34 obserwujących
2652 notki
648k odsłon
221 odsłon

Almodovar życzy smacznego

Wykop Skomentuj

Almodovar życzy smacznego


Uczta dla oczu w tonacji czerwieni, Nagi lunch w sosie słodko-kwaśnym, czyli Ból i blask Almodovara, to wg mnie najlepszy i najbardziej osobisty jego film, przywołujący w klimacie bitników. Na festiwalu w Cannes 2019 nominowany do Palme d'Or, Banderas zdobywa tam statuetkę dla najlepszego aktora, Alberto Iglesias główną nagrodę za ścieżkę dźwiękową a film w sierpniu 2019 r. kosi już 23,5 miliona dolarów.


Reżyser w sposób emocjonalny a i komediowy, zastanawia się nad wyborami, jakich dokonał, gdy przeszłość i teraźniejszość mieszają się pod wpływem heroiny. Scenariusz opowiada o reżyserze spoglądającym wstecz na swoje dzieło i życie, w którym ból i chwała wzajemnie się uzupełniają. Jego życie jest nieszczęśliwe, ciało ułomne, a kariera wydaje się podupadać. Śmiertelna choroba trawi ciało więc i punkt widzenia ulega odwróceniu. Zaproszenie na pokaz retrospektywny starego filmu jest punktem zwrotnym fabuły. To co Salvador, brawurowo grany przez Antonio Banderasa, przez 30 lat trzymał w tajemnicy, teraz chce upublicznić, dziecinne fascynacje czy miłość, do której nie ma powrotu.


Tematy Almodovara zwykle obecne to relacje matka-syn, matka grana przez ulubioną aktorkę reżysera- Penelope Cruz, i wiara katolicka, do której odnośniki na pokazie przedpremierowym, przez polską publiczność przyjmowane są salwami śmiechu.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura