34 obserwujących
2607 notek
636k odsłon
867 odsłon

Weinstein, Black Cube, #Metoo, Woody Allen

Wykop Skomentuj13

Weinstein, Black Cube, #Metoo, Woody Allen

Nowo skazany gwałciciel Harvey Weinstein miał już być zamknięty na wyspie Rikers.

Zamiast tego były potentat filmowy jest w szpitalu na Manhattanie, dzień po tym, jak został skazany za przestępstwa seksualne pierwszego stopnia i gwałt trzeciego stopnia.

W 2017 czasopismo „The New Yorker” ujawniło wypadki molestowania seksualnego przez producenta filmowego Harveya Weinsteina, za co, w imię dobra publicznego, syn Woody Allena, Ronan Farrow, autor artykułu, wspólnie z „The New Yorkerem” i „The New York Timesem” otrzymali w 2018 Nagrodę Pulitzera. W tym samym roku, być może za fakt, że poruszył z posad bryłę świata, czasopismo „Time” zaliczyło Ronana do stu najbardziej wpływowych osób tego globu.


image

Artykuł uruchomił ruch #Metoo, dzięki, któremu wielcy tego świata nie mogli już pozostawać bezkarni. Ruch, polska wersja #JaTeż , zwracał uwagę na problem molestowania seksualnego, choć krytycy kampanii uważali, że nagłośnienie problemu może być traumatycznym doświadczeniem dla samych ofiar. Na Facebooku po skandalu Harveya Weinsteina i w kolejnej kampanii #Metoo, wzięły udział kobiety na całym świecie. Ukazał się m.in. wpis Sylvie Keshet, weteranki izraelskiego dziennikarstwa, która twierdziła, że były minister, dziennikarz Josef (Tommy) Lapid, ojciec kandydata na premiera, nota bene wysuwającego się przed szereg w szkalowaniu Polaków, próbował ją zaatakować w Londynie w 1963 roku. Popchnął ją na podłogę, podarł sukienkę, zanim "uderzyła go tam, gdzie boli" , następnie wysłała mu rachunek za zniszczone ubranie.


image

Weinstein, znaczący hollywoodzki producent filmowy, który w 1998 otrzymał Oscara za najlepszy film, Zakochanego Szekspira, założyciel wraz z bratem Bobem i współprezes wytwórni filmowych Miramax oraz The Weinstein Company, nie pozostał bezczynny. Ponieważ starał się zastraszać kobiety, które go oskarżyły o napaść seksualną i molestowanie, Ehud Barak, były premier Izraela i współinwestor wraz Jeffrey'em Epstinem w kontrowersyjnym start-upie, wypuszczającym na rynek aplikacje do smartfonów być może zaopatrzone w "tylne wejście", będące źródłem informacji wywiadowczych, skontaktował Weinsteina z izraelską prywatną agencją wywiadowczą - Black Cube.

image

Agencja zatrudnia byłych agentów Mosadu i wywiadu wojskowego. Były dyrektor Mossadu, Meir Dagan, kierował zarządem Black Cube aż do swojej śmierci w 2016 roku. Po tym, jak Barak skontaktował go z szefami Black Cube'a, Weinstein, według The New Yorkera, użył tej prywatnej firmy szpiegowskiej do „ukierunkowania” lub zbierania informacji na temat dziesiątek oskarżajacych go osób i zestawienia profili psychologicznych, które czasami koncentrowały się na życiu osobistym i historiach seksualnych. Ponadto, New Yorker zauważył, że „ Weinstein osobiście monitorował postępy dochodzeń ” i „ zwrócił się również do byłych pracowników z jego przedsiębiorstw filmowych, aby przyłączyli się do tych działań, zbierając nazwiska i dzwoniąc do oskarżających go osób, co według niektórych źródeł, miało charakter zastraszający."


image

Życie powiązało, Ronana Farrowa, ze sprawami molestowania seksualnego już od najmłodszych lat. Stał się osobą znaną w wieku lat pięciu, gdy doszło do rozwodu Woody Allena z jego matką Mii Farrow. W 2013, w wywiadzie dla „Vanity Fair” zasugerowała ona nawet, że jego ojcem może być Frank Sinatra. Ronan odmówił badania DNA, mówiąc, że Allen „legalnie, etycznie, osobiście był absolutnie ojcem naszej rodziny”. 16 września 2018 w artykule magazynu „New York”, Allen przyznał, że Ronan Farrow może być synem Franka Sinatry. Być może wynikało to z rodzinnego konfliktu. Ronan Farrow, napisał obszerny artykuł dla The Hollywood Reporter, w którym stawał po stronie swojej siostry Dylan oskarżającej Woody Allena o jej wykorzystanie seksualne, gdy miała siedem lat:


'Wierzę mojej siostrze. Było to zawsze prawdą, gdy brat, który jej ufał, a nawet w wieku 5 lat, był zaniepokojony dziwnym zachowaniem naszego ojca wokół niej: wspinaniem się do łóżka w środku nocy, zmuszaniem jej do ssania kciuka ..."

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura