12 obserwujących
703 notki
1602k odsłony
854 odsłony

Przewlekła obturacyjna choroba płuc groźna już od dziecka

Częste infekcje w wieku dziecięcym też wpływają negatywnie na stan dróg oddechowych, fot. Flickr
Częste infekcje w wieku dziecięcym też wpływają negatywnie na stan dróg oddechowych, fot. Flickr
Wykop Skomentuj10

Niska masa urodzeniowa noworodka oraz częste infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie to ryzyko zachorowania na POChP,  czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Zwłaszcza, jeśli dochodzi do tego palenie papierosów w wieku dorosłym.

POChP nazywana jest chorobą palaczy – stanowią oni 80 proc. pacjentów z tą dolegliwością. Rozpoznaje się ją przede wszystkim u osób powyżej 40. roku życia. Według Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc POChP to problem ok. 2-2,5 mln mieszkańców Polski, ale nie wszyscy jeszcze mają świadomość choroby. Pierwsze objawy, które na dodatek często rozwijają się trwają latami, to kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, zmniejszająca się tolerancja wysiłku (początkowo niewielka) i pojawiające się duszności przy wysiłku. Łatwo więc jest je zlekceważyć lub wziąć za coś innego.

image

Niska waga urodzeniowa dziecka, czyli poniżej 2500 g, może mieć taki związek z POChP, że z reguły z wiąże się z mniejszą niż optymalna pojemnością płuc u progu życia dorosłego, a zatem w okolicach 20-25. roku życia. Częste infekcje w wieku dziecięcym też wpływają negatywnie na stan dróg oddechowych.

- Jeśli zaś ktoś startuje w dorosłe życie z mniejszą pojemnością płuc, a trafi na czynniki szkodliwe, na przykład zacznie palić papierosy, wzrasta ryzyko, że pojemność płuc zacznie się zmniejszać do takich wartości, że w miarę upływu czasu zacznie mu brakować tchu. Innymi słowy pojawią się u niego objawy POChP – wyjaśnia prof. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.

Diagnozę POChP stawia lekarz na podstawie m.in. rozmowy z pacjentem, badania go oraz rezultatów spirometrii i innych badań sprawdzających wydolność dolnych dróg oddechowych.

image


Smog a POChP

image
Smog wpływa na zaostrzenie POChP.

Dla chorych na POChP niebezpieczny jest smog, który oznacza większe ryzyko zaostrzenia choroby. W smogu znajdują się m.in. cząstki stałe, tzw. PM 2,5 i PM 10 (pyły do 2,5 mikrometra i 10 mikrometrów średnicy). Dostają się one do pęcherzyków płucnych i krwioobiegu. Mają wpływ na działanie praktycznie całego naszego organizmu, np. powodując stany zapalne. Dla osób z problemami w układzie oddechowym te cząstki to poważny problem. Równie dewastująco na ludzkie zdrowie wpływa wchodzący w skład smogu benzopiren, substancja silnie rakotwórcza występująca także w dymie tytoniowym. Dlatego smog osobom chorym na POChP skraca życie.


Zobacz też: Same korzyści z rzucenia palenia

image
Dlaczego waryJuż kilkanaście godzin po odstawieniu papierosów w organizmie zachodzą pierwsze pozytywne zmiany.

Zobacz też: E-papierosy także szkodzą

image
E-papierosy nie są zdrowszą alternatywą dla palaczy. Są także szkodliwe dla zdrowia.


źródło: Serwis Zdrowie

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości