40 obserwujących
3434 notki
854k odsłony
  351   1

Frankfurter Allgemeine Zeitung/ Terminal kontenerowy w Świnoujściu: zagrożenie dla środow

Terminal kontenerowy w Świnoujściu: zagrożenie dla środowiska

31.03.2022, 16:49
Według opracowania, planowany głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu w Polsce miałby poważne konsekwencje dla środowiska. Biolog Bastian Schuchardt powiedział w czwartek, kiedy przedstawiono wyniki, że w bezpośrednim sąsiedztwie portu zostaną dotknięte dwa tzw. obszary Natura 2000. Badanie zostało zlecone przez eurodeputowanych Hannah Neumann (Zieloni) i Helmuta Scholza (z lewej) z Meklemburgii-Pomorza Przedniego.


Naukowcy obawiają się m.in., że w pobliżu terminalu ryby nie będą miały dostępu do tarlisk. Ponadto zdewaluowano by obszary lęgowe i odpoczynku ptaków. Jednak wpływ projektu będzie odczuwalny na znacznie większym obszarze. Wynika to z faktu, że według Schuchardta ruch żeglugowy trasą północnego podejścia ma wzrosnąć o 50 procent. Wpływa to również na cały szereg obszarów chronionych w Niemczech, na przykład wokół Rugii.


Polski rząd od kilku lat planuje rozbudowę portu. Jednak wiele szczegółów nie jest jeszcze znanych. Badanie odnosi się zatem do informacji dostępnych publicznie. Świadczy to o tym, że kontenerowce mają wchodzić do portu 17-metrowym torem wodnym. Planowana przepustowość terminalu to dwa miliony 20-stopowych kontenerów standardowych (TEU). Dla porównania: w ubiegłym roku w porcie w Hamburgu sprzedano 8,7 mln TEU.


Do niedawna władze niemieckie i opinia publiczna były całkowicie pomijane przez odpowiedzialne władze w Polsce, powiedział Neumann. Dlatego też proszony jest polski rząd o wzięcie udziału w ocenie oddziaływania na środowisko i zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego w obu krajach.


Swinemünde znajduje się na wschodzie niemiecko-polskiej wyspy Uznam. W regionie znajduje się kilka obszarów należących do unijnego systemu obszarów chronionych Natura 2000. Odgrywają one ważną rolę w ochronie zagrożonych lub typowych siedlisk i gatunków zwierząt.


Źródło: dpa
  

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura