37 obserwujących
2966 notek
743k odsłony
  12   0

Festiwal filmowy młodych twórców UP TO 21/ DOZWOLONE DO 21 

Festiwal filmowy młodych twórców UP TO 21/ DOZWOLONE DO 21 


Festiwal jest formą wsparcia działań twórczych młodzieży, poprzez umożliwienie zaprezentowania własnych koncepcji filmowych na dużym ekranie, przed profesjonalnym jury i szerszą publicznością. Jest szansą konfrontacji twórczości młodych ludzi wywodzących się z różnych kultur. Wszystkie nadesłane filmy spełniające wymogi formalne były oceniane przez komisję kwalifikacyjną, a filmy dopuszczone do konkursu będą oceniane przez profesjonalne jury.


Młode kino to odwaga innowacji, eksperymentowania i odkrywania. Nie przeraża się swoimi błędami, ale kontynuuje dalsze postępowanie. Rzeczywistość w optyce tych młodych ludzi jest konceptem zmieniającym się, formą zawsze zmieniającą percepcję. Opowiadana historia jest odbiciem wrażliwości młodego człowieka, jego zdolnością adaptacji i transformacji zastanej rzeczywistości. Młodzi ludzie prezentując swoje filmy rozumieją, że dobry film nie jest owocem całkowitej improwizacji, ale rezultatem wiedzy, nie tylko z życia świata, który odmalowują, ale techniki, która sprawia realizację bardziej interesującą. Najtrudniejszą formą jest jak zwykle fabuła, tutaj czasami błędy strukturalne powodują, trudności w opowiedzeniu historii, wprowadzane wątki, postaci, nie mają czasami uzasadnienia. Mocną stroną są zazwyczaj dokumenty, które często odkrywały nieznaną nam rzeczywistość.

 

Konfrontujemy kolejne edycje w ciągłej ewolucji. Z każdym rokiem młodzież posiada coraz to obszerniejsze możliwości nauki. Łatwiejszy dostęp do analizy pracy innych twórców. Coraz to nowsze możliwości techniczne ułatwiające realizację projektów. Do festiwalu nadesłano różne formy przekazu filmowego. Wszystkie w planie artystycznym, dopuszczone, wyjąwszy te, które pozostały puste w swojej formie. Poszukiwaliśmy historii zrozumiałej w swoim opowiadaniu. Na tyle, by nie były obciążone zbytnimi szaradami, aluzjami, niezrozumiałymi symbolami. Filmów oddziaływających na nasze emocje. Czujemy czasami, że formy abstrakcyjne są przykryciem dla ograniczonych umiejętności. Film ma swoje ograniczenia. W większości młodzi twórcy rozumieją, że konflikt i ruch pozostają duszą kina. One szukają reprezentacji rzeczywistości zewnętrznej . Filmy nadesłane odmalowywały rezultat zewnętrzny, akcję, reakcję tworzoną przez motywację, przez myślenie albo przez pragnienia.  

 

Młodzi ludzie poprzez swoje realizacje odkrywają sens i nową drogę komunikacji idei i emocji. Starają się eksperymentować. Poznają reguły często jako efekt własnych eksperymentów i nagromadzenia rozwiązań wynikłych z praktykowania swojego hobby lub obiektu studiów. Opowiadają historię, na początku przywiązani do studiowania symboli, reguł i ich kombinacji. Później starają się w sposób bardziej lub mniej udany wprowadzać nowe symbole i nowe zasady odrzucając stare. Festiwal odbywa się pod patronatem światowej organizacji kina niezależnego UNICA.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura