40 obserwujących
3446 notek
856k odsłon
  365   3

Zostawcie PKiN, jeśli przeszkadza postawmy obok wyższy
Zostawcie PKiN, jeśli przeszkadza postawmy obok wyższy..... np. w kształcie piramidy. Jeżeli Warszawa pozbędzie się tego zabytku upodobni się do fast foodu. Właścicielami działek zaś zapewne staną się 140 letni spadkobiercy. A my będziemy mogli się szczycić mianem barbarzyńców bo co innego jest burzyć pomniki a co innego budowle.

image

Bazylika Hagia Sophia, Aja Sofia – muzeum w Stambule (dawny Konstantynopol). W przeszłości świątynia chrześcijańska, następnie meczet. Budynek uważany za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Muzułmanie nie zburzyli go, chrześcijanie nie burzyli zabytków postarabskich w Hiszpanii. A my mamy zburzyć zabytek jakim jest Pałac Kultury i Nauki, powołując się na wyburzenie Soboru św. Aleksandra Newskiego? Sobór św. Aleksandra Newskiego – prawosławny sobór katedralny, zbudowany w okresie między 1894 a 1912 rokiem według projektu Leontija Benois na pl. Saskim, zburzony w 1925 roku.

image

W Pałacu zwanym potocznie Pekinem odbył się koncert The Rolling Stones z 1967 roku , pierwszy historyczny koncert grupy zachodniego rocka za Żelazną Kurtyną . W 1985 r. koncert Leonarda Cohena , otoczony wieloma oczekiwaniami politycznymi, choć Cohen unikał aluzji politycznych podczas trzygodzinnego programu.


imagePałac, jego jedna z historii...22 lipca 1955 oddany do użytku.Widoczne ślady wojny. W latach sześćdziesiątych ruiny miasta wciąż otaczają nowo powstały Pałac Kultury i Nauki. Sala Kongresowa. Marlena Dietrich żegna się z polską publicznością. Płacząc mówi w języku francuskim o miłości jaką darzy Polaków za ich odwagę. Oklaski. Cała sala wstaje. Jej łzy. Ona na wpół przysłonięta kurtyną jeszcze długo nie może zejść ze sceny.

image

Ikona wojny, gdy z głośników rozbrzmiewały te piosenki, po obu stronach frontu zapadała cisza by nie uronić ża...dnego z dźwięków jej lekko chrypiącego głosu. Przepełniona miłością do kobiet i mężczyzn. W Sali Kongresowej powtarzała słowo „kocham”, śpiewała, że miłość to gra, a być może myślała wtedy o swoich dwóch polskich miłościach: Ryszardzie Bolesławskim i Igo Symie.

image

Ryszarda Bolesławskiego poznała w Ameryce podczas kręcenia filmu „Ogród Alladyna”, pierwszego jej obrazu w kolorze. Stał po drugiej stronie kamery. Zasłynął jako mentor dwóch największych amerykańskich reformatorów sztuki aktorskiej Lee Strasberga i Stanforda Meisnera. To on poprzez American Laboratory Theater rozpowszechnił nowatorski System kształcenia aktorów. Choć Meisner w pamiętnikach niesłusznie nazywał go Rosjaninem, to ten niezwykle płodny reżyser filmowy, aktor, ale przede wszystkim pedagog, urodził się jako Bolesław Ryszard Srzednicki w Dębowej Górze koło Płocka, w 1889 roku, by później jako pseudonim przyjąć łatwiej wymawiane nazwisko Ryszard Bolesławski. W młodości związany z MCHAT’em, podczas I Wojny Światowej kawalerzysta Legionu Puławskiego. Przed wyjazdem do Polski kręci jeszcze w Rosji „Chleb”. Od 1920 roku na krótko w Polsce, m.in. kończy prace nad filmem „Cud nad Wisłą”. Później praca w Ameryce, gdzie poznaje niemiecką emigrantkę, gwiazdę filmów Josepha von Sternberga.

image

Wcześniej, w okresie międzywojennym, podczas kręcenia zdjęć w Berlinie spotkała na planie filmowym zjawiskowo przystojnego polskiego aktora Igo Syma. Połączył ich burzliwy romans. Pamiątką, która pozostała, stając się obok cylindra i muszki ulubionym scenicznym rekwizytem Marleny była grająca piła, podarunek kochanka. Na instrumencie wygrawerowana dedykacja.Igo Sym podczas wojny okazał się konfidentem gestapo. Podziemie wydało na agenta wyrok śmierci. To on namawiał polskich aktorów do grania w teatrach jawnych, wspieranych przez okupanta. Tworzył polską obsadę do osobiście nadzorowanego przez Himmlera filmu propagandowego Heimkeher.

image

Nazwiska wielu znanych rodzin aktorskich do dziś tragicznie powiązane są z tym epizodem wojny.


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura