34 obserwujących
2652 notki
648k odsłon
322 odsłony

Süddeutsche Zeitung/ Polska prześladuje handlarzy narkotyków

Wykop Skomentuj2

Süddeutsche Zeitung/ (...)

Tłem orzeczenia w tamtym czasie była sprawa Polaka aresztowanego w Irlandii, który sprzeciwiał się ekstradycji do Polski Mężczyzna prześladowany za handel narkotykami przekonywał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości stanowi realne zagrożenie, że nie otrzyma w Polsce sprawiedliwego procesu. Oparł się m.in. na stanowisku Komisji Europejskiej, która uważa, że reforma zagraża trójpodziałowi władzy i ogranicza niezależność sądów.


W listopadzie ubiegłego roku sędziowie ETS stwierdzili również, że tak właśnie jest, gdy orzekli, że przymusowe przeniesienie w stan spoczynku sędziów w Polsce jest sprzeczne z prawem unijnym (sprawa C-192/18).


Konkretny przypadek holenderski dotyczy Polaka, który podobno przemycił z Holandii do swojego kraju około 200 kilogramów zarówno twardych, jak i miękkich narkotyków. W 2015 roku Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał nakaz aresztowania mężczyzny.


W lutym tego roku Wyższy Sąd Okręgowy w Karlsruhe również uchylił nakaz aresztowania podejrzanego z Polski, ponieważ miał wątpliwości co do rzetelności procesu w jego kraju. Sąd stwierdził wówczas, że ostateczna decyzja w sprawie dopuszczalności żądanej ekstradycji zostanie podjęta dopiero po tym, jak polskie władze będą miały możliwość ustosunkowania się do wniosku Senatu.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura