WHO: Dostępne szczepionki skuteczne przeciwko nowym wariantom koronawirusa

Szczepionki. fot. PAP/EPA
Szczepionki. fot. PAP/EPA
Dobre informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19. WHO podaje, że dostępne preparaty są skuteczne na warianty koronawirusa.

Ostrożny optymizm WHO

- Autoryzowane szczepionki Covid-19 są skuteczne przeciwko wszystkim znanym wariantom, także indyjskiemu - powiedział  dr Hans Kluge europejski dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia.

- Wszystkie warianty wirusa COVID-19, które pojawiły się do tej pory, reagują na dostępne, zatwierdzone szczepionki - powiedział dr Hans Kluge, dodając, że wszystkie warianty COVID-19 można kontrolować za pomocą tych samych środków ochrony zdrowia publicznego i środków społecznych, które dotychczas stosowano.

Tak zwany indyjski wariant COVID-19, który uważa się za bardziej zaraźliwy, został obecnie zidentyfikowany w co najmniej 26 krajach regionu WHO w Europie, powiedział Kluge podczas konferencji prasowej.

Doktor Kluge ostrzegł jednak, że nadal należy unikać podróży międzynarodowych do regionów, w których występuje ten wariant.

Szef WHO Europe powiedział: W tej chwili, w obliczu ciągłego zagrożenia i nowej niepewności, musimy nadal zachować ostrożność i unikać podróży międzynarodowych.

CZYTAJ TEŻ: Nowa szczepionka na Covid-19

Szczepionki na COVID-19 a warianty wirusa

Szczepionki przeciwko Covid-19 koncernów Moderna i Pfizer/BioNTech są skuteczne przeciwko indyjskim wariantom koronawirusa - wynika ze wstępnych laboratoryjnych prac amerykańskich naukowców.

Badania te zostały przeprowadzone przez NYU Grossman School of Medicine i NYU Langone Center.  W czasie badania naukowcy pobrali krew od osób, które zostały zaszczepione preparatem Moderny i Pfizera (otrzymało je około 150 milionów Amerykanów). Następnie wystawili te próbki na działanie syntetycznego wirusa z określonymi mutacjami wariantów B.1.617 i B.1.618, oboma zidentyfikowanymi po raz pierwszy w Indiach.

Tę mieszaninę następnie poddawano kontaktowi z komórkami laboratoryjnymi, aby obserwować, ile z nich zostanie zakażonych. Średnio w przypadku wariantu B.1.617 naukowcy zaobserwowali czterokrotne zmniejszenie ilości przeciwciał neutralizujących, które są wytwarzane przez układ odpornościowy w celu blokowania dostępu komórek dla wirusa. Dla wariantu B.1.618 redukcja była trzykrotna.

- Innymi słowy, niektóre przeciwciała nie działają już przeciwko wariantom, ale nadal istnieje wiele z nich, które działają" - mówił Landau. - Jest ich wystarczająco dużo, aby wykonać swoją pracę, w związku z tym wierzymy, że te szczepionki pozostaną bardzo skuteczne - dodał.

- Nasze wyniki dają nam pewność, że obecne szczepionki zapewnią ochronę przed zidentyfikowanymi do tej pory wariantami - podsumował naukowiec.KJ

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości