15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19.
15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19.

15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 88

Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem. Chętni od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin.

Dzisiaj rano wykonano pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych.


–15 stycznia rozpoczyna się proces zapisu na szczepienia. Jesteśmy dobrze przygotowani do przeprowadzenia tego programu – podkreślił dalej szef rządu.

Premier poinformował także, że sam zapisze się na szczepienie kiedy tylko ruszą zapisy. – Zamierzam się tego pierwszego dnia zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem uzgodnionym w ramach Narodowej Strategii Szczepień – zapewnił polityk.

– Jest rzeczą niezwykle ważną, aby pamiętać, że skuteczność samej szczepionki w całej populacji zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Im większy procent to będzie, tym szybciej pożegnamy się z koronawirusem, tym lepiej będziemy mogli bronić wzrostu gospodarczego i rozpocząć normalny wzrost gospodarczy – dodał Morawiecki.

Szef rządu zapewnił także, że "szczepionek na pewno wystarczy dla wszystkich".

- Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy pandemię koronawirusa - powiedział premier podczas konferencji prasowej w KPRM.

Najpierw zaszczepione będą osoby z grupy 0.

Należą do niej:

  • pracownicy szpitali węzłowych
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych

Szczepienia dla grupy zero obejmują też personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia, w tym wolontariuszy i stażystów.

Kolejne grupy osób będą sukcesywnie szczepione w trzech etapach. Na wszystkich z nich, szczepienia są darmowe i dobrowolne. Przeczytaj więcej na temat Narodowego Programu Szczepień. 

Przywileje dla osób zaszczepionych:

  •  osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą musiały trafiać na kwarantannę w przypadku kontaktu z osobą zakażoną albo po przekroczeniu granicy,
  • nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tak zwanych spotkań towarzyskich. Zgodnie z przepisami limit wynosi 5 osób, oprócz osób zaszczepionych, nie wlicza się do niego osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących,
  • będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • będą mogły dostać miejsce w domu pomocy społecznej bez dodatkowych testów diagnostycznych.

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości