26 obserwujących
1924 notki
476k odsłon
132 odsłony

Kino niemieckie lat dwudziestych

Wykop Skomentuj

Niemcy ukochali film, przed I WŚ było 2000 sal kinowych ale już w 1920, 3700 i ponad 5000 w 1929. Niemcy produkowali więcej filmów w latach dwudziestych niż cała Europa razem wzięta. Z rekordową produkcją 646 obrazów w 1922. Najwięksi reżyserzy tego okresu to Fritz Lang, Murnau, Pabst. Niemiecka dziesiąta muza oddziaływała na cały świat. Np. Murnau jako jeden z pierwszych świadomie w filmie Ostatni Człowiek, obrazując życie głównego bohatera wykorzystał ruchomą kamerę czy kamerę subiektywną.

image

Ekspresjonizm w kinie niemieckim najlepiej obrazuje Gabinet Doktora Caligari Wiene'a, Nosferatu Wampir Murnau'a czy Doktor Mabuse Langa. Silne emocje, strach, gwałt są z jednej strony rezultatem panującej estetyki filmowej, z drugiej jednak odzwierciedlały nastrój epoki.

image

Po 1925 roku pojawia się kino realistyczne w takich filmach jak Zatracona Ulica Pabsta i tu pierwszy raz na ekranie Greta Garbo a w jego pierwszej produkcji dźwiękowej - Błękitny Anioł (1930) uwodzicielska Marlena Dietrich. Te filmy wraz z elementami sadyzmu, upokarzania, gwałtu są znakami tego co ma się wydarzyć w Niemczech w latach trzydziestych.

image

Pabst planował wyemigrować do Stanów został jednak złapany we Francji w 1938 roku podczas wizyty u matki, był zmuszony do powrotu do nazistowskich Niemiec, tu pod auspicjami ministra propagandy, Josefa Goebbelsa , Pabst nakręcił dwa filmy; Komicy (1941), nagrodzony na Festiwalu w Wencji i Paracelsus (1943).

image

Na zdjęciu robot z filmu Metropolis Fritza Langa.

Nazistowski propagandysta Joseph Goebbels był pod wrażeniem przesłania filmu dotyczącego sprawiedliwości społecznej. Wkrótce po dojściu nazistów do władzy, Goebbels powiedział Langowi, że Hitler, chciał, aby robił on filmy dla nazistów.

Dziś przedstawia się obraz jako odpowiedź na cywilizację przemysłową, wielkich miast a w niej "panów" i "niewolników", przepowiednie ery totalitaryzmów z łagrami i obozami koncentracyjnymi.

image

W lipcu 2015 r. Włamano się do grobu Murnaua, reżysera filmu Nosferatu, jego zwłoki zostały sprofanowane, a czaszka usunięta przez nieznane osoby. Znaleziono resztki wosku na grobie, co doprowadziło niektórych do spekulacji, że świece zapalono w celach rytualnych.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura