15 obserwujących
869 notek
1987k odsłon
  1242   0

Zarażeni dostaną pulsoksymetry

Pulsyksometr napalcowy. Fot. Thinkpaul/C.C. 3.0
Pulsyksometr napalcowy. Fot. Thinkpaul/C.C. 3.0

Osoby przechodzące zakażenie koronawirusem skąpo- lub bezobjawowo otrzymają do domu pulsoksymetry. Dostarczy je Poczta Polska. 

Pulsoksymetry, czyli urządzenia do pomiaru saturacji  (natlenienia) krwi, otrzymają osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr składa się z tzw. jednostki centralnej oraz czujnika. Dostępne są również przenośne wersje zasilane przez baterie.

Czujnik pulsoksymetru zakłada się z reguły na palec u ręki. Jednak niektóre rodzaje zakłada się na palec u nogi, płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek. W zależności od potrzeb używa się czujników jednorazowych oraz wielokrotnego użycia.

Pulsoksymetr zakłada się na palec wskazujący (gdy używany jest pulsoksymetr napalcowy). Czujnik powinien znajdować się na środku końcówki palca, zamocowany tak, by nie spadał, tylko trzymał palec. Saturację i puls należy mierzyć w temperaturze pokojowej, a ręce należy wcześniej ogrzać. Podczas pomiarów znaczenie ma także otaczające pacjenta światło: obecność światła fluorescencyjnego podnosi wartość pomiarów, zaś światło podczerwone obniża procent saturacji. 

Palec powinien być odsłonięty i osuszony. Ważne - niektórych modelach ciemny lakier na paznokciach, długie paznokcie i tipsy mogą zaburzać wyniki pomiarów.

Należy pamiętać, że prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi od 95 do 99 proc. Alarm ostrzegający przed niedotlenieniem powinien być ustawiony na poziom 94 proc.

Zakażenia skąpe lub bezobjawowe

Urządzenia do pomiaru saturacji krwi ma być wykorzystane w opiece nad pacjentami z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, przechodzącymi zakażenie skąpo lub bezobjawowo. 

Urządzenie wraz z telefonem i odpowiednią aplikacją (STOP COVID) będzie zestawem pozwalającym na prowadzenie opieki nad pacjentem. 

Natlenienie krwi to podstawowy parametr pozwalający określić, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia, czy wymaga interwencji. 

Pilotaż systemu opieki domowej nad pacjentem covidowym z użyciem pulsoksymetru ruszy w Małoposce. – Traiło tam już 1500 pulsoksymetrów – powiedział szef MZ.

Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Pulsoksymetry, czyli urządzenia do pomiaru saturacji krwi, otrzymają osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych. Fot. PAP/Piotr Nowak

Zaktualizowana aplikacja ProteGo Safe to - obok zachowania dystansu, noszenia maseczek i dbania o higienę - kolejny sposób proponowany przez rząd na ograniczenie zasięgu pandemii koronawirusa. Nową wersję pod nazwą STOP COVID pobieramy z Google Play lub App Store. Główną zmianą jest udostępnienie możliwości zapisania się na test w celu wykrycia koronawirusa bez konieczności kontaktu z lekarzem z podstawowej opieki zdrowotnej. Rozwiązanie pozwoli na krótszy czas oczekiwania na wykonanie badania.  

Jak skorzystać ze STOP COVID? Aplikację pobieramy na telefon, następnie anonimowo wypełniamy test ryzyka zakażeniem. Wskazujemy w nim, czy mieliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni kontakt z osobą, która przejawiała objawy choroby COVID-19 i oceniamy własny stan zdrowia. Jeśli wynik ankiety będzie niepokojący, użytkownikowi smartfona wyświetli się na ekranie możliwość skorzystania z testu na koronawirusa. 

KW

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości