Stary Wiarus Stary Wiarus
351
BLOG

Czapeczka dla Łukaszenki

Stary Wiarus Stary Wiarus Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Zapora graniczna na granicy z Białorusią ma po stronie polskiej system wizyjny na słupach ustawionych co 100 metrów wzdłuż linii granicy, z kamerami dziennymi i kamerami termowizyjnymi. W związku z fermentem nt. białoruskich śmigłowców nadlatujących nad Hajnówkę za nisko i za szybko, by dać komukolwiek czas na reakcję, można by dokonać twórczej modyfikacji tego systemu.

Do słupów jest doprowadzone zasilanie dla kamer. Czy coś stoi na przeszkodzie, by do każdego słupa dodać na czubku czapeczkę - polską minę antyśmigłowcową IMZR-11 (Inteligentna Mina Zdalnego Rażenia mod. 11) opracowaną w 2008 roku w Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia, która miała być produkowana przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu?


https://bibliotekanauki.pl/articles/235670.pdf
image


Zobacz również: 
https://wzu.pl/sites/default/files/Mina_en.pdf


Obecność kabla zasilającego kamery pozwala wykorzystać ten kabel również do przesyłania sygnału odbezpieczającego i zabezpieczającego minę, oraz do doładowywania wewnętrznego akumulatora zasilającego minę, radykalnie wydłużając jej czas pracy bojowej (na samym akumulatorze max. 35 dni).


image

Źródło: https://wzu.pl/sites/default/files/Mina_en.pdf


Normalnie, mina może wystrzeliwać swoje wybuchowo formowane pociski (penetratory EFP –  zasięg od 10 do 150m, kaliber penetratora 100mm, prędkość 2600 m/s - ca. trzy razy szybciej niż pocisk haubicy M777) w każdym kierunku (360°).

W wersji miny przeznaczonej do zwalczania śmigłowców npla nadlatujących z terytorium państwa sąsiedniego, należałoby ograniczyć zakres obrotu platformy z wyrzutniami penetratorów do 180° lub nawet nieco mniej, aby EFP trafiały przekraczające granicę śmigłowce npla tylko nad terytorium polskim, by nikt nie smędził, że szatański polski wynalazek ostrzelał miłującą pokój Republikę Białorusi lub, co gorsza, jeszcze bardziej miłującą pokój Federację Rosyjską.


Słupy stoją co 100 metrów, mina ma maksymalny zasięg 150m, więc powstała w ten sposób graniczna bariera antyśmigłowcowa byłaby szczelna.

Miny IMZR-11 nie są przeciwpiechotne, więc nie są objęte konwencją ottawską z 1997 roku zakazującą ich użycia (The Convention on the Prohibition of the Use, Stockpiling, Production and Transfer of Anti-Personnel Mines and on their Destruction of 1997)


Za trudne?
emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka