12 obserwujących
666 notek
1469k odsłon
901 odsłon

Szczupli też mogą chorować z powodu wysokiego cholesterolu

Ważne, aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę, fot. Pixabay
Ważne, aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj5

Nie tylko osoby otyłe, odżywiające się niewłaściwie i mało aktywne fizycznie mogą mieć wysoki poziom cholesterolu. Takie wyniki badań mogą być również wynikiem choroby genetycznej.

Hipercholesterolemia rodzinna (FH) to najczęstsza choroba genetyczna występująca w Polsce. Ocenia się, że może na nią cierpieć nawet 200 tys. osób, a zdiagnozowanych jest około 1 procenta. Zwiększa ona 20-krotnie ryzyko wystąpienia chorób  sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca. 

U podłoża choroby leży mutacja jednego z trzech genów odpowiedzialnych za metabolizm cholesterolu: LDL lub apolipoproteiny B i konwertazy proproteinowej subtiliziny/kexyny typ 9.  Charakterystyczny dla niej jest bardzo wysoki poziom „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) oraz występowanie w młodym wieku choroby wieńcowej i zawału serca. Innym objawem są np. bolące ścięgna Achillesa w przypadku młodej osoby, która nie uprawia sportu wyczynowego.

Zobacz też: Sterole - ważny sojusznik w zmaganiach z cholesterolem

Cholesterol to substancja tłuszczowa niezbędna w naszym organizmie m.in. do budowy błon komórkowych, produkcji hormonów steroidowych, witaminy D oraz kwasów żółciowych współodpowiedzialnych za prawidłowe trawienie.

Cholesterol w organizmie pochodzi z dwóch źródeł. Największa jego ilość jest produkowana w wątrobie. Wątroba jest też jednocześnie najważniejszym organem rozkładającym cholesterol i przekształcającym go w kwasy żółciowe. Reszta cholesterolu w naszym organizmie pochodzi z jelit, gdzie wchłaniany jest cholesterol pochodzący z pożywienia. Przy prawidłowej diecie stanowi on około 20-40% całkowitego cholesterolu we krwi.

Jeśli produkcja lub spożycie cholesterolu są zbyt duże, albo jest on za wolno rozkładany, dochodzi do jego gromadzenia się we krwi, a sytuację taką nazywamy hipercholesterolemią (wysokim poziomem cholesterolu we krwi). Wówczas nadmiar cholesterolu może odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do rozwoju miażdżycy.

Przeczytaj: Jak dietą obniżyć cholesterol?

Jak zatem leczyć schorzenie uwarunkowane genetyczne i zapobiec chorobom układu krążenia? - Staramy się farmakologicznie obniżyć cholesterolu LDL poniżej 100. Warto też dopilnować właściwej diety i zdrowego trybu życia: cukrzyca, nadciśnienie i palenie papierosów znacznie zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe – mówi prof. Marlena Broncel z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zdecydowana większość pacjentów obciążonych FH w Polsce jest nieświadoma choroby, zwłaszcza obciążonych genetycznie. Jeśli na hipercholesterolemię rodzinną choruje któreś z rodziców, to bardzo prawdopodobne, że odziedziczą ją również dzieci. Szybkie i właściwe rozpoznanie hipercholesterolemii rodzinnej także ważne, ponieważ są leki, które umożliwiają leczenie już od 6. roku życia. Chodzi o to, żeby w młodym wieku nie doszło do rozwoju miażdżycy. Hipercholesterolemia rodzinna jest bowiem bardzo poważną chorobą, która może zabić, a leczona skutecznie, staje się mniej groźna i w miarę łatwa do opanowania.

źródło: PAP, hipercholesterolemia.com.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości