Alzheimer może dotknąć każdego z nas.
Alzheimer może dotknąć każdego z nas.

Alzheimer - przyczyny, objawy i leczenie

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Choroba Alzheimera to uciążliwe schorzenie otępienia starczego, które dotyka miliony osób powyżej 65. roku życia. Niestety, odmiana Alzheimera dotyka również młodsze pokolenie. 

Choroba Alzheimera - czym jest? 

Niestety, choroba Alzheimera jest nieuleczalna. Jesteśmy w stanie jedynie łagodzić objawy i odwlec w czasie postępowanie schorzenia. Na poważne otępienie cierpi od 5 do 10 proc. pacjentów w wieku powyżej 65 lat. Jeśli chodzi o pacjentów powyżej 80. roku życia, to lekarze wskazują na ponad połowę chorujących na Alzheimera. W Polsce ze schorzeniem żyje ponad 250 tys. osób. 

Choroba Alzheimera jest wywołana zwyrodnieniami w mózgu. Zalicza się ją do chorób białkowych, w której dochodzi do nieprawidłowo pofałdowanych łańcuchów białkowych. Otępienie starcze opisał jako pierwszy niemiecki badacz Alois Alzheimer w 1906 roku i stąd pochodzi nazwa choroby. 

Alzheimera wykrywa się na podstawie wywiadów rodzinnych, rozmów z pacjentem oraz przy użyciu specjalistycznego sprzętu - tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Jako, że jest nieuleczalny, to prowadzi osoby starsze do śmierci. Choroba Alzheimera odpowiada za nieodwracalne uszkodzenie komórek nerwowych. Zniszczenie neuronów powoduje postępujące upośledzenie pacjenta, który ma kłopoty z pamięcią i podstawowymi czynnościami życiowymi. 


image
Choroba Alzheimera jest zmorą dla osób starszych powyżej 80. roku życia. Dotyka też młodszych pacjentów. 

Alzheimer - przyczyny 

Świat medyczny nie zna jednej, prostej przyczyny rozwoju choroby Alzheimera. Oprócz zaawansowanego wieku, lekarze wskazują na genetykę jako podstawę pojawienia się schorzenia u pacjentów. Z chorobą zmagają się głównie osoby bez wyższego wykształcenia, unikające spotkań towarzyskich lub podatne na substancje toksyczne. Niestety, Alzheimer dotyka również stosunkowo młodych ludzi - najmłodsi pacjenci mają od 20 do 30 lat. 

Objawy choroby Alzheimera 

Początkowo są trudne do wykrycia, bowiem choroba przebiega stopniowo. Dopiero złożoność wielu objawów prowadzi do wniosku, że mamy do czynienia z pacjentem cierpiącym na Alzheimera.

Do pierwszych objawów choroby należą krótkotrwałe zaniki pamięci, brak koncentracji przy wykonywaniu najprostszych czynności, problemy z przyswajaniem podstawowych faktów, komunikacją z najbliższymi. We wczesnym etapie Alzheimera chorzy zamykają się w sobie i nie chcą mieć z nikim kontaktu. Zapominają twarzy, a wraz z demencją stają się drażliwi na swoim punkcie. Zmienia się charakter cierpiącego na Alzheimera - staje się nieustannie podejrzliwi nawet wobec najbliższych, nikomu nie ufa. 


image
Chorzy na Alzheimera wymagają opieki najbliższych. 

W umiarkowanej fazie schorzenia pacjent zapomina o podstawowych faktach ze swojego życia i nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń sprzed kilku lat. W związku z Alzheimerem, traci samodzielność - nie może podejmować odpowiedzialnych i racjonalnych decyzji. Chory traci zdolność czytania, zaczyna mówić niewyraźnie, zamieniając słowa w zdaniach na niezrozumiałe. Do problemów intelektualnych i werbalnych dochodzą huśtawki nastrojów - od wybuchów radości, po smutek, płacz i rozgoryczenie. Chory na Alzheimera zaczyna zapominać o tym, kim są i jak wyglądają członkowie rodziny. Nieskoordynowane ruchy pacjenta powodują często upadki. Alzheimer już w umiarkowanej fazie może prowadzić do nieuzasadnionej agresji. Brak samokontroli wymaga poświęcenia od rodziny - umycia, ubrania i karmienia chorego. Zaczyna on wymagać opieki niemal całą dobę. Jeśli spuścimy z oka chorego na Alzheimera, może on zgubić osobiste przedmioty lub wyjść z domu i błąkać się samotnie po okolicy - narażając swoje życie. Człowiek z demencją nie jest często w stanie samodzielnie wrócić do miejsca zamieszkania. 

Zaawansowana faza Alzheimera charakteryzuje się niemal całkowitym zanikiem pamięci i świadomości co do miejsca i czasu. Ten stan trwa od roku do dwóch lat. Pacjent praktycznie przestaje mówić, wydobywa z siebie kilka nieskładnych zdań. Nie oznacza to jednak, że nie rozumie słów i gestów otoczenia. Choroba Alzheimera w końcu przykuwa do łóżka - następuje zanik mięśni, chorzy nie są w stanie się poruszać i samodzielnie jeść, towarzyszy im bezsenność. Schorzenie kończy się śmiercią na skutek różnych powikłań - od zapalenia płuc, po infekcje na skutek odleżyn. 

Choroba Alzheimera - leczenie i łagodzenie objawów

Kluczem do zmniejszenia cierpienia jest wczesne wykrycie Alzheimera. Wskazuje się, że stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zmniejszyć prawdopodobieństwem rozwinięcia poważnego schorzenia. Leki w postaci tabletek oraz plastrów hamują rozwój enzymów, rozkładających neurony. Lekarze szacują, iż stosowanie ich opóźnia rozwój Alzheimera nawet o trzy lata. 


image
Alzheimer niszczy neurony w mózgu. 

Niestety, medycyna nie jest w stanie poznać konkretnej przyczyny choroby, dlatego też żadne środki farmakologiczne nie są w stanie zatrzymać na stałe Alzheimera. Podawanie memantyny hamuje proces demencji i otępienia umysłu. Lekarze przepisują również takie leki, jak nicergolinę, winpocetyny i piracetam. Stosuje się również środki, pomagające przy innych chorobach - o ile występują one wraz z Alzheimerem. Mowa o np. lekach nasennych przy bezsenności i preparatach, używanych w związku z depresją. 


źródło: portal.abczdrowie.pl, medonet.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości