12 obserwujących
677 notek
1505k odsłon
367 odsłon

Pierwsze śniadanie – najważniejszy posiłek w diecie ucznia

Sposób żywienia dziecka w wieku szkolnym ma ogromny wpływ na jego rozwój fizyczny i intelektualny. Fot. Pixabay
Sposób żywienia dziecka w wieku szkolnym ma ogromny wpływ na jego rozwój fizyczny i intelektualny. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj2

Pożywne śniadanie zjedzone przez dziecko przed wyjściem do szkoły ma ogromny wpływ na jego samopoczucie i kondycję w ciągu całego dnia.

Pierwsze śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w diecie ucznia. Ma ono bezpośredni wpływ na jego samopoczucie, pamięć i koncentrację. Wyrównuje poziom cukru we krwi po długotrwałej, nocnej przerwie od ostatniego posiłku.

Brak śniadania skutkuje uczuciem zmęczenia, gorszym nastrojem oraz problemami ze skupieniem się na zajęciach szkolnych, ponieważ dochodzi do gwałtownego spadku poziomu glukozy, która jest niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu.

Pierwsze śniadanie powinno dostarczyć wszystkich podstawowych składników odżywczych, czyli węglowodanów, białek, witamin i minerałów. Zalecanymi produktami śniadaniowymi są: pełnoziarniste pieczywo, zdrowe płatki, świeże lub suszone owoce, warzywa, wędliny, jajka lub nabiał.

Posiłki w szkole

Podczas kilkugodzinnego pobytu w szkole dziecko powinno zjeść drugie śniadanie i - jeżeli istnieje taka możliwość - także obiad. Ważne jest, by drugie śniadanie zostało przygotowane w domu. W innym przypadku dziecko sięga po mało wartościowe lub wręcz niezdrowe słodkie drożdżówki, słodycze i słone produkty.

Zdrowe przekąski, które dziecko powinno zabierać do szkoły to np. przygotowana w domu sałatka surowe warzywa, owoce, jogurt. W szkole dziecko powinno pić dużo płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, mogą to być też naturalne soki owocowe i warzywne.  Jeśli dziecko lubi, można przygotować w domu i spakować do szkoły owocową lub ziołową herbatkę.

Zobacz też: Drugie śniadanie w szkole – owoce i warzywa zamiast kanapek

Obiad jedzony w szkole lub po powrocie do domu powinien być lekkostrawny. Wskazane są potrawy duszone, pieczone oraz gotowane. Należy unikać dań smażonych i panierowanych.

Zasady żywienia dziecka w wieku szkolnym

Sposób żywienia dziecka w wieku szkolnym ma duży wpływ na ogólny stan jego zdrowia oraz rozwój fizyczny i intelektualny. W codziennym żywieniu ważne jest dostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz energii. Prawidłowe żywienie umożliwia utrzymanie koncentracji i uwagi na optymalnym poziomie oraz daje siłę na codzienne zmagania z nauką i wzmożoną aktywnością fizyczną.

Niedobory pokarmowe mogą prowadzić do obniżenia wydolności fizycznej i psychicznej oraz spadku odporności i zwiększenia podatności na infekcje.

Jadłospis dla ucznia

Uczeń powinien jeść 4-5 posiłków dziennie, zjadanych  w regularnych odstępach, najlepiej co 3 godziny. Przerwa między posiłkami nie powinna przekroczyć 4 godzin, gdyż prowadziłoby to do dużego spadku poziomu glukozy we krwi, a w konsekwencji do zaburzeń koncentracji i uwagi.

Wskazanymi produktami w diecie ucznia są pełnoziarniste produkty zbożowe – ryż, pieczywo żytnie, kasze, ciemny makaron, warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne, jaja, chude mięso, ryby, tłuszcze roślinne – orzechy, nasiona (np. dyni, słonecznika), oliwa z oliwek, olej rzepakowy.

W żywieniu dzieci należy unikać produktów dostarczających tzw. „pustych kalorii” i pozbawionych substancji odżywczych. Zalicza się do nich: słodycze i wyroby cukiernicze, produkty typu fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki) oraz słodkie napoje gazowane.

Zobacz też: 5 posiłków dziennie – zasady zdrowego odżywiania


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości