Kakao poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na pamięć. Pomaga też w chorobach krążenia.
Kakao poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na pamięć. Pomaga też w chorobach krążenia.

Właściwości zdrowotne kakao

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Kakao poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na pamięć. Pomaga też w chorobach krążenia. 

Kakao to nasiona z owoców kakaowca właściwego (Theobroma cacao). W pojedynczym owocu znajdziemy od dwudziestu do sześćdziesięciu nasion. Ich pierwotne barwy sięgają od purpury do fioletu. Dopiero suszenie nadaje im czekoladowo-brunatny kolor. 

Historia kakao

Nasiona kakaowca przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb. W Ameryce Środkowej i Południowej nasiona kakaowca, bogate w białko i tłuszcze, były nieodzownym elementem diety. Wartość ziaren była tak wielka, że służyły jako środek płatniczy. Majowie i Aztekowie odurzali się napojem na bazie kakao (zwanym chocolatl) w trakcie obrzędów i świąt religijnych.

W kuchni codziennej prekolumbijskiej Ameryki ziarna kakaowca były spożywane w formie mączki mieszanej z mąką kukurydzianą i gotowanej z owocami papryki.

W XIX wieku Szwajcarom udało się stworzyć technologię wyrobu czekolady, dzięki czemu znacznie wzrosła wartość ziaren kakaowca.


czekolada, kakao
W XIX wieku Szwajcarom udało się stworzyć technologię wyrobu czekolady.

Kakao pobudza

Ziaren kakaowca używa się w przemyśle spożywczym, medycynie i kosmetyce (masa kakaowa, masło i proszek kakaowe).

Skąd biorą się ożywcze właściwości kakao? Jego ziarna zawierają alkaloidy o działaniu pobudzającym – teobrominę (2,5 proc.) i kofeinę (niecały procent). Choć po obróbce ziaren zawartość tych składników spada, to i tak działają regenerująco na organizm. I to zarówno po wysiłku fizycznym, jak i psychicznym.

Osoby na diecie powinny jednak uważać, kakao to produkt kaloryczny. 100 g tego produktu zawiera blisko 230 kalorii. Indeks glikemiczny to 20.

Uwaga! Kakao jest silnym alergenem, więc nie powinno być podawane dzieciom poniżej pierwszego roku życia.

Co kryje w sobie kakao?

Jego nasiona zawierają:

- fenyloetyloaminę – substancja działa pobudzająco, korzystnie wpływa pamięć;

- tryptofan – jest niezbędny do produkcji serotoniny przez nasz organizm. A serotonina to hormon szczęścia;

- polifenole, czyli przeciwutleniacze. To one zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów. Katechiny i epikatechiny regulują pracę nabłonka naczyń krwionośnych, a to zmniejsza ryzyko stanów zapalnych i zakrzepowych układu krwionośnego, zapobiegając procesom miażdżycy;

- tłuszcze roślinne: kwas tłuszczowy oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Jednonasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają zawartość cholesterolu we krwi;

- wapń, żelazo, cynk, potas, fosfor, magnez. W przypadku kakao szczególnie ważny jest ten ostatni pierwiastek. Magnez pozytywnie wpływa na serce i poprawia krążenie krwi. Działa też dobrze na pracę mózgu i przeciwdziała negatywnym skutkom stresu. Ma też działanie antydepresyjne;

- witaminy A, E oraz z grupy B (B1, B2, B3, B6);

- niacynę;

- węglowodany (błonnik i cukry).

Naukowcy do dziś nie przebadali w zupełności wszystkich związków zawartych w ziarnach kakaowca.


kakao, magnez
Magnez zawarty w kakao pozytywnie wpływa na serce i poprawia krążenie krwi.

Najlepsze surowe kakao

Najczęściej kakao w naszych domach gości w formie słodkiego przysmaku: w formie tabliczki czekolady lub napoju.

Kakao w granulkach lub kakao w proszku typu instant (do błyskawicznego przygotowania) zawiera niewiele prozdrowotnych właściwości surowych ziaren. Tzw. napoje kakaowe zawierają wiele substancji poprawiających smak i zapach produktu. Z reguły są to sól, lecytyna sojowa (emulgator), cukier, aromat, węglan wapnia, węglan magnezu.

Jeśli kupujemy kakao w proszku, sprawdźmy jak jaka jest jego zawartość w produkcie. Im ciemniejsze kakao, tym lepsze. Unikajmy także białego cukru. Kakao warto przygotowywać z cynamonem, miodem lub cukrem trzcinowym.

Zdaniem dietetyków, mleko krowie dodane do kakao zdecydowanie zmniejsza jego prozdrowotne właściwości.


kakao, surowe kakao, nasiona kakao, ziarna kakao
Surowe ziarna kakaowca, powszechne w sprzedaży, są fermentowane i suszone – nie podlegają procesom palenia i prażenia.


Jeśli zależy nam na zdrowiu, powinniśmy dbać o wysoką jakość tego rodzaju produktów. Warto pamiętać, że najzdrowsze są surowe ziarna kakaowca. Nadają się do spożycia, choć nie są tak smaczne. Surowe ziarna kakaowca, powszechne w sprzedaży, są fermentowane i suszone – nie podlegają procesom palenia i prażenia.

Surowe i mielone ziarna kakao można dodawać do gotowych produktów czekoladowych. Nadają się również jako dodatek do wszelkiego rodzaju przekąsek, lodów, koktajli, musli, granoli, ciast i deserów. Zmielone ziarna surowego kakao można dodawać do kawy. Szczególnie miłośnicy gorzkich, aromatycznych kaw mogą odkryć dzięki takim kakaowo-kawowym mieszankom zupełnie nowe smaki.

Dla starszych i młodszych

Kakao w naturalnej formie jest najbogatsze we flawonoidy. Dzięki temu działa stymulująco i regenerująco na nasz mózg i poprawia pamięć krótkoterminową. Jest szczególnie wskazane dla osób w starszym wieku, gdyż pomaga dłużej zachować pamięć i wzmacnia zdolności poznawcze.

Przypomnijmy: kakao można podawać dzieciom, które skończyły pierwszy rok życia. Wskazane jest naturalne kakao – unikniemy dzięki temu substancji dosładzających i polepszaczy smaku.

Kakao ma właściwości zapierające, co pomaga przy biegunkach. Nie jest za to wskazane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, którzy mają problem z wypróżnianiem.

KW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości