16 obserwujących
981 notek
2114k odsłon
  182   0

Oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko czerniaka

Oparzenia słoneczne skóry mogą spowodować czerniaka. Fot. Pixabay
Oparzenia słoneczne skóry mogą spowodować czerniaka. Fot. Pixabay

Ryzyko zachorowania na czerniaka - wyjątkowo groźny nowotwór skóry - zwiększają częste opalanie się, a szczególnie oparzenia słoneczne.

Eksperci przypominają, że latem należy unikać unikać krótkotrwałego, nadmiernego opalania się i nie dopuścić do oparzeń słonecznych skóry. Szczególnie chronione powinny być dzieci, które mają skórę bardziej wrażliwą niż dorośli. Do 3. roku życia dzieci nie powinny się w ogóle opalać.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, czerniak co roku wykrywany jest u ponad 2,5 tys. Polaków. Umieralność z powodu tej choroby jest u nas o 20 proc. wyższa niż średnia w Unii Europejskiej; głównym powodem jest późniejsze wykrywanie choroby. A wcześnie wykryty i usunięty czerniak jest w ponad 90 proc. wyleczalny.

Zobacz też: Czy w ciąży można się opalać?

Objawy czerniaka

Niepokojące są wszelkie znamiona na skórze o średnicy powyżej 6 mm - szczególnie te, które zmieniły kształt z okrągłego na asymetryczny i mają różne kolory (w obrębie tego samego znamiona). Czerniak zwykle szybko rośnie - w ciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni, jest twardy w dotyku i uniesiony ponad powierzchnię skóry. Może być on jednak również bezbarwnikowy i przypominający kurzajki.

Należy regularnie oglądać skórę całego ciała i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zmiany. Eksperci uważają, że najlepiej byłoby zgłaszać się do lekarza na przegląd skóry co pół roku lub przynajmniej raz w roku.

Zobacz też: Co na oparzenia słoneczne?

Nowotwory skóry

Poza czerniakiem najczęściej występują tzw. raki podstawnokomórkowe; przypada na nie trzy czwarte wszystkich nowotworów złośliwych skóry. Najczęściej występują one na skórze w rejonie głowy i szyi.

Drugą najczęściej występującą grupą nowotworów złośliwych skóry są raki płaskonabłonkowe, na które przypada 15-20 proc. tych schorzeń. Najczęściej występują one na osłoniętych rejonach ciała, np. na twarzy, plecach, kończynach oraz wardze. Raki płaskonabłonkowe rozwijają się bardziej agresywnie niż raki podstawnokomórkowe i szybciej dają przerzuty do węzłów chłonnych oraz do innych narządów.

Agresywny przebieg ma również czerniak skóry wywodzący się melanocytów (komórek pigmentowych). Stanowi on zaledwie 2 proc. wszystkich przypadków nowotworów złośliwych, ale od lat wyróżnia się największą dynamiką wzrostu zachorowań.

W 2018 roku ma zostać uruchomiony rządowy program profilaktyki nowotworów skóry. Pacjenci będą mogli zgłaszać się na konsultację do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz bez skierowania do dermatologa ośrodka koordynującego program profilaktyki nowotworów skóry.

Zobacz też: Rakotwórczy pieprzyk - jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości