16 obserwujących
996 notek
2130k odsłon
  10612   0

Dieta dr Dąbrowskiej - zasady, przeciwwskazania. Czy warto ją stosować?

Dieta dr Dąbrowskiej zwana jest też postem warzywno-owocowym.
Dieta dr Dąbrowskiej zwana jest też postem warzywno-owocowym.

Dieta Dąbrowskiej znana jest także jako dieta warzywno-owocowa. To głodówka lecznicza, trwająca od kilku dni do kilku tygodni.

Ewa Dąbrowska jest lekarzem klinicznym, internistą i doktorem nauk medycznych. Stworzyła dietę, której najważniejszą zasadą jest spożywanie wyłącznie owoców i warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, białek oraz tłuszczy. Na początku dieta ta służyła wyłącznie leczeniu pacjentów. Z czasem zyskała popularność i zaczęła być stosowana także jako dieta odchudzająca.


image


Jak długo trwa dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta ma trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od wskazań. Dodatkowo po zakończeniu terapii żywieniowej, doradzane jest, by na dwa dni w tygodniu lub jeden tydzień w miesiącu do niej wracać. Na początku kuracji - na czas odtruwania organizmu - mogą pojawiać się krótkotrwałe „kryzysy ozdrowieńcze”, np. osłabienie, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, stany podgorączkowe itp. Są one wyrazem uwolnienia toksyn z tkanek i przeniknięcia ich do krwi. Osoby, które wcześniej stosowały terapie oczyszczające lub prowadziły zdrowy tryb życia, zazwyczaj nie mają żadnych problemów. Po "kryzysach" odczuwa się stopniową poprawę samopoczucia i ustępowanie chorób.

Zobacz też: Czystek a odchudzanie

image

Przeciwwskazania do stosowania diety Dąbrowskiej

Przeciwwskazaniami, podanymi przez lekarkę, jest lęk przed dietą, który wyzwala w organizmie reakcje stresowe. Stosujemy również leki, hamujące układ immunologiczny. Innym przeciwwskazaniem są choroby wyniszczające, jak krańcowa niewydolność narządów, choroba nowotworowa w stadium zaawansowanym, stany związane ze wzmożonym metabolizmem: nadczynność tarczycy, okres ciąży, karmienia, u małych dzieci, u dziewcząt w okresie dojrzewania. Dieta jest przeciwwskazana w przypadku transplantacji narządów - nerek i w ciężkich depresjach.

Zobacz też: Dieta w ciąży - co jeść w ciąży?

image

Wskazania do stosowania diety Dąbrowskiej

Wskazaniami do stosowania diety dr Dąbrowskiej są:

  • promocja zdrowia - oczyszczenia z toksyn, zwiększenia energii, poprawy snu, odmłodzenia, większej wydolność psychofizycznej organizmu, poprawy pamięci, kojarzenia, wyciszenia, większej duchowości, radości itp. 
  • chęć wydłużania życia, zapobiegania powstawaniu nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych
  • leczenie osób z osłabioną odpornością, schorzeniami neurologicznymi,  chorobami endokrynologicznymi 
  • pomoc w przypadkach niepłodności
  • zespół metaboliczny X, który dotyczy osób z otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą typu II, chorobą wieńcową, zarośniętymi by-passami, zakrzepicą, obrzękami.
  • cukrzyca typu I
  • choroba zwyrodnieniowa stawów, paradontoza, zaćma, żylaki, wrzody żołądka, polipy itp.

image

Zasady stosowania diety Ewy Dąbrowskiej

Pierwszy etap diety, nazywany „oczyszczającą głodówką”, dopuszcza tylko warzywa niskoskrobiowe (korzeniowe, kapustne, cebulowe, liściaste, dyniowate, psiankowate – z wyjątkiem ziemniaków) oraz niskocukrowe owoce (jabłka, jagody, grejpfruty i cytryny).   

Drugim etapem jest wychodzenie z diety i stosowanie zdrowego żywienia. Oprócz produktów z pierwszej fazy, rozszerza się dietę o produkty takie jak chleb razowy, kasze, produkty mleczne, orzechy i ziarna.

image

Co jeść na diecie dr Dąbrowskiej?

Zaleca się dietę, opartą na warzywach niskoskrobiowych: korzeniowych (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew), kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł), cebulowych (cebula, por, czosnek), dyniowatych (dynia, kabaczek, ogórki), psiankowatych (pomidor, papryka), liściastych (sałata, natka pietruszki, zioła).

Równocześnie można spożywać niskocukrowe owoce: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód. Szczególnie cenne są zielone soki, które pochodzą z pędów roślin. Są one bogatszym źródłem bioaktywnych składników niż korzenie, posiadają chlorofil, którego budowa chemiczna jest podobna do hemoglobiny, mają aktywne enzymy. One oczyszczają, odtruwają, odnawiają krew, ułatwiają trawienie, alkalizują, dostarczają tlenu, energii, witamin i minerałów w najlepiej przyswajalnej postaci.  

Przykłady zielonych pędów na soki: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy.   

Warzywa i owoce można jeść na surowo w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych, pieczonych. Wśród napojów poleca się picie wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw.

W przypadku pojawienia się bólów brzucha, uporczywych wzdęć lub niechęci do diety, zaleca się przez kilka dni wersję sokową diety (soki warzywne i owocowe, woda, herbaty owocowe, ziołowe, wywary warzywne) lub wersję gotowaną (warzywa gotowane, zupy warzywne, jabłka gotowane) zwłaszcza w przypadku chorych gastrycznych.

image

Czego nie jeść na diecie Dąbrowskiej?

W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów jak np. chleba, kasz, oleju itp. Również nie należy pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ani palić papierosów.  

W czasie stosowania diety warzywno – owocowej zmienia się metabolizm i łatwo mogą ujawniać się działania uboczne leków, dlatego trzeba uważać podczas ich zażywania. 

image

Czy warto stosować dietę Dąbrowskiej?

O diecie wypowiada się wiele osób - lekarze, celebryci, użytkownicy czy internauci. W internecie znajdziemy dwie zupełnie skrajne opinie. Osoby które przeszły post bez uszczerbku na własnym zdrowiu wypowiadają się pozytywnie na jej temat, te które miały inaczej, umieszczają negatywne opinie.   

Lekarze prawie jednogłośnie nie polecają głodówki, nawet w stanie najwyższej konieczności. Podobne zdanie mają dietetycy, którzy świadomi konsekwencji i ryzyka jakie ze sobą niesie, starają się przemówić zainteresowanym do rozsądku.

Na stronie autorki jest napisane: „Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne powikłania wynikłe ze stosowania diety warzywno – owocowej bez nadzoru lekarskiego”.

image

źródło: ewadabrowska.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości