15 obserwujących
861 notek
1977k odsłon
  471   0

Słońce jest zdrowe, ale nie w nadmiarze

Nadmiar promieni słonecznych jest niebezpieczny dla zdrowia.
Nadmiar promieni słonecznych jest niebezpieczny dla zdrowia.

Organizm człowieka potrzebuje słońca, aby dobrze funkcjonować. Odpowiednia dawka promieni słonecznych poprawia nastrój i pobudza wytwarzanie witaminy D. Ale w nadmiarze słońce jest groźne. 

W czasie upałów należy unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, chronić ciało przed nadmiernym promieniowaniem (długie rękawy, ochrona głowy, okulary przeciwsłoneczne) i pić dużo wody. Osoby dorosłe powinny dziennie wypijać co najmniej 1,5 l napojów, a starsze więcej – ok. 2 litrów. Zapotrzebowanie na wodę dorosłego mężczyzny wynosi 2,5 litra dziennie, kobiety – 2 litry. Zalecenia te dotyczą sytuacji, kiedy przebywamy w otoczeniu o umiarkowanej temperaturze. W czasie upałów powinniśmy pić więcej. Przeczytaj więcej, na czym polega właściwe nawodnienie organizmu.

Kremy z filtrem UV

Ważne jest też stosowanie preparatów ochrony przeciwsłonecznej. Preparat trzeba nanieść na skórę odpowiednio wcześniej – przed wyjściem na słońce. Najbardziej narażone na promieniowanie UV części ciała to: uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy, dekolt, podbicia stóp.

Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym należy nakładać ponownie po upływie czasu, ponieważ z czasem tracą one swoje właściwości lub je z siebie ścieramy (przez ubranie), pocąc się lub spłukujemy (na przykład podczas kąpieli). Pamiętajmy też, że filtry mają określony czas działania. 

Określona dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Słońce ma wpływ na poprawę nastroju i syntezę witaminy D, która jest odpowiedzialna za właściwą gospodarkę wapniową organizmu (ważne w temacie osteoporozy!). Jednak w nadmiarze słońce szkodzi - może prowadzić do powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, zmian nowotworowych i poparzeń. 

W artykule pod linkiem przeczytasz więcej o tym, jak unikać poparzeń słonecznych.

Oparzenia słoneczne

plaża, urlop, słońce

Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń. Przy oparzeniu pierwszego stopnia najbardziej charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie skóry i towarzyszący mu ból. Najczęściej objawy ustępują po kilku dniach. Poparzone miejsce należy chłodzić. 

Oparzenie drugiego stopnia jest poważniejsze, ponieważ prócz zaczerwienienia i bólu pojawiają się także pęcherze wypełnione płynem surowiczym – dochodzi wtedy do częściowej martwicy naskórka. Warto skonsultować to z lekarzem. Może być potrzebna maść na oparzenia. 

Oparzenie trzeciego stopnia dotyczy nie tylko naskórna, ale także skóry właściwej i nerwów. Następuje wtedy całkowita martwica danego miejsca – nie wykazuje ono reakcji na dotyk. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i podjąć szybkie leczenie. 


Zobacz też:


na podst. PAP

BG


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości