12 obserwujących
693 notki
1553k odsłony
1475 odsłon

Serotonina - co to jest i jakie ma znaczenie dla zdrowia?

Serotonina to hormon szczęścia.
Serotonina to hormon szczęścia.
Wykop Skomentuj6

Serotonina zwana jest hormonem szczęścia. Wpływa doskonale na szereg funkcji organizmu. Jednak nie każdy wie, że nadmiar serotoniny jest równie groźny, co jej niedobór.

Serotonina wpływa korzystnie na szereg funkcji organizmu związanych głównie z samopoczuciem, snem i apetytem. Jakie jeszcze zadania pełni serotonina? Co powoduje nadmiar lub niedobór serotoniny?

Serotonina - co to jest?

Serotonina wydzielana jest w podwzgórzu i odpowiedzialnym za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgowymi, powstaje ona w wyniku rozkładu tryptofanu. Tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki który możemy dostarczyć jedynie w formie pożywienia. 

Jak wykazały badania wiek oraz płeć mają wpływ na to, na jakim poziomie w organizmie występuje serotonina. Najwyższe stężenie mają noworodki, a najniższe młodzież w okresie dojrzewania. U kobiet jest wyższe niż u mężczyzn nawet o 30 procent. 

niemowlę, bobas, radość
Noworodki mają wysoki poziom serotoniny.

Niedobór i nadmiar serotoniny równie groźne

Niedobory serotoniny w organizmie człowieka wynikają ze źle dopasowanej diety i prowadzą do poważnych zaburzeń funkcjonowania takich jak depresja i bezsenność. Jeśli zauważyłeś u siebie obniżenie nastroju, większą niż zwykle chęć na słodycze  lub brak apetyt, a nawet napady agresji - możesz cierpieć na niedobór hormonu szczęścia. Jest to groźna przypadłość podejrzewana nawet o związek z występowaniem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt. W przypadku objawów niedoboru serotoniny należy udać się do lekarza, który zaleci prawidłowe postępowanie w tym przypadku. 

Zbyt wysoki poziom hormonu szczęścia także jest niebezpieczny dla organizmu. Nadmiar serotoniny jest przyczyną zapaleń w obrębie przewodu pokarmowego oraz zespołu jelita drażliwego - choroby, która objawia się uporczywymi biegunkami i bólami brzucha.

Na tęp przypadłość narażone są osoby, które przyjmują leki wpływające na poziom serotoniny w mózgu. Może u nich wystapić zespól serotoninowy w przypadku ich przedawkowania. Jego objawami są: halucynacje; niepokój, zaburzenia koncentracji i toku myślenia, sztywność mięśni,  drgawki przyspieszone tętno, nudności, wymioty, biegunka. 

kobieta, jesień, liście, park
Nadmiar serotoniny jest równie groźny, co jej niedobór.

Jak podnieść poziom serotoniny?

Jeśli cierpisz na niewielki spadek samopoczucia i chcesz poprawić jakość życia, powinieneś zacząć przede wszystkim od zmiany stylu życia na zdrowszy. Pomogą w tym zastosowanie odpowiedniej diety, uregulowanie rytmu dobowego, relaks, aktywność fizyczna i dostarczanie sobie przyjemności. Staraj się uprawiać jakąś aktywność fizyczną, poświęć na to minimum 25 minut dziennie. Może to być to nawet energiczny spacer, który zwiększa produkcję serotoniny. Także czekolada sprawia, że w naszym organizmie zwiększa się ilość serotoniny, czekolada poprawia też pracę mózgu. Nie należy się oczywiście objadać, aby nie narazić się na dodatkowe, niepotrzebne kalorie i kilogramy. 

Zobacz: Zdrowe słodycze, czyli jakie?

rodzina, spacer, rodzice i dziecko
Częste spacery sprzyjają zdrowiu

Poziom serotoniny można podnieść też naturalnymi sposobami. Występuje ona w jedzeniu w formie tryptofanu, czyli składnika, dzięki któremu pobudzana jest jej produkcja przez organizm. Produkty bogate w ten związek chemiczny to: mięso ryb, wieprzowina, indyk, awokado, banany, pestki dyni, jajka, parmezan i ser cheddar. Warto spożywać również produkty bogate w kwas foliowy i witaminę B: kasze, brązowy ryż, zielone warzywa (szpinak, brokuły, sałata). W swojej diecie uwzględniaj produkty, które zawierają duże ilości witaminy B, np. brązowy ryż, pieczywo, brokuły, orzechy, kasze. Jedz dużo ryb (zwłaszcza halibuta), jajek, awokado i bananów, w których znajduje się duża ilość tryptofanu.

banany, sklep
Banany podwyższają poziom serotoniny.

Jeżeli spadek serotoniny spowodowany jest choroba jaką jest depresja, należy udać się do specjalisty. W leczeniu depresji pomoże psychoterapia. Jednak odpowiednie leki może przepisać jedynie lekarz psychiatra. Na zaburzenia wydzielania serotoniny stosuje się leki z grupy inhibitorów MAO oraz z grupy SSRI, których działanie polega głównie na blokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. Leki stosuje się pod ścisłą kontrolą i stałą opieką psychiatry, gdyż ich nieodpowiednie dawkowanie może prowadzić do tragicznych skutków ubocznych.

KJ

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości