12 obserwujących
725 notek
1671k odsłon
1776 odsłon

Koronawirus w Polsce. Warszawa „niemal z pewnością” od soboty w strefie żółtej

Koronawirus w Polsce. Warszawa „niemalże z pewnością" od soboty znajdzie się w strefie żółtej.
Koronawirus w Polsce. Warszawa „niemalże z pewnością" od soboty znajdzie się w strefie żółtej.
Wykop Skomentuj125

Warszawa „niemalże z pewnością" od soboty znajdzie się w strefie żółtej – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Ponad sto powiatów będzie objętych dodatkowymi obostrzeniami - poinformował w środę na briefingu prasowym rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

– Nie ma co ukrywać, że na 99 proc. Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie – powiedział. Dodał, że ponad 100 powiatów objętych będzie dodatkowymi obostrzeniami wobec 51 obecnie. 

– Tych powiatów, które jutro ogłosimy, będzie ponad 100. Musimy się liczyć z tym, że w ramach obostrzeń w strefach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast – podkreślił. 

Wojciech Andrusiewicz, koronawirus, Warszawa
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz po konferencji prasowej przed siedzibą resortu w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. 

Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również żółtej. Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, żółtej do 75, pozostałej części kraju do 100 osób. 

Ponadto wprowadzony zostanie zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych. Obowiązkowo też każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie policji lub straży gminnej, okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdzi jego niepełnosprawność. 

Wyznaczona ma być też minimalna odległość pomiędzy zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu, po to, by obejść wymogi dotyczące liczby uczestników. 

Równocześnie jednak nie trzeba będzie zakrywać ust na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży.

KW

Wykop Skomentuj125
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości