16 obserwujących
973 notki
2105k odsłon
  4278   0

Zaburzenia psychiczne - przyczyny, objawy i leczenie

Depresja to jedno z zaburzeń psychicznych. Fot. Flickr
Depresja to jedno z zaburzeń psychicznych. Fot. Flickr

Zaburzenia psychiczne dotykają zarówno młode, jak i starsze osoby. Są plagą na zdrowiu w XXI wieku. Często skupiamy się na zdrowiu fizycznym, zapominając o psychice, bardzo ważnej w codziennym życiu.

Zaburzenia psychiczne w codziennym życiu i objawy

Choroba psychiczna jest stanem, w którym człowiek nieświadomie ucieka od realnego świata. Cierpi na różne zaburzenia, powiązane z psychiką - dopadają go stany lękowe, depresja, urojenia, schizofrenia lub choroba dwubiegunowa. Nie każdy problem z organizmem to od razu choroba psychiczna. Z wielu kryzysowych sytuacji można wyjść, wysłuchując porad lekarza i biorąc przeznaczone leki.


image
Fot. Flickr 


Nieleczone zaburzenia psychiczne mogą w najtrudniejszych przypadkach prowadzić do samobójstw. W 2012 roku na świecie - według obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - aż 800 tys. ludzi odebrało sobie życie. Specjaliści alarmują, że ogromny odsetek prób samobójczych związany jest z depresją i innymi, poważnymi problemami psychicznymi. Bardzo popularne w dzisiejszych czasach odżywki - takie jak alkohol i narkotyki - to substancje psychoaktywne, które nadużywane, potęgują zły stan psychiczny człowieka. W 2013 roku aż 27 mln osób na całym świecie zmagało się z chorobami psychicznymi w związku z nadmiernym korzystaniem ze środków psychoaktywnych.

Największy problem w leczeniu zaburzeń psychicznych jest prozaiczny: bagatelizowanie zdrowia. Często oszukujemy samych siebie, stwierdzając, że nic się z naszym organizmem złego nie dzieje, nie warto tracić czasu, a konsultacja z psychiatrą może zostać uznana za coś wstydliwego. Nic bardziej mylnego. Takie podejście może sprawić, że zaburzenia psychiczne się pogłębią. Im szybciej chory zareaguje, tym większa jest szansa na normalne życie.

Objawy zaburzeń psychicznych, które mogą prowadzić do choroby: urojenia, omamy, wizje, unikanie ludzi, chaotyczne myśli, nieadekwatne reakcje w codziennym życiu, np. wybuchy gniewu lub płaczu bez jakiejkolwiek przyczyny.

Rodzaje zaburzeń psychicznych

Wyróżniamy kilka typów zaburzeń osobowości. Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zaburzenia psychiczne dzielą się na:

  • otępienie - często występują u osób starszych, oznacza utratę uwagi, koncentracji, poczucia czasu, pamięci; czasem pacjent nie jest w stanie samodzielnie żyć. Najczęstsze choroby to: Alzheimer, otępienie czołowo-skroniowe i otępienie z ciałami Levy'ego;
  • zaburzenia psychiczne spowodowane spożywaniem środków psychoaktywnych: narkotyków, alkoholu, tytoniu, opiatów, przedawkowania leków - w tym nasennych; objawy: zatrucie, uzależnienie, zaniki pamięci
  • schizofrenia i urojenia
  • zaburzenia nastroju - depresja, epizod maniakalny, zaburzenia dwubiegunowe i załamanie psychiczne
  • nerwica: spowodowana stresem lub dramatycznymi wydarzeniami z życia, powiązana z fobią, lękami, może występować w tym stanie amnezja, nerwica zdarza się po wypadkach - tzw. zespół stresu pourazowego
  • zaburzenia fizjologiczne: brak apetytu, niedożywienie albo nadmiar jedzenia (anoreksja/bulimia), zaburzenia snu, brak popędu seksualnego
  • zaburzenia osobowości: uzależnienia od hazardu, kleptomania, zaburzenia preferencji seksualnych i płci, upośledzenie umysłowe różnego stopnia, zaburzenia rozwoju psychicznego mowy i języka oraz zachowania i emocji


image
Alkohol może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Fot. Flickr 


Należy pamiętać, że nie każdy problem z naszym organizmem oznacza zaburzenia psychiczne i nie zawsze oznacza chorobę. Granice między chorobą psychiczną a zaburzeniem ciągle się przesuwają.

Zaburzenia psychiczne - przyczyny

Nasze samopoczucie, a co za tym idzie - kondycja psychiczna, uzależniona jest od warunków, w których żyjemy, wydarzeń i osób nam towarzyszących. U zdrowych osób zaburzenia psychiczne są spowodowane sytuacją stresową - utratą życia bliskiej miłości, pracy, zerwaniem z dziewczyną, rozwodem, wypadkiem itd. Jeśli dolegliwości występują u osoby zdrowej przez krótki czas, wówczas nie są symptomem poważnej choroby.

Zdarza się jednak, że zaburzenia są długotrwałe i powracają co kilka dni lub miesięcy. Wtedy musimy reagować natychmiast, ponieważ zmiany w organizmie oznaczają prawdopodobnie chorobę psychiczną. Na problemy z psychiką częściej narażone są osoby, które miały trudne dzieciństwo. Zwraca się uwagę np. na traumatyczne przeżycia pacjenta z okresu najmłodszych lat. Specjaliści wykazali, że niektóre choroby, jak np. schizofrenia, mogą wystąpić częściej w rodzinie, w której ktoś wcześniej chorował psychicznie. Wpływ na kondycję psychiczną dorosłych mają również relacje z rodzicami od dzieciństwa.

Genezą chorób psychicznych są zniekształcenia poznawcze i nieprawidłowe przetwarzanie informacji. Chory psychicznie nie potrafi radzić sobie ze sprzecznymi uczuciami, doświadczeniami oraz emocjami. Zdrowy człowiek posiada umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach tak, by nie powielać ich w przyszłości. Pacjent z chorobą psychiczną odczuwa beznadzieję i targają nim sprzeczne emocje.

Każde zaburzenia psychiczne są inne u chorych, różnie przebiegają i występują z odmiennych przyczyn. Problemy te dotykają również dzieci. Chodzi o m.in. zaburzenia zachowania, nadpobudliwość (ADHD), lęki, choroba szpitalna, zaburzenia rozwoju (choroba Aspergena, zespół Retta, autyzm), mutyzm (ograniczenie w mowie).

Zaburzenia psychiczne i choroba - leczenie

Kiedy bliska nam osoba zmaga się z chorobą psychiczną, powinniśmy ją skłonić do wizyty u psychiatry lub psychologa. Nigdy na własną rękę nie diagnozujmy innych, ponieważ możemy źle ocenić stan emocjonalny i uczuciowy pacjenta. Niestety, żadna terapia nie daje stuprocentowej gwarancji powrotu do zdrowia. Wszystko zależy od podejścia chorego na zaburzenia psychiczne. W leczeniu stosuje się terapię psychodynamiczną - w przypadku nerwic, problemów z odżywaniem - oraz behawioralno-poznawczą (uzależnienia, stany lękowe, depresja). Gdy ktoś cierpi na chorobę psychiczną, konieczna jest często hospitalizacja. Pacjent zażywa leki po konsultacji z psychiatrą.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, portal.abczdrowie.pl, Dzień Dobry TVN

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości