37 obserwujących
3039 notek
757k odsłon
  217   0

The Jerusalem Post/ Estonia, Polska, Czarnogóra dołączają do bojkotu konferencji w Durbani

Estonia, Polska, Czarnogóra dołączają do bojkotu konferencji w Durbanie


Przez Jerusalem Post PRACOWNIKÓW   


22 WRZEŚNIA 2021 13:14


   


Estonia, Czarnogóra i Polska ogłosiły w środę, że przyłączą się do bojkotu antyizraelskiej konferencji w Durbanie.


Daje to całkowitą liczbę krajów bojkotujących konferencję do 24, (...)

.....

The Jerusalem Post/ Polska przestanie bojkotować konferencję przeciw rasizmowi?


Bułgaria rezygnuje z konferencji Durban IV powołując się na antysemityzm


By LAHAV HARKOV 28 SIERPNIA 2021 16:53


Kraje inne niż Bułgaria, które zrezygnowały z  udziału w konferencji Durban IV to Izrael, USA, Kanada, Australia, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Austria, Holandia, Czechy i Francja.


WASZYNGTON – Bułgaria nie weźmie udziału w wydarzeniu ONZ upamiętniającym 20. rocznicę Światowej Konferencji Przeciw Rasizmowi w Durbanie, zwiększając liczbę krajów bojkotujących to wydarzenie ze względu na jej antysemickie treści.„Bułgaria nie będzie uczestniczyć w spotkaniu wysokiego szczebla Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie Deklaracji Durbanu i Planu Działania” – napisało na Twitterze ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju. „Biorąc pod uwagę historię procesu, istnieje ryzyko, że forum może zostać wykorzystane do antysemickiej propagandy. Jesteśmy zaangażowani w walkę z rasizmem we wszystkich jego formach i przejawach”.


Ambasador USA i ONZ Gilad Erdan podziękował Bułgarii, tweetując: „Naród żydowski docenia twoją przyjaźń”.


Wydarzenie, znane jako Durban IV, ma się odbyć pod koniec września na marginesie sesji otwierającej 76. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Premier Naftali Bennett planuje wziąć udział w debacie generalnej, w której przemawiają przywódcy państw i ministrowie spraw zagranicznych.


Kraje inne niż Bułgaria, które zrezygnowały z Durban IV to Izrael, USA, Kanada, Australia, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Austria, Holandia, Czechy i Francja.


Kraje, które bojkotowały Durban Review Conferences w przeszłości, ale jeszcze nie ogłosiły swojego stanowiska w tym roku, to Włochy i Nowa Zelandia, a także Polska, z którą Izrael jest uwikłany w dyplomatyczny spór w sprawie restytucji mienia z Holokaustu.


Oryginalna konferencja w Durbanie w 2001 roku wskazała Izrael jako sprawcę rasizmu w swojej oficjalnej deklaracji. Wcześniejsze projekty również nazywały syjonizm formą rasizmu.


Forum organizacji pozarządowych konferencji nazwało Izrael państwem apartheidu . Uczestnicy rozdawali antysemickie materiały podczas wydarzenia, w tym tekst o antysemickiej teorii spisku Protokoły mędrców Syjonu oraz ulotki mówiące, że świat byłby lepszym miejscem, gdyby Hitler wygrał II wojnę światową.


Na konferencji w Durbanie II w 2009 roku ówczesny prezydent Iranu Mahmoud Ahmadineżad zaprzeczył Holokaustowi i powiedział, że jest to „pretekst” dla Izraela do ucisku Palestyńczyków. Został zaproszony do ponownego wystąpienia w Durban III w 2011 roku.


Opublikowano: 29 sierpnia 2021, 15:02Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura