Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
246
BLOG

Ministrowie rządu Tuska- inwestycje w „Polsce lokalnej” do likwidacji

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 13


1. Każdy kolejny tydzień działalności rządu Donalda Tuska, przynosi informacje, że jakiś dotychczasowy program wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie będzie dalej kontynuowany, z powodu braku środków finansowych. Dowiedzieliśmy się już, że odebrano prawie 1,6 mld zł środków inwestycyjnych przekazanych wcześniej kilkunastu uczelniom wyższym, zaniechano realizacji programu „laptop dla uczniów klas czwartych”, w poprzednim tygodniu poinformowano ,że nie będzie już kolejnego naboru wniosków do „Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych”, a wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz stwierdził, że nie ma środków na realizację programu „100 obwodnic”, dotyczącego mniejszych miast, ba nie jest jasne czy będą kontynuowane  z takim rozmachem jak do tej pory, inwestycje finansowane z „Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg”. Rozmiary kasowania inwestycji w tzw. Polsce lokalnej naprawdę szokują, co więcej decyzje w tych sprawach zapadają w prawie zupełnej ciszy medialnej i przy milczeniu samorządowców związanych z obecną większością rządową.

2. W ramach wspomnianego wyżej Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych  odbyło się od sierpnia 2021 roku do września 2023 roku aż 9 edycji naboru wniosków, dotyczących budowy infrastruktury technicznej i społecznej w gminach i powiatach (3 edycje), także szczególnego wsparcia na inwestycje w gminach popegierowskich (aż 2 edycje), ale także inwestycje w gminach  uzdrowiskowych, wsparcie dla samorządów na tworzenie i rozwój stref przemysłowych (2 edycje), wreszcie wsparcie gmin i ich związków na modernizację infrastruktury oświetleniowej. Dofinansowanie budżetowe zależnie od rodzaju inwestycji sięgało od 80% do nawet 98% kosztów realizacji inwestycji (to najwyższe dotyczyło gmin popegierowskich), skorzystało z niego 99% wszystkich samorządów w Polsce, a łączna kwota wsparcia wyniosła do tej pory blisko 64 mld zł. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Rozwoju Dróg wsparto inwestycje samorządów w drogi lokalne kwotą ponad 16 mld zł, rząd wspierał hojnie także inwestycje samorządów w budowę i modernizację szkół oraz placówek ochrony zdrowia. Łączne wsparcie inwestycji samorządowych i to na bardzo dogodnych warunkach znacznie przekraczających 50% kosztów realizacji inwestycji w ostatnich kilku latach przekroczyło kwotę 100 mld zł. Teraz samorządy dowiadują się ,że kolejnej edycji naboru wniosków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych już nie będzie, a rząd w zamian uruchamia tzw. subwencję rozwojową dla samorządów, która rocznie wyniesie 3,2 mld zł, a więc będzie to ponad 10 -krotnie niższe wsparcie dla samorządów niż było podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości.

3. Równie przerażająco brzmi informacja wiceministra infrastruktury Pawła Gancarza, że brakuje środków na realizację programu 100 obwodnic, choć jak informuje obecny poseł, a do niedawna wiceminister infrastruktury Rafał Weber , podczas opiniowana tej części budżetu na komisji infrastruktury 28 grudnia poprzedniego roku, przedstawiciele obecnego rządu zapewniali, że pieniądze na realizację „programu obwodnicowego” jak i Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na rok 2024, są zawarte w budżecie państwa na rok 2024. Do tej pory w ramach programu „100 obwodnic” zrealizowano obwodnice 30 miast, kolejnych kilkanaście miało być zrealizowanych w tym roku, a realizacja całego programu miała zakończyć się w 2030 roku. Teraz te wszystkie samorządy, które pomagają GDDKiA w wykupie gruntów i w przygotowaniu dokumentacji technicznej i środowiskowej pod „swoje obwodnice”, będą czekać w niepewności, na które z nich zabraknie pieniędzy.

4. Mija zaledwie 2 miesiące od zaprzysiężenia rządu Tuska, a „Polska lokalna” dowiedziała się, że wsparcia dla inwestycji samorządowych z budżetu państwa w zasadzie nie będzie. Ponieważ obecna ekipa rządowa zaczęła od likwidacji mediów publicznych, zapowiada także likwidację jeszcze kilku innych ważnych instytucji publicznych w dotychczasowym kształcie, to tak się „zapamiętała” w tych procesach likwidacyjnych, że likwiduje także wsparcie dla inwestycji samorządowych.   

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka