Koronawirus w Europie. Jak zachować bezpieczeństwo i ustrzec się przed wirusem

Nawet o 1700 proc. podrożały we Włoszech środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne z powodu alertu wywołanego przez koronawirusa, fot. PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA
Nawet o 1700 proc. podrożały we Włoszech środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne z powodu alertu wywołanego przez koronawirusa, fot. PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA

Jak podkreślił rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz, na tym etapie KE nie rekomenduje czasowego przywrócenia wewnętrznych kontroli w strefie Schengen. - Państwa członkowskie mają tę możliwość, ale nie otrzymaliśmy żadnej notyfikacji w tej sprawie - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli.

Szef Obrony Cywilnej Włoch i rządowy komisarz ds. kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli zapewnia, że Włochy pozostają "bezpiecznym krajem, do którego można spokojnie przyjeżdżać".

Zalecenia w krajach Europy

W UE nie ma skoordynowanego podejścia do problemu, a decyzje w sprawie wprowadzania restrykcji podejmują władze krajów członkowskich. Niektóre kraje na własną rękę próbują wprowadzić ograniczenia. W Austrii, na przełęczy Brenner przez kilka godzin zawieszono ruch kolejowy. Zatrzymano tam pociąg, ponieważ dwie pasażerki podejrzewano o zakażenie koronawirusem. Wstępne badania tego nie potwierdziły, składy ostatecznie przepuszczono przez granicę, ale podróżni musieli się przesiąść.

Zezwolenie na kontynuację podróży wydano krótko po północy. Po kilku godzinach oczekiwania na stacji, około 500 pasażerów przesiadło się do pociągu Eurocity EC 1228, którego stacją docelową jest Monachium. Włoski skład (EC 86), planowo jadący z Wenecji do stolicy Bawarii, został odesłany do Włoch.

Z kolei międzynarodowy pociąg relacji Nicea-Moskwa został przekierowany i kontynuuje swój dalszy kurs inną trasą - podały Austriackie Koleje Federalne (ÖBB).

Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer zapowiedział, że wkrótce dojdzie do spotkania delegacji z obu krajów, które przedyskutują kwestię ewentualnego przywrócenia kontroli granicznych na przełęczy Brenner w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się groźnego koronawirusa. Węzeł Brenner jest kluczowym elementem magistrali kolejowej łączącej Włochy z Austrią i Niemcami. Wchodzi on w skład transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T (ang.Trans-European Transport Networks).

Węgierskie MSZ zaleciło obywatelom kraju, by z powodu epidemii koronawirusa decydowali się na podróż do północnych Włoch tylko po jej „gruntownym rozważeniu”. Grupa uczniów szkoły średniej, która była na wycieczce w Lombardii, wraz z opiekunami, kierowcą i innymi osobami przebywającymi w autokarze, została poddana dwutygodniowej kwarantannie. 

W Bułgarii, mimo że nie było tam przypadku wirusa, podjęto bardzo poważne kroki prewencyjne. Na wszystkich lotniskach zainstalowano termokamery. Wszyscy, u których stwierdza się temperaturę ciała powyżej 37 stopni zostają poddani kwarantannie w specjalnie wyznaczonych szpitalach. Jednocześnie bułgarskie MSZ ostrzegło obywateli, by unikali wyjazdów do północnych Włoch.

We Francji zaczyna wybuchać podsycana przez media panika. W miejscowości, gdzie umieszczono pasażerów wywiezionych z Wuhanu, by poddać ich kwarantannie, doszło do protestów. Ponieważ był to ośrodek turystyczny, część wypoczywających wyjechała przed upływem turnusu, a mieszkańcy Branville głośno wyrażali swoje niezadowolenie.

Autobus z Mediolanu został zablokowany na dworcu autobusowym Perrache w Lyonie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem u jednego z pasażerów. Osoba z objawami przypominającymi grypę została zabrana do szpitala.

Francuskie władze w poniedziałek zaleciły rodzicom, których dzieci odwiedziły w czasie ferii w lutym Chiny, Hongkong, Singapur czy włoską Lombardię albo miały kontakt z pochodzącymi stamtąd osobami, by nie wypuszczali ich z domu.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran uspokaja, że obecnie we Francji przebywa tylko jeden chory, hospitalizowany w Lyonie, a jego stan „nie wzbudza niepokoju”. Oprócz 80-letniego turysty chińskiego, który zmarł w paryskim szpitalu, „wszyscy inni wyzdrowieli i nie stanowią zagrożenia".

Minister dodał: „Epidemia? Przygotowujemy się na nią”. Zapewniał, że pragnie by „w razie dotarcia epidemii do Europy”, Francja „była w pełni operacyjna”. I zapowiedział zwiększenie liczby laboratoriów mających testy do diagnozowania, „tak by możliwe było wykonanie wielu tysięcy analiz dziennie”, a nie 400 jak dotychczas.

Zakazem wjazdu do Izraela i na terytoria palestyńskie objęto cudzoziemców, w tym obywateli Polski, którzy w ciągu 14 dni poprzedzających ten wjazd przebywali w Chinach, Hongkongu, Makau, Tajlandii, Singapurze, Korei Południowej i Japonii - podała na Twitterze ambasada RP w Tel Awiwie. W obawie przed koronawirusem izraelski MSZ zakazał też popularnych w tym kraju wycieczek młodzieży do Polski, celem zwiedzania obozu Auschwitz, mimo że jak dotąd u nas nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia tym wirusem. 

Koronawirus - GIS ostrzega Polaków

Główny Inspektor Sanitarny w Polsce wydał zalecenie, aby wstrzymać się z wyjazdami do Włoch. - Główne zalecenie jest takie, aby nie wyjeżdżać w te rejony. Zrezygnować z odpoczynku. Mamy też wstępne rekomendacje dla osób, które wróciły z północnych Włoch, z tych miejsc, gdzie są ogniska koronowirusa. Zalecamy, by natychmiast skontaktowały się z Państwową Inspekcją Sanitarną. Być może zostaną objęci 14-dniową kwarantanną – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości