zbyt nisko"

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,11454172,jezus-maria-rozmowy-msz-z-sikorskim-tuz-po-rozbiciu-tupolewa.html


To nie Donald, lecz Radek Sikorski 8 grudnia 2013 roku surowo krytykuje opozycję ukraińską za domaganie się ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza.

https://www.polskieradio24.pl/5/3/Artykul/998143,Radoslaw-Sikorski-krytykuje-ukrainska-opozycje


14 grudnia 2013 do wiadomości publicznej przedostaje się wiadomość o rozmieszczeniu przez Rosję w obwodzie kaliningradzkim pocisków rakietowych Iskander, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej.

https://www.bbc.com/news/world-europe-25407284

16 grudnia 2013 roku Radek Sikorski uspokaja w Brukseli,  że doniesienia o Iskanderach w Kaliningradzie są przesadzone.

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sikorski-doniesienia-o-iskanderach-w-kaliningradzie-przesadz,nId,1075555#crp_state=119 grudnia 2013 roku Radek Sikorski i Siergiej Ławrow podpisują w Warszawie deklarację programową "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich".  Gdyby nie rosyjska aneksja Krymu w 2014 roku i klęska wyborcza PO w 2015 roku, "Program 2020" miałby potencjał przekształcenia Polski do 2020 roku w pełnowymiarowe państwo wasalne Rosji. 


Pełny tekst deklaracji:
https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/1186830,kto-byl-i-dalej-jest-w-polsce-proputinowski


(NB. – PO nigdy nie odżegnała się od tego dokumentu, MSZ RP nigdy nie uznało go za nieważny. To jest nadal ważny list intencyjny PO do Rosjan – "pomóżcie nam odzyskać władzę, a będzie między nami tak, jak się umówiliśmy").

Wszystko to razem wzięte, pozwala na postawienie pytania: Kto był głównym architektem resetu polsko-rosyjskiego – Donald czy Radek?  Analiza tzw. 'sprawy Szpaka' (1992-95) pozwala na postawienie hipotezy, że od 2006 roku Rosjanie mogli wejść w posiadanie kompromatu potencjalnie pozwalającego sterować Radkiem.

https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/1270235,sikorski-i-cenckiewicz

emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka