Proste sposoby na uniknięcie demencji

Demencji można zapobiegać. fot. Alex Proimos/ Wikimedia
Demencji można zapobiegać. fot. Alex Proimos/ Wikimedia

Na demencję cierpi w Polsce ponad 200 tys. ludzi. Na świecie średnio co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek. Z demencją zmaga się obecnie 47,5 miliona osób, a do 2050 roku będzie ich przeszło dwa razy więcej. Najczęściej dotyka ludzi starszych, ale nie jest normalnym objawem starzenia się.

Demencja, inaczej otępienie, to duże obniżenie sprawności psychicznej, związane z uszkodzeniami mózgu. Na ich powstawanie wpływa bardzo wiele czynników, zaś objawy mogą mieć różne nasilenie i charakter. Z tego powodu termin „otępienie” nie definiuje konkretnej choroby, zaś twierdzenie, że demencji nie można uniknąć jest mitem. Istnieją proste sposoby, którymi możemy skutecznie zapobiegać jej wystąpieniu.

Najprostszym jest higiena jamy ustnej. Naukowcy dowiedli, że regularne mycie zębów wydatnie obniża ryzyko uszkodzeń mózgu. U podstaw takiego wniosku legły badania tkanek osób z chorobą Alzheimera. Wykryto w nich bakterie porphyromonas gingivalis, odpowiedzialne za choroby dziąseł. Ich obecność w mózgu była zabójcza dla neuronów i prowadziła do zaników pamięci. Według angielskich uczonych, osoby myjące zęby 3 razy dziennie mają o 65% większe szanse na uniknięcie demencji, niż osoby, które sięgają po szczoteczkę tylko raz na dobę.

Układanie puzzli i rozwiązywanie krzyżówek to dobry sposób na to, by o połowę zmniejszyć ryzyko otępienia. Z badań wynika, że degeneracja komórek mózgu jest wówczas dużo wolniejsza niż u osób, które nie wysilają intelektu. Podobnie dzieje się, gdy dużo czytamy i piszemy. W tym przypadku nasze szanse to średnio 32%. Niestety, u osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera większa aktywność umysłowa wiązała się z szybszym rozwojem demencji. Specjaliści wyjaśniają, że rozrywki umysłowe poprawią funkcjonowanie mózgu i do pewnego stopnia mogą maskować skutki jego uszkodzenia. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy rezygnować z bodźców intelektualnych. Wręcz przeciwnie! 

Zwłaszcza, gdy przy okazji lubimy wypić 3-4 filiżanki kawy. Wykazano, że kofeina zakłóca negatywne działanie adenozyny - substancji biorącej udział m.in. w transportowaniu energii. Związek ten staje się szkodliwy, gdy nasze komórki ulegają uszkodzeniu lub reagują na stres. Pod jego wpływem dochodzi wówczas do powstania procesu zapalnego, a nawet do obumierania neuronów. Zdaniem fachowców, kawa w naszej diecie może być najlepszą ochroną przed demencją związaną z chorobą Alzheimera.

Zobacz też: Kawa. Tajemniczy sojusznik zdrowia

taniec, para, kobieta, mężczyzna

Niezwykle skutecznym sposobem zapobiegania otępieniu jest taniec. Regularnie praktykowany sprawia, że lepiej myślimy i daje aż 76% szans na pełną sprawność psychiczną w starszym wieku. Obserwacje pokazują, że ruch taneczny wymaga aktywności kilku obszarów mózgu jednocześnie. Sprzyja to generowaniu nowych ścieżek i połączeń nerwowych. Idąc w tany stymulujemy działanie procesów odpowiedzialnych za ruch, racjonalne myślenie, wrażenia muzyczne i emocjonalne. Wyniki badań nie przesądzają jednak, jaki styl tańca jest najlepszy. Najprawdopodobniej są to walc, fokstrot, swing i tańce latynoamerykańskie.

Zobacz też: Taniec to skuteczny sposób na stres


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości