Domowe sposoby na zatkane zatoki

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Zatkany nos, ból głowy, dziwny zapach. Zatkane zatoki przynosowe to nic przyjemnego.Przetrwać ten stan pomogą inhalacje nad garnkiem, wdychanie świeżo startego chrzanu, kompresy z gorczycy czy nalewka z czosnku i dziewanny.

Zapalenie zatok przynosowych jest jedną z 10 najczęściej diagnozowanych współcześnie chorób. W skali świata zmaga się nim, lub zmagało, blisko 12,5% populacji. Wywoływane jest przez wirusy i bakterie, rzadziej grzyby. Bardzo często nie zauważamy jego pojawienia się, głównie za sprawą objawów przeziębienia, z którym zazwyczaj współwystępuje i od którego bierze swój początek.

Typowym objawem zapalenia zatok jest zatkany nos oraz ropny, a niekiedy wodnisty wyciek z nosa. Wydzielina ścieka obficie po ścianie gardła. Chory ma zwykle upośledzony węch, może skarżyć się bóle głowy i części twarzy, a także na brzydką woń. Pojawia się także gorączka oraz ogólne osłabienie. Uczucie wypełnienia zatok i bolesność wzmagają się w czasie ruchu oraz przy pochylaniu się w przód. Czasem pojawia się obrzęk powiek.

Choroba wywołana wirusami ma z reguły łagodniejszy przebieg i już po dwóch dobach stan chorego poprawia się. Zazwyczaj u 3 na 4 pacjentów choroba ustępuje samoistnie w przeciągu 7-10 dni. 

Współczesna medycyna wyróżnia 3 rodzaje zapalenia zatok: ostre, nawracające i przewlekłe. Pierwsze trwa do 3 tygodni, nawracające od 3 tygodni do 3 miesięcy, zaś przewlekłe utrzymuje dłużej niż kwartał.

Chorobę o podłożu wirusowym leczymy objawowo. Zwalczamy stan zapalny, który odpowiada za obrzęk śluzówki zatok i nosa. Jednocześnie staramy się rozrzedzić wydzielinę, by łatwiej się jej pozbyć. By usprawnić oddychanie, stosujemy leki obkurczające błonę śluzową. W ciężkim przebiegu zapalenia zatok, z nadkażeniem bakteryjnym, obok leczenia objawowego stosuje się antybiotykoterapię.

Popularnym i skutecznym zabiegiem, który można wykonać samemu, jest inhalacja. Wystarczy naczynie z gorącą wodą, aromat ziół, olejków eterycznych lub soli kuchennej, oraz ręcznik. Na zatkany nos pomoże rumianek, mięta pieprzowa, szałwia, tymianek albo skrzyp polny. Z olejków eterycznych zalecany jest eukaliptusowy, kamforowy, majerankowy a także lawendowy. Inhalację wykonujemy codziennie, przez tydzień. Wielu specjalistów zaleca także wdychanie oparów ciętej cebuli i roztartego czosnku.

Skutecznym sposobem na zatoki może okazać się domowy zestaw przypraw kuchennych. Wdychanie świeżo startego chrzanu, obok typowych „świeczek w oczach”, pomaga udrożnić nos i przeciwdziała bakteriom. Podobne, choć łagodniejsze efekty przynosi zapach kminku. Oprócz tego, warto spróbować herbaty z cynamonem lub imbirem, która nie tylko nas rozgrzeje, ale też odetka nos.

Ulgę przyniosą również kompresy z gorczycy. Kilka łyżek lub garści umieszczamy w lnianym woreczku, który następnie podgrzewamy - na patelni, w piekarniku czy prodiżu, po czym przykładamy do czoła i policzków. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się gęstej i opornej wydzieliny. Czynność powtarzamy kilka razy w ciągu dnia.

Wiele osób bardzo ceni sobie nalewkę z czosnkiem i kwiatami dziewanny na spirytusie. Mikstura ma działanie przeciwbakteryjne, a dodatkowo pomaga zregenerować błonę górnych dróg oddechowych. Pita 3 razy dziennie, dodatkowo udrażnia zatoki.

(WA)

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości